Zamek Ogrodzieniec

Miasto
Kontakt ul. Kościuszki 66
42-440 Ogrodzieniec

tel.: 32 67 32 220
fax.: 32 67 32 991

Opis

Przez wieki Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu stał na straży bezpieczeństwa polskich granic.

Na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a więc w najtrudniejszym do zdobycia przez wrogów miejscu w okolicy, Kazimierz Wielki rozkazał wybudować potężny gród. Dziś, choć pozostały po nim tylko ruiny, nadal pełni funkcję obronną: ma za zadanie strzec odwiedzające jego okolice osoby przed nudą i nieznajomością dobrej zabawy. To wokół niego skupione są najciekawsze i będące w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających turystów atrakcje.

Wizyta w ruinach Zamku w Ogrodzieńcu, niezwykle malowniczych pozostałościach po największej warowni leżącej na Szlaku Orlich Gniazd, jest punktem obowiązkowym dla każdego miłośnika dziejów Polski. Spacer wyznaczoną w obrębie grodu trasą turystyczną pozwala nie tylko zaznajomić się z jego niezwykle ciekawą historią czy nietypową, bo wkomponowaną w skały architekturą, ale również cieszyć oko niezwykłym, jurajskim krajobrazem.

Na terenie Zamku odbywa się szereg imprez cyklicznych mających za zadanie w zapierający dech sposób przybliżyć niezwykle ciekawe dzieje naszego kraju. Są to m. in.: organizowany co roku na początku sierpnia Turniej Rycerski, angażujące publiczność pokazy „W rycerskich szrankach”, parady konne: „Skrzydlaci rycerze” i „Lisowszczycy”, „Średniowieczne Atelier” - pokaz mody średniowiecznej i tańców dawnych czy zorganizowane z ogromnym rozmachem „Wrota czasu” podczas których niemożliwe staje się rzeczywistością: wikingowie wymieniają się doświadczeniami z żołnierzami samego Napoleona a dawni mieszkańcy zrekonstruowanego, leżącego ok. 1,5 km od Podzamcza na Górze Birów Grodu Królewskiego zapraszają w swe progi wszystkich złaknionych wiedzy na temat ich toczącego się już 30 tysięcy lat temu życia.

Dla osób, które pragną poczuć ekscytujący dreszczyk emocji, gościnne ogrodzienieckie mury zapraszają po zmroku na cieszące się niesłabnąca popularnością „Wieczory z duchami”. Te nietypowe, pełne grozy spacery skierowane są tylko i wyłącznie do najodważniejszych śmiałków, których nie są w stanie przerazić ani wyłaniające się z lochów zjawy, ani błąkający się po korytarzach Czarny Pies z Ogrodzieńca.

Niektórzy powiadają, że tylko podczas organizowanych na zamkowych włościach Nocach Grozy zwanych „Wampiriadami” ciągnąca za sobą brzęczący łańcuch bestia z płonącymi ślepiami w popłochu oddala się od Podzamcza by w pobliskich lasach ukoić nadszarpnięte spotkaniem z najstraszniejszymi postaciami z horrorów nerwy. Bowiem nic tak nie uspokaja szalejących zmysłów jak aktywne spędzanie wolnego czasu, który w ogrodzienieckich okolicach płynie nadzwyczaj sprawnie. Dzieje się tak m. in. dzięki odpowiednio zagospodarowanych, leżących na trasie pieszego Szlaku Orlich Gniazd i Jurajskiego Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd Podzamcza terenach będących rajem zarówno dla tych, którzy nie potrafią żyć bez wysiłku fizycznego oraz tych, którzy cenią sobie zabawę na najwyższym poziomie.

To właśnie dla takich osób w niedalekiej odległości od ruin warowni otwarto jedyny w swoim rodzaju, składający się z 5 atrakcji: Domu Legend i Strachów, Parku Doświadczeń Fizycznych, Parku Miniatur, Parku Rozrywki i Toru Saneczkowego, kompleks rekreacyjno-rozrywkowy Park Ogrodzieniec. Jest to wyjątkowo uzależniające miejsce, które w doskonały sposób urozmaica pobyt na terenie niezwykle tajemniczej a zarazem gościnnej krainy jaką bez wątpienia jest Jura Krakowsko-Częstochowska.

KALENDARZ IMPREZ - 2018

MAJ 2018

1 maja— „RYCERSKIE ZMAGANIA dla dużych i małych” – program pokazów rycerskich z aktywnym udziałem publiczności. Mini turniej rycerski dla dzieci, walki pokazowe, walki sportowe, średniowieczna artyleria w godz. 15.00 -18.00 (w cenie biletu wstępu na zamek)

2 maja—WIECZÓR Z DUCHAMI*—nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem

3 maja—„ HUSARIA - SKRZYDLACI RYCERZE” – pokazy konne osadzone w realiach XVII w. godz. 15.30 (w cenie biletu wstępu na zamek)

6 maja – ŚREDNIOWIECZNE ATELIER - pokaz mody średniowiecznej i tańców dawnych. Nauka tańca, prelekcja na temat „ historii ubioru” oraz przebieralnia dla zwiedzających. Możliwość wykonania zdjęć w strojach z epoki, godz. 15.30 (w cenie biletu wstępu na zamek)                                    

13 maja – NIEDZIELA Z PRZE­WOD­NIKIEM - zwiedzanie zamku z prze­wod­nikiem (w cenie biletu wstępu na zamek)

20 maja - POKAZY RYC­ER­SKIE - pokazy walk ryc­er­s­kich, godz. 15.30 (w cenie biletu wstępu na zamek)                                 

26–27 maja— MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KULTURY WCZESNEGO ŚREDNIOWIECZA - XV NAJAZD BAR­BARZYŃCÓW - IGRZYSKA WŁADCÓW -widowiskowa impreza prezentująca kultury europejskie wczesnych wieków średnich. Na rozległym przedzamczu swoje obozowiska zakładają wtedy wojowie słowiańscy, Wikingowie, Bałtowie, Celtowie i in. W programie m.in. pokazy walk, pokazy rzemieślnicze, koncerty muzyki z epoki oraz wielka bitwa władców.

31 maja – SOKOLE OKO - pokazy łucznicze z aktywnym udziałem publiczności, godz. 15.30 (w cenie biletu wstępu na zamek)                                  

1 czerwca – WIECZÓR Z DUCHAMI —nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem

 

CZER­WIEC 2018

3 czer­wca— AKADEMIA MAŁEGO RYCERZA - pokazy i zajęcia dla dzieci, godz. 15.30
(w cenie biletu wstępu na zamek)

10 czer­wca— GONITWY RYCERSKIE – widowiskowe pokazy konne osadzone w realiach średniowiecza, XV w., godz. 15.30 (w cenie biletu wstępu na zamek)

17 czerwca - PODRÓŻ Z GANDALFEM – zabawa z bohaterami „Władcy Pierścieni” na terenie Grodu na Górze Birów. Wśród leśnych zakamarków i białych skał spotkać będzie można mieszkańców Gondoru, Rohanu i Shire. Śmiałkowie uczestniczący w grze będą musieli uważać, by nie wpaść w otchłań Mordoru i łapy jego zwolenników. Interaktywna gra dla całych rodzin.

24 czerwca - NIEDZIELA Z PRZE­WOD­NIKIEM - zwiedzanie zamku z prze­wod­nikiem (w cenie biletu wstępu na zamek)

29 czerwca - WIECZÓR Z DUCHAMI* - nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem      

LIP­IEC 2018

1 lipca— SZWOLEŻEROWIE – pokazy konne XIX w. jazdy polskiej - godz. 15.30 (w cenie biletu wstępu na zamek)

6 lipca - WIECZÓR Z DUCHAMI *- nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem

7 - 8 lipca— WROTA CZASU – impreza historyczna organizowana z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na jednym polu przy Zamku Ogrodzienieckim zaprezentują się różnorakie jednostki militarne oraz grupy rekonstrukcyjne odwzorowujące powstańców walczących o niezależność Polski. Prezentacja dioram wojskowych, uzbrojenia i umundurowania z różnych epok.

13 lipca - WIECZÓR Z DUCHAMI *- nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem

13,14,15 lipca – Przegląd małych form teatralnych „BAŚNIOGRÓD ”: warsztaty i przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży w wykonaniu aktorów Teatrów Pinezka oraz Bajkowe Skarbki Śląska

20 lipca—WIECZÓR Z DUCHAMI *- nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem

22 lipca – NIEDZIELA Z PRZE­WOD­NIKIEM—zwiedzanie ruin zamku z prze­wod­nikiem (w cenie biletu wstępu na zamek)

27 lipca—WIECZÓR Z DUCHAMI *- nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem

28 - 29 lipca – AVE CEZAR ! – Gród na Górze Birów stanie się areną walk dwóch rywalizujących ze sobą szkół gladiatorów. Porządku i bezpieczeństwa będą strzegli rzymscy legioniści. Widzowie zobaczą ciekawe niereżyserowane pojedynki, zapoznają się z technikami walki Rzymian oraz wybiorą zwycięzcę birowskich igrzysk.

29 lipca – POKAZY RYC­ER­SKIE—pokazy walk ryc­er­s­kich, godz. 15.30 (w cenie biletu wstępu na zamek)                                  

SIER­PIEŃ 2018

3 sierp­nia—WIECZÓR Z DUCHAMI*- nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem

4–5 sierp­nia—XXI MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RYC­ER­SKI— jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez historycznych w Polsce. Po raz pierwszy turniej odbywa się pod patronatem Rycerskiej Kadry Polski. Walką wieczoru będzie starcie wielokrotnego Mistrza Świata w walkach rycerskich – Marcina Waszkielisa z aktualnym Mistrzem Polski Piotrem Krigerem. W programie m.in.: walki bohurtowe, turniej miecza długiego, zapasy, bieg dam oraz pokazy konne. Całości dopełni występ zespołu Staud i widowiskowa bitwa o most.

10 sierp­nia—WIECZÓR Z DUCHAMI* - nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem

12 sierp­nia—  LISOWSZCZYCY – lekka jazda polska – pokazy konne XVII w., godz. 15.30 (w cenie biletu wstępu na zamek)

15 sierp­nia—  LETNIA SZKOŁA MAGII – całodzienna zabawa dla dzieci i dorosłych w towarzystwie czarnoksiężników i magów. Gród na Górze Birów stanie się siedzibą znanych i lubianych postaci świata fantasy.

17 sierp­nia—WIECZÓR Z DUCHAMI* - nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem

19 sierp­nia— ŚREDNIOWIECZNE ATELIER - pokaz mody średniowiecznej i tańców dawnych. Nauka tańca, prelekcja na temat „ historii ubioru” oraz przebieralnia dla zwiedzających. Możliwość wykonania zdjęć w strojach z epoki, godz. 15.30 (w cenie biletu wstępu na zamek)                                  

24 sierp­nia—WIECZÓR Z DUCHAMI* - nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem

25 sierp­nia—ŚWIĘTO GMINY OGRODZIE­NIEC—impreza dla całych rodzin z kon­cer­tami gwiazd muzyki zakończona widowiskowym z pokazem pirotech­niki.

26 sierp­nia—NIEDZIELA Z PRZE­WOD­NIKIEM—zwiedzanie ruin zamku z prze­wod­nikiem (w cenie biletu wstępu)

WRZE­SIEŃ 2018

2, 9, 16, 23, 30—Pokazy Ryc­er­skie na zamku—pokazy walk ryc­er­s­kich, godz. 15.00

* Zamkowa atrakcja dla miłośników dobrej zabawy „z dreszczykiem”. Nocne zwiedzanie zamku z prze­wod­nikiem z udzi­ałem aktorów, obow­iązuje rez­erwacja biletów.

Orga­ni­za­tor zas­trzega sobie prawo odwoła­nia oraz zmi­any ter­minu i charak­teru imprezy. Szczegóły dotyczące imprez na www.zamek-ogrodzieniec.pl

Godziny otwarcia:

  • Kwiecień*: 9:00-18:00
  • Maj-sierpień: 9:00-20:00
  • Wrzesień: 9:00-19:00
  • Październik*: 9:00-17:00
  • Listopad*: 9:00-15:00

* otwarcie obiektu uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych, w miesiącach październik – listopad godziny otwarcia obiektów mogą ulec zmianie.

KASA BILETOWA
ZAMEK OGRODZIENIEC
42-440 Ogrodzie­niec Podzam­cze,
ul. Zamkowa

tel. 32 67 32 285

Cennik 2018

  • Zamek Ogrodzieniecki: ulgowy – 8 zł/osoba, normalny – 12 zł/osoba
  • Gród na Górze Birów: ulgowy – 4 zł/osoba, normalny – 5 zł/osoba
  • Zamek+Gród: ulgowy – 11 zł/osoba, normalny – 16 zł/osoba
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Podzamcze k. Ogrodzieńca, Śląskie
Kościuszki 66, 42-440 Ogrodzieniec
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu