Muzeum Ziemi Szprotawskiej

Miasto
Kontakt ul. Muzealna 10
67-300 Szprotawa

tel.: 600 831 786
e-mail: borydolnoslaskie@interia.pl

Opis

Zainicjowanie restytucji szprotawskiego muzeum nastąpiło w roku 2001 przez regionalistów zrzeszonych w Towarzystwie Bory Dolnośląskie.

Pasjonaci ziemi szprotawskiej zapragnęli kontynuować lokalną tradycję muzealną, zapoczątkowaną w 1928 roku przez dr Felixa Matuszkiewicza. 

Przy współudziale władz Gminy Szprotawa w 2004 roku dokonano uroczystego otwarcia muzeum. Wojewoda Lubuski oraz Lubuski Konserwator Zabytków przeznaczyli na ten cel zabytkowy budynek Bramy Żagańskiej, jako najbardziej właściwe lokum. Placówka funkcjonuje dzięki współpracy partnerskiej TBD i Gminy Szprotawa.

Do niewątpliwych skarbów należy zaliczyć m.in.: XVIII-wieczną kronikę lokalną, jedyny swego rodzaju w Polsce kord bojowy z XVI wieku, zdobiony szprotawski kufer posagowy z XVIII wieku, starożytne urny wykopane w centrum miasta, kule bombardujące z XV wieku, skarb dokumentów z wieży ratusza, pamiątki z lotniska wojskowego i wiele innych. Jak na muzeum przystało, wydaje ono publikacje popularno-naukowe i turystyczne oraz organizuje programy badawcze. Sztandarowym projektem muzeum jest program badawczy „Wały Śląskie”, który doprowadził do wpisu do rejestru zabytków niektórych jego odcinków. Funkcję dyrektora muzeum pełni Maciej Boryna.

Godziny otwarcia:

Wtorki i czwartki godz. 14.00-17.00

Soboty godz. 13.00-14.00

W inne dni po uzgodnieniu telefonicznym:

Tel. 692 190 289, 600 831 786

Wstęp bezpłatny.

Dodatkowe informacje: usługi przewodnickie po Szprotawie i okolicy oraz Pustyni Kozłowskiej

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Szprotawa, Lubuskie
Muzealna 10, 67-300 Szprotawa
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu