Gmach Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie

Miasto
Kontakt ul. Skargi 2
38-400 Krosno

Opis

Neogotycki gmach jednego z najlepszych liceów w Polsce wraz z sąsiednim dawnego seminarium nauczycielskiego podkreślają rolę Krosna na przełomie XIX i XX w.

Polonizacja szkolnictwa i rozwój sieci placówek oświatowych w autonomicznym Królestwie Galicji i Lodomerii sprawiły, że i Krosno zapragnęło mieć swoją szkołę średnią. Starania zakończyły się powodzeniem w sierpniu 1900 r., w którym Jego Cesarska i Królewska Apostolska Mość Franciszek Józef I najwyższem postanowieniem zdecydował o otwarciu C.K. Szkoły Realnej w Krośnie. Szkoła rozpoczęł działalność już we wrześniu 1900 r., przyjmując 36 uczniów. Początkowo korzystano z nieco starszego budynku c.k. Seminarium Nauczycielskiego, potem nauka odbywał się w Pałacu Biskupim, ale kiedy liczba uczniów w 1903 r. przekroczyła setkę, zdecydowno o budowie własnego gmachu. 

Powstał w rekordowym tempie wg projektu Bolesława Mańkowskiego. Budowa ruszyła w marcu 1904 a już od września 1905 r. w nowym gmachu odbywały się lekcje! Reprezentuje typowy dla Galicji przełomu wieków typ budynku użyteczności publicznej, z dominującą stylistyką neogotyku, podkreślaną przez wykorzystanie cegły. Uwagę zwraca głównie fasada, ozdobiona ryzalitem o trójkątnym zwieńczeniu. Przez dekady ta wyjątkowa placówka edukacyjna – napierw nosząca imię św. Kazimierza Królewicza a od 1921 r. Mikołaja Kopernika - wychowała tysiące absolwentów, z których wielu wpisało się w dzieje tak Krosna, jak i wielu innych miejsc na całym świecie. 

Przed szkołą stoi pomnik jej patrona - Mikołaja Kopernika z 1973 r., projektu artysty z Krosna - Stanisława Kochanka, odsłonięty w ramach obchodów Roku Kopernikowskiego. 

W sąsiedztwie stoi gmach danego Seminarium Nauczycielskiego, utrzymany w podobnej stylistyce, tworzący wraz z budynkiem Liceum niepowtrzalny klimat ulicy Skargi, przy której się znajdują. Seminarium nauczycielskie powstało w Krośnie w roku 1895, od 1898 stało się właścicielem tej właśnie - nowej siedziby. Przewiązka, łącząca budynek seminarium ze starszym o kilka lat internatem dla uczniów pochodzi z czasów gomułkowskich, co psuje wspomniany klimat ale zarazem dowodzi trwałości krośnienskiego szkolnictwa.

 

 

Źródło: Urząd Miasta Krosno http://visitkrosno.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Krosno, Podkarpackie
Skargi 2, 38-400 Krosno
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu