Szlak Nordic Walking - Szlak "Starego Kapitana"

Miasto
Kontakt Danków
66-510 Danków

Opis

Pętla - rozpoczyna się i kończy na małym leśnym parkingu przy jeziorze Kinołęka (21 ha., dł. 900 m, szer. 290 m.) tuż za miejscowością Danków.

W kierunku na Barlinek (0,0 km). Zanim wyruszymy w trasę koniecznie należy udać się na znajdujące się w pobliżu wzniesienie nazywane dawniej Górą Wałową (0,1 km), na które dostać się możemy przez drewnianą kładkę i wykonane we wzniesieniu schody. W średniowieczu istniał w tym miejscu gródek strażniczy, broniący dostępu do tego średniowiecznego miasta, co potwierdziły prowadzone w 2009 i 2010 roku badania archeologiczne. Opis miejsca znajduje się na usytuowanej tu tablicy. Wracając na polną drogę, rozpoczynamy nasz spacer w kierunku zabudowań leśniczówki Danków (0,2 km) i dalej do przygotowanego przez Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie miejsca odpoczynku przy „tajemnych kamieniach” (0,8 km). Możemy także udać się nieco w prawo – na zachód (250 m), gdzie znajduje się użytek ekologiczny „Dankowskie Bagna” o powierzchni 10,72 ha.

Kontynuujemy spacer dobrą leśną drogą, wśród pięknego sosnowego lasu w południowo-zachodnim kierunku, aż do rozwidlenia z drogą brukową (1,5 km), gdzie skręcamy w lewo. Maszerując wśród lasów Barlinecko - Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, spotkać możemy licznie występujące tu zwierzęta (lisy, sarny, dziki) i ptaki, których śpiew umila nasz spacer. Droga brukowa prowadzi nas dalej wzdłuż wschodnich brzegów jez. Kinołęka aż do drogi asfaltowej (2,8 km, Danków – Santoczno). Kierujemy się w lewo i poboczem drogi docieramy do pierwszych zabudowań Dankowa (3,3 km), gdzie na rozwidleniu dróg kierujemy się w lewo, dochodząc (3,5 km) do drogi wojewódzkiej 156 (Strzelce - Barlinek). Jeśli mamy siły i czas, możemy udać się na drugą stronę drogi, aby zwiedzić tę ciekawą miejscowość (średniowieczne miasto). Zadanie to ułatwi nam wytyczony szlak „Pętla Kniaziówny z Dankowskiego Jeziora” i umieszczona na budynku świetlicy tablica-plan miejscowości z opisem. Kierując się chodnikiem w lewo, przechodzimy przy dawnym, starym cmentarzu, z którym wiąże się legenda.

Dochodzimy do przydrożnego baru „Dwie Kozy” (4,0 km), gdzie oprócz smacznych domowych posiłków możemy zrelaksować się aktywnie, grając w minigolfa. Pokonując kolejne 200 metrów docieramy do końca naszej wędrówki, w pobliżu Góry Wałowej, skąd rozpoczynaliśmy nasz spacer (4,2 km).

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich

Udogodnienia

Informacje dodatkowe

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Danków, Lubuskie
Danków, 66-510 Danków
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu