Kościół św. Brygidy w Gdańsku
80-856 Gdańsk
Opis
Jednak zanim dojdziemy do historii najnowszej, przyjrzyjmy się ciekawym dziejom średniowiecznej świątyni.
Niegdyś – być może już w XIII w. – w miejscu, gdzie dziś wznosi się kościół stała słynąca z cudów Studnia Maryi, której sława przyciągnęła pokutnice. W ich kaplicy w 1374 r. złożono wieziony do Szwecji sarkofag z relikwiami św. Brygidy, założycielki Zakonu Najświętszego Zbawiciela. To wydarzenie pociągnęło za sobą serię zdarzeń, które doprowadziły do powstania tu klasztoru brygidek i brygidianów.
Prace nad potężnym kościołem trwały aż do początków XVI w. i w ich efekcie powstała nie tylko trójnawowa, halowa świątynia, ale też klasztory – męski i żeński. Niestety, w XIX w. władze pruskie przeznaczyły budynki klasztorne do rozbiórki i dziś prawie nie ma po nich śladu.
Kościół został częściowo zniszczony w 1945 r. i przez lata – pozostając formalnie pod opieką państwa – popadał w ruinę. Odbudowany został dopiero w latach 70-tych, kiedy budynek przekazano gdańskiej diecezji. Ogromny wpływ na dalsze losy kościoła miał jego wieloletni proboszcz, ks. Henryk Jankowski, kapelan Solidarności, który aktywnie wspierał strajki robotnicze w sierpniu 1980 r. i na wiele kolejnych lat uczynił ze świątyni miejsce spotkań działaczy opozycji.
W 1992 papież Jan Paweł II, którego pomnik stoi przy kościele nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej.
Najważniejsze elementy dawnego wyposażenia, które podziwiać można w kościele to barokowa grupa rzeźbiarska „Ukrzyżowanie” oraz obraz Hermana Hana „Alegoria Kościoła”. Zachowały się też kamienne płyty nagrobne i epitafia oraz pozostałości malowideł ściennych. Staraniami ks. Jankowskiego w 2001 r. rozpoczęła się trwająca do dziś budowa imponującej wielkości Bursztynowego Ołtarza.
Źródło: Gdańska Organizacja Turystyczna http://visitgdansk.com/ .
Lokalizacja
Profesorska 17, 80-856 Gdańsk
Opinie
comments powered by Disqus