Szlak Rowerowy (Zwierzyn - jezioro Ogardzka Odnoga)

Miasto
Kontakt Zwierzyn
66-542 Zwierzyn

Opis

Nasz rowerowy spacer rozpoczynamy od stacji PKP w Zwierzynie (0,0 km).

Trasa: Zwierzyn - Gardzko – rezerwat przyrody „Mszar Rosiczkowy koło Rokitna”- jezioro Rydzek Głęboki – jezioro Słowa – jezioro Ogardzka Odnoga (Spalony Most)

Po poznaniu wsi kierujemy się za znakami czarnymi na wschód do skrzyżowania (0,2 km, gdzie skręcamy w lewo i poboczem drogi brukowanej jedziemy do końca miejscowości. Tuż za Zwierzynem (podróżujemy skrajem Obszaru Chronionego Krajobrazu „Puszcza Drawska”) wjeżdżamy w las zwany niegdyś Gardzkim Borem. Początkowo przez las, a potem mijając pierwsze zabudowania Gardzka, wśród pól, licznych oczek wodnych - dojeżdżamy do wsi. Obszar ten nazywano dawniej Szwajcarią Strzelecką. Przed wsią ( około 500 m w lewo) znajduje się ciekawe miejsce „Ranczo Karolina”. Jego właściciel Ryszard Kiona oferuje swoim gościom (po uprzednim zgłoszeniu) nie tylko pole do biwakowania i możliwość wędkowania, ale także .... przygotowany tor motocrossowy. W wąwozie, przed zabudowaniami, grupa pomnikowych buków pospolitych (o obwodach 360-460 cm). W centrum wsi obok kościoła napotykamy oznakowanie zielonego szlaku rowerowego (3,8 km).

Kontynuując drogę szlakiem zielonym, docieramy wkrótce (4,0 km) na skraj ruchliwej bitumicznej drogi Strzelce Krajeńskie – Stare Kurowo. Skręcamy w prawo i wraz ze szlakiem niebieskim rowerowym i czerwonym pieszym jedziemy przez wieś. Na końcu zabudowań (po lewej) znajduje się dom i warsztat twórcy ludowego Henryka Grudnia. Jego świątki i diabły znane są w całym regionie. Wyjeżdżając z Gardzka (4,9 km) wkraczamy na teren Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków „Lasy Puszczy nad Drawą”, po 700 metrach ( 5,6 km) zjeżdżamy z asfaltu w lewo w leśną drogę. Jadąc dalej, dojeżdżamy do skrzyżowania (6,5 km), gdzie szlak niebieski rowerowy i czerwony pieszy kierują się w prawo do miejscowości Rokitno, a nasz zielony wiedzie nadal prosto. Krótkie fragmenty drogi piaszczystej. Na śródleśnym skrzyżowaniu (8,5 km) z miejscem odpoczynku zwanym „Ptasi Budzik” możemy chwilę odpocząć i poznać opisane na tablicy zwyczaje występujących tu ptaków. Z lewej dochodzi rowerowy szlak czerwony. Opodal rezerwat przyrody „Mszar Rosiczkowy koło Rokitna”.

Jedziemy dalej prosto, na kolejnym skrzyżowaniu (9,0 km) szlak czerwony skręca w prawo, a nasz zielony w lewo. Od tego miejsca odcinek nosi nazwę „Sumowski Szlak”. Kierujemy się za znakami na północ do rozwidlenia (10,1 km), opodal – okazały dąb „Teodor” (nazwa od imienia wieloletniego leśniczego), gdzie wąską ścieżką gwałtownie w dół (uwaga!) zjeżdżamy stromymi zboczami nad polodowcowe jezioro Rydzek Głęboki (6,2 ha, gł. do 12 m), którego brzegi otacza 160 - letni sosnowy las będący zachowawczym drzewostanem, z którego pozyskuje się cenne nasiona do wyhodowania sadzonek. Jedziemy wzdłuż jego brzegów, gdzie warto zatrzymać się na miejscu widokowym (11,0 km), by w spokoju i ciszy spojrzeć na to malownicze jezioro i wspaniały drzewostan. Kontynuując wędrówkę, docieramy do kolejnego akwenu – jeziora Rydzek Miałki (11,7 km, 9,1 ha). Oba akweny oraz inne mniejsze zbiorniki wodne w okolicy są doskonałym miejscem do wędkowania oraz stanowią bazę lęgową dla ptactwa wodnego (np. kormorany, łyski, perkozy, gągoły, zimorodki, trzciniaki). Jedziemy wzdłuż jego północnych brzegów i potem ostro pod górę do drogi krajowej nr 22 Gorzów Wlkp. – Gdańsk (12,5 km). Z zachowaniem pełnej ostrożności przekraczamy ją i poprzez łąki docieramy do kolejnego kompleksu leśnego (13,8 km). Za znakami szlaku docieramy do miejsca odpoczynku. Nadleśnictwo planuje lokalizację w tym miejscu punktu widokowego, z którego rozciągać się będzie przepiękny widok na położone ponad 30 m niżej jezioro Słowa. Napotykamy tu także oznakowania szlaku nordic walking „Zaczarowanych Panien z Burgwall”. Wraz z nim kierujemy się do zachodniego krańca jeziora Słowa (14,5 km). Ciekawym mieszkańcem tego terenu jest płaz - kumak nizinny. Na naszej drodze napotykamy wkrótce także oznakowania rowerowego szlaku żółtego prowadzącego z Lichenia.

Niemal codziennym zjawiskiem jest możliwość obserwacji szybujących bielików, żurawi, błotniaków, kań rudych i kormoranów. Często też widoczne są ślady żerowania pospolitego tu obecnie bobra europejskiego. W zależności od promieni słonecznych kolor wody w jeziorze Słowa zmienia się od turkusowego do szmaragdowego, co jest niewątpliwą atrakcją dla turystów. W krystalicznie czystej wodzie można dostrzec „podwodne łąki” tworzone przez roślinność wodną. Jak mówi legenda jezioro Słowa powstało w miejscu, gdzie diabeł kopał ziemię na groblę przez jezioro Osiek na wysokości Chomętowa.

Wszystkie 3 szlaki biegną teraz razem wśród bukowego lasu i pięknych ukształtowanych przez lodowiec wąwozów. Mijamy z prawej strony teren podmokły porośnięty bagnem zwyczajnym i docieramy do niezwykle malowniczego jeziora Jeziorko (16,3 km). Tu oznakowania szlaku żółtego odchodzą w lewo. My kierujemy się w prawo do rozwidlenia ze szlakiem nordic walking (16,8 km), nieopodal mostek nad rurą Arota na bezimiennym kanale łączącym jezioro Słowa z jeziorem Osiek. Miejsce to zwane jest „Przeklętym”.

My kierujemy się nadal za znakami zielonymi w lewo, by wkrótce ponownie połączyć się ze szlakiem rowerowym żółtym (17,8 km) i wspólnie z tymi znakami dotrzeć po 200 metrach do mostu (obecnie w budowie) na Ogardzkiej Odnodze. Łączy on pobliskie temu miejscu Chomętowo z Licheniem. Spalony i zniszczony w 1973 r. most jest obecnie obudowywany. Po drugiej stronie jeziora miejsce do biwakowania i wieża widokowa z platformą (w budowie), z której podziwiać będziemy mogli okolicę i pobliskie Chomętowo, a warto je zwiedzić!

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich

Udogodnienia

Informacje dodatkowe

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Zwierzyn, Lubuskie
Zwierzyn, 66-542 Zwierzyn
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu