Park Zdrojowy

Miasto

Opis

Wyjątkowym miejscem w Rabce-Zdroju jest Park Zdrojowy.

Jego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Park znajduję się w centrum uzdrowiska i zajmuje powierzchnię 30 ha.

W latach 2010-2011 przeprowadzono jego kompleksową rewitalizację. W jej wyniku park został kompozycyjnie podzielony na dwie części o odmiennym charakterze. Część zachodnia tzw. strefa słońca, pełni funkcje reprezentacyjno-wypoczynkową. Przygotowano tu 10 ogrodów tematycznych z różnorodną roślinnością m.in. ogród różany, skalny, pnączy i wrzosowisko. Różnorodnych kwiatów i krzewów pośród alejek zachęca do długich spacerów oraz kąpieli słonecznych. W tej części znajdują się również największe atrakcjeparku: tężnia solankowa, place zabaw, korty tenisowe i kawiarnia.

Prócz pięknej przyrody park oferuje odwiedzającym możliwość korzystania z zespołu urządzeń sportowych na ścieżce zdrowia, siłowni na wolnym powietrzu, boiska do siatkówki plażowej, kortów tenisowych oraz placów zabaw dla dzieci. W sierpniu 2014 roku oferta Parku Zdrojowego została poszerzona o najnowocześniejszy w skali Małopolski trialpark i skatepark wraz z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich.

W środku parku stoi drewniana altana „Pod Grzybkiem” – doskonałe miejsce do zorganizowania wydarzeń artystycznych.

Nieopodal "Grzybka" w sierpniu 2012 r. zostały ustawione rzeźby, które powstały w Rabce-Zdroju podczas I Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego "Baśnie z Gór". Nad rzeźbami przez dwa tygodnie (01-14.07.2012 r.) pracowała czwórka polskich i zagranicznych rzeźbiarzy - Jacek Kogutek z Zakopanego, Robert Buček z Czech, Paolo Vivian z Włoch i Piotr Bies z Rabki-Zdroju - pomysłodawca, organizator i komisarz artystyczny pleneru. Wynikiem ich pracy są cztery rzeźby z dolomitu: Księżniczka na Ziarnku Grochu, Panienka z Okienka, Stopa Olbrzyma i Smok.

W dniu 25 września 2014 r., w 200. rocznicę urodzin Juliana Zubrzyckiego - założyciela rabczańskiego uzdrowisko, odsłonięto jego popiersie przy fontannie "Nerka" w Parku Zdrojowym.

Na skraju parku, w rejonie willi „Pod Trzema Różami” znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich z czasów II wojny światowej.

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Rabka Zdrój, Małopolskie
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu