Mury Miejskie w Krakowie

Miasto
Kontakt ul. Pijarska
30-001 Kraków

Opis

Niegdyś potężne, otaczające Stare Miasto mury obronne posiadały 7 bram i 47 baszt. Obecnie zobaczyć można już tylko ich niewielką część.

Mury obronne miasta budowane na przełomie XIII i XIV wieku były rezultatem najazdu tatarskiego i całkowitego zniszczenia miasta. Podwójny mur, fosa, wysokie na dziesięć metrów baszty i siedem zamykanych na noc bram: Rzeźnicza (później Mikołajska), Grodzka, Floriańska, Sławkowska, Szewska, Wiślna oraz Nowa strzegło mieszkańców i miasta.

Niestety zaniedbania i brak modernizacji sprawił, że funkcja obronna murów z roku na rok słabła. Najboleśniej przekonano się o tym już w połowie XVII wieku, kiedy to nie zdołano odeprzeć ataków wojsk szwedzkich. Do pogarszania się stanu fortyfikacji przyczyniała się także najuboższa ludność Krakowa budując tu prowizoryczne drewniane domki.

W XIX wieku zdecydowano o wyburzeniu murów i baszt w ramach akcji upiększania miasta. Ocalony fragment, którzy możemy dziś oglądać jest skutkiem determinacji senatora Feliksa Radwańskiego. Dziś w miejscu zburzonych fortyfikacji istnieją Planty – park, który otacza centrum miasta.

Trzy zachowane baszty to: najstarsza Baszta Ciesielska, Baszta Stolarska i Baszta Pasamoników. Tuż obok znajduje się Arsenał Miejski, niegdyś skład broni i dział, dziś Galeria Sztuki Starożytnej – część ekspozycji Muzeum Książąt Czartoryskich.

Bilety: normalne 8 zł, ulgowe 6 zł, rodzinny 16 zł. W Barbakanie i na Murach Obronnych obowiązuje wspólny bilet wstępu.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kraków, Małopolskie
Pijarska, 30-001 Kraków
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu