Szpital Jerozolimski w Malborku

Miasto
Kontakt Aleja Armii Krajowej 68
82-200 Malbork

Opis

W czasach średniowiecznych miejsce to pełniło rolę przytułku, utrzymywanego przez władze miejskie z datków.

Z datków, które wpłacali potencjalni pensjonariusze tych miejsc, jak również przez datki mieszczan zarówno bogatych jak i biednych. Chcieli zapewnić sobie miejsce spokojnej starości. Obiekty tego typu, jako miejsce potencjalnego zagrożenia epidemiologicznego, znajdowały się poza murami miejskimi. 

Budynek Szpitala Jerozolimskiego to dwukondygnacyjny budynek z XVI wieku założony na planie prostokąta, ceglany, częściowo tynkowany z dwuspadowym dachem krytym dachówką mnich-mniszka. Szczyty o podwójnie załamanych krawędziach, zwieńczone naczółkiem, zdobione tynkowanymi frezami obramionymi profilowanymi gzymsami. Po II wojnie światowej zabytek częściowo odbudowano i przeznaczono na cele mieszkalne, ucierpiał jednak ponownie w czasie pożaru w połowie lat 50. Od tamtej pory niszczał. 

W 2004 roku powstało Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego Zakonu Niemieckiego w Malborku , którego zadaniem było wspieranie inicjatywy odbudowy budynku Szpitala Jerozolimskiego. W 2006 ruszyły pierwsze prace mające przy odbudowie budynku, trwające w kilku etapach do 2011 roku. W marcu 2011 roku budynek został oddany do użytku Miejskiemu Domowi Kultury. Obecnie budynek wchodzi w struktury Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, pełni funkcje biurowe, znajduje się tam Galeria Nova oraz biblioteka prowadzona przez Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego.

 

 

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej http://visitmalbork.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Malbork, Pomorskie
Aleja Armii Krajowej 68, 82-200 Malbork
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu