Galeria Sztuki Współczesnej BUNKIER SZTUKI

Miasto
Kontakt pl. Szczepański 3a
31-011 Kraków

tel.: 12 423 12 43
e-mail: sekretariat@bunkier.art.pl

Opis

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki to samorządowa, publiczna instytucja kultury zlokalizowana w ścisłym centrum Krakowa.

Autorką projektu architektonicznego bryły i wnętrz Galerii była Krystyna Tołłoczko-Różyska. Budynek, wówczas pod nazwą Pawilonu Wystawowego, uroczyście otworzył się dla publiczności 11 września 1965 roku. W połowie lat 90. XX wieku przemianowany został na obecną nazwę Galerii.

Galeria Bunkier Sztuki w swoich działaniach odnosi się do aktualnego kontekstu społecznego, politycznego i naukowego. Uczestniczy w międzynarodowej wymianie idei na temat sztuki. Bierze aktywny udział w budowaniu tożsamości Krakowa – wykracza poza własną lokalizację i przenika do przestrzeni publicznej miasta. Tworzy płaszczyznę wymiany informacji i doświadczeń w obszarach związanych z działaniami środowisk artystycznych na szczeblu lokalnym i międzynarodowym. Działa na styku dyscyplin, ukazując związki pomiędzy sztuką a innymi dziedzinami kultury.

Galeria kieruje swoją ofertę do szeroko rozumianego grona odbiorców o zróżnicowanych kompetencjach kulturowych, do publiczności lokalnej i międzynarodowej, a także do przedstawicieli środowisk artystycznych i intelektualnych. Dba o to, by podejmowane działania uwzględniały potrzeby przedstawicieli różnych grup wiekowych oraz docierały do osób mających utrudniony dostęp do kultury.

W Bunkrze Sztuki podczas wystaw czasowych pokazywane są dzieła artystów polskich i zagranicznych. Pozostając wiernym duchowi miejsca, prezentuje sztukę odważną i nowoczesną. Program aktualnych wystaw uzupełnia bogata oferta organizowanych w Galerii wydarzeń towarzyszących, takich jak wykłady, spotkania, warsztaty czy oprowadzania.

Jednym z istotnych zadań Galerii jest budowanie kolekcji dzieł sztuki związanej z realizowanym programem wystawiennicznym. Galeria posiada własną kolekcję, która zawiera malarstwo, prace wideo, obiekty i fotografie, spektakl wizualny, rzeźbę językową, wirtualny diagram, instalację zapachową czy interaktywne instalacje, które mogą być prezentowane w przestrzeni miejskiej. Aktualnie znajduje się w niej ponad trzysta pięćdziesiąt prac. Aktywność Galerii obejmuje również działalność wydawniczą. Proponujemy katalogi wystaw, książki krytyczne oraz książki dla dzieci. W Galerii działa Mały Klub Bunkra Sztuki, a projekty edukacyjne uzupełnia portal Sztuka24h [http://sztuka24h.edu.pl/]. W budynku znajdują się także kawiarnia Bunkier Café oraz księgarnia korporacji Ha!art.

GODZINY OTWARCIA:

Poniedziałek – nieczynne

Wtorek – 11-19

Środa – 11-19

Czwartek – 11-19

Piątek – 11- 19

Sobota – 11- 19

Niedziela – 11-19

We wtorki obowiązuje dzień bezpłatny

BILETY:

Normalny: 12 zł

Ulgowy: 6 zł

 • – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
 • – nauczyciele
 • – studenci, doktoranci
 • – emeryci, renciści
 • – członkowie związków i stowarzyszeń artystycznych: SARP, STGU, ZAR, ZPAF, ZPAP
 • – osoby niepełnosprawne wraz z przewodnikami
 • – posiadacze Krakowskiej Karty Rodzinnej i Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
 • – posiadacze kart ISIC i EURO26

Rodzinny: 20 zł

 • – grupy do 5 osób, w tym co najmniej jedna osoba dorosła i dziecko lub dzieci do lat 16

Bezpłatny (bilet należy odebrać w kasie):

 • dzieci do lat 7
 • osoby powyżej 65 roku życia
 • Zasłużeni Działacze Kultury, Zasłużeni dla Kultury Polskiej, Zasłużeni Kulturze Gloria Artis
 • członkowie AICA, SHS
 • pracownicy galerii sztuki i muzeów
 • dziennikarze

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE:

 

Fot. Studio FILMLOVE

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kraków, Małopolskie
pl. Szczepański 3a, 31-011 Kraków
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu