Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotozynie

Miasto
Kontakt ul. Mały Rynek 1
63-700 Krotoszyn

tel. 62 722 61 47
e-mail: muzeum@krotoszyn.pl

Opis

Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka znajduje się w Krotoszynie.

Muzeum Regionalne w Krotoszynie (pierwotnie Muzeum Ziemi Krotoszyńskiej) powstało w 1957 r. z inicjatywy działaczy miejscowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Pierwszą jego siedzibą (w latach 1957-1968) był drewniany dom z drugiej połowy XVIII w., nazywany „Krotoszanką”. W początkowym okresie muzeum funkcjonowało dzięki pracy społecznej krotoszyńskich regionalistów.

W roku 1969, staraniem miejscowego Zarządu PTTK, zbiory przeniesiono do barokowego budynku poklasztornego oo. trynitarzy, w którym instytucja funkcjonuje do dziś. Od roku 1990 placówka nosi imię Hieronima Ławniczaka – nauczyciela miejscowego Liceum Ogólnokształcącego, kierownika muzeum i animatora powojennego ruchu regionalnego w Krotoszynie.

W latach 1996 – 1998 w budynku poklasztornym przeprowadzono gruntowny remont, przywracając jego wnętrzom pierwotny, zabytkowy charakter. W 1998 r. dotychczasowy właściciel – Zarząd Oddziału PTTK w Krotoszynie – przekazał zbiory Miastu i Gminie Krotoszyn i od 1 stycznia 1999 Muzeum funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury.

Obecnie Muzeum Regionalne w Krotoszynie posiada bibliotekę regionalną (blisko 5000 pozycji) oraz bogate zbiory z zakresu historii, etnografii i sztuki (prawie 6000 eksponatów), z których blisko 1500 prezentowanych jest na wystawie stałej. Placówka prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i wydawniczą, starając się ściśle współpracować ze środowiskiem lokalnym, miejscowymi organizacjami pozarządowymi, szkołami, pasjonatami oraz innymi, podobnymi instytucjami.

Muzeum cały czas stara się dostosowywać do potrzeb osób uczestniczących w organizowanych przez nie wydarzeniach. To miejsce, gdzie obok namacalnego wręcz ducha historii mamy do czynienia z nowoczesnością i gdzie XXI wiek odcisnął swoje piętno w sposób pozytywny. Krotoszyńskie muzeum jest placówką kreatywną, rozpoznawalną i szanowaną, a dzięki wieloletniej pracy i pasji lokalnych regionalistów oraz miłośników ziemi krotoszyńskiej, wiedza i zainteresowanie historią lokalną jest wśród mieszkańców regionu coraz większe.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 10.00 - 16.00
  • środa: 10.00 - 18.00
  • pierwsze i trzecie niedziele miesiąca: 10.00 - 14.00*
  • soboty i pozostałe niedziele: po wcześniejszym zgłoszeniu (dla grup minimum 10 osób)

Sklepik muzealny czynny:

  • poniedziałek – piątek: 10.00 - 16.00

Cennik:

  • Bilet zwykły - 3 zł
  • Bilet ulgowy - 2 zł

*wstęp wolny

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Krotoszyn , Wielkopolskie
Mały Rynek 1, 63-700 Krotoszyn
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu