Forteczna Wieża Ciśnień w Nysie

Miasto
Kontakt ul. Obrońców Tobruku 8
48-300 Nysa

Opis

W najwyższym wzniesieniu miasta, u stóp Fortu Prusy, zbudowano w 1907 roku, wieżę widokową.

Została ona nazwana Bismarkturm, na cześć "Żelaznego Kanclerza". Prawdopodobnie, planowano przeznaczyć ją na Wieżę Ciśnień, wskazywałaby na to bardzo trwała żelbetonowa konstrukcja Wieży. Zbudowano ją na planie wielobocznego  - 12 kąta foremnego, posiada z przodu dwie solidne półkolumny. W jednej z nich usytuowano klatkę schodową, a druga była szybem, gdzie mogły biegnąć rury.
W 1878 roku, w Nysie powstał nowy wodociąg, do którego należał także specjalny zbiornik na wodę, zlokalizowany nieopodal Fortu Prusy. Z tego istniejącego do dziś zbiornika, mającego pojemność około 1500m/3, tłoczono wodę do miasta. Można przypuszczać, że dawni włodarze Nysy, przewidzieli rozwój miasta i zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Budując w tym miejscu Wieżę, uwzględniono przy tym jej dodatkową rolę. W 1924 roku, na najwyższej kondygnacji, zbudowano zbiornik wieżowy. Wieżę traktowano zresztą nie tylko, jako widokową, ale jako swego rodzaju  "Pomnik Narodowy". Opisywana była jako "Wieża Pamięci żołnierzy pruskich - Krieger Gedaechnisturn”. Z tego powodu, jej dolne tarasy są ozdobne i mają szerokie schody. Wewnątrz Wieży, na pierwszym wewnętrznym poziomie, utworzono Salę Pamięci Poległych, a sam teren wokół Wieży, służył organizowaniu uroczystości narodowo –patriotycznych. Wieża przetrwała wojnę, niemal nieuszkodzona. Jesienią, 1945 roku uruchomiono Wieżę Ciśnień. Niestety, niedługo potem, w niewyjaśnionych do końca okolicznościach,  zamknięto ją. Wkrótce, kolejno „znikało” jej wyposażenie.
Dziś, dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Wieża Ciśnień jest dodatkową atrakcją turystyczną Nysy. W pustym szybie, zamontowano windę, prowadzącą na taras widokowy. Dla osób niepełnosprawnych umieszczono, zewnętrzny podnośnik schodowy, umożliwiający dotarcie z poziomu ziemi do windy. W tylniej ścianie Wieży, powstała ściana wspinaczkowa.

 

 

Źródło: Opolskie Centrum Informacji Turystycznej http://www.visitopolskie.pl/ . 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Nysa, Opolskie
Obrońców Tobruku 8, 48-300 Nysa
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu