Willa Stanisława Bergmana w Krośnie

Miasto
Kontakt ul. Staszica 1
38-400 Krosno

Opis

Przykład eklektycznego stylu willowego z przełomu XIX i XX w., niezwykle charakterystycznego dla wielu krośnieńskich domów dawnych przemysłowców i artystów.

Willa krośnieńskiego malarza powstała w latach 1903 -1904 wg projektu Jana Sas - Zubrzyckiego, najsłynniejszego chyba architekta czasów autonomii galicyjskiej, autora niezliczonych projektów, które obejrzycie także i w Krośnie. Budynek zwraca uwagę podkreśleniem dwukondygnacyjności w elewacji zewnętrznej - parter jest wyróżniony poziomymi pasami - na przemian ceglanym i tynkowanym, piętro jest ceglane. Ozdobiony jest wieżą, której nadbudowane piętro wyraźnie nawiązuje nawiązywać do rozwiązań i stylistyki renesansu. Nieprzypadkowo – tu bowiem zlokalizowana została pracownia artysty – ucznia Jana Matejki. 


Genialny batalista trwale zaszczepił u Bergmana zamiłowanie do malarstwa historycznego, a pobyty w Monachium i Wiedniu przyniosły znajomość najnowszych europejskich trendów. Wywodząc się z Krosna, tu także w końcu osiadł, stając się pionierem modernizmu i koloryzmu, nie stroniąc od tematów lokalnych - żeby wspomnieć tylko często reprodukowany obraz "Stanisław Oświęcim przy zwłokach Anny Oświęcimówny". Nie omieszkał ozdobić polichromią także swego domu, jej fragmenty zachowały się do dziś. 

Prace Bergmana możecie obejrzeć w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, na wystawie Galeria twórców krośnieńskich XIX i XX w. 

 

 

Źródło: Urząd Miasta Krosno http://visitkrosno.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Krosno, Podkarpackie
Staszica 1, 38-400 Krosno
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu