Kościół św. Jana w Gdańsku
80-840 Gdańsk
Opis
Położony nieco na uboczu, pięknie odrestaurowany od ponad 20 lat – jako Centrum św. Jana – służy nie tylko kapłanom, ale i artystom. Jak to się stało? Zacznijmy od początku...
W średniowieczu w okolicach dzisiejszej ulicy Świętojańskiej znajdowały się bagna i dopiero po ich zasypaniu i osuszeniu możliwe było rozpoczęcie prac budowlanych. Kościół – niezbędny dla rosnącego grona gdańskich wiernych – wznoszono na przełomie XIV i XV w., a osadzenie go na grząskim gruncie przez wieki przysparzało problemów: z powodu odchyleń wielokrotnie konieczne było przeprowadzanie prac konserwatorskich zabezpieczających obiekt.
Największym kataklizmem w historii kościoła była jednak II wojna światowa, w wyniku której zniszczeniu uległo wiele elementów architektonicznych świątyni. Lata powojenne też nie były dla obiektu łatwe: pozbawiony opiekunów kościół popadał w ruinę i dopiero w latach 90-tych budynek przekazany został Nadbałtyckiemu Centrum Kultury, które zobowiązało się przeprowadzić odbudowę obiektu w zamian za możliwość używania jego przestrzeni do celów kulturalnych. Obecnie – po gruntownych pracach związanych z zabezpieczeniem, odbudową i zaadaptowaniem kościoła do nowych funkcji jest to jeden z piękniejszych i bardziej nowoczesnych obiektów sakralno-kulturalnych w Polsce.
Kościół św. Jana posiadał wiele cennych dzieł sztuki sakralnej, z których większość przetrwała wojnę. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest kamienny ołtarz główny (1599-1611) wzniesiony przez Abrahama van den Blocka.
Kościół jest siedzibą Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. W każdą niedzielę i święta o godzinie 12.00 odbywają się tu msze, gromadzące ludzi kultury i sztuki. W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 11.00 w kaplicy odbywa się msza w języku kaszubskim.
Źródło: Gdańska Organizacja Turystyczna http://visitgdansk.com/ .
Lokalizacja
Świętojańska 50, 80-840 Gdańsk
Opinie
comments powered by Disqus