Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - Centrum Konserwacji Wraków Statków
83-110 Tczew
tel.: 58 761 75 31
e-mail: edukacja.ckws@nmm.pl
Opis
To jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie można zapoznać się z technikami budowy dawnych łodzi oraz statków, poznać historię polskiego żeglarstwa i podejrzeć muzealnych konserwatorów przy pracy.
Budynek – nowoczesny i otwarty
Centrum Konserwacji Wraków Statków łączy swoją formą historyczny, przemysłowy kontekst sąsiednich XIX-wiecznych industrialnych budynków z nowoczesną architekturą. Nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego zaprojektowany został przez architektów z FORMA architekci Sp. z o.o., pod kierownictwem pani Aleksandry Wojtczak-Duch. Wykonawcą inwestycji była firma Skanska SA.
Budynek stanowią dwie przenikające się bryły, które swoim kształtem odzwierciedlają podział na dwie podstawowe części: Pracownię Konserwacji i Magazyn Studyjny, połączone ze sobą poprzez pion komunikacyjny i nieliczne biura.
Budynek zaprojektowany i wykonany został z poszanowaniem środowiska naturalnego: sprzyjał temu dobór odpowiednich materiałów oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii w tym układu elastycznych ogniw fotowoltaicznych na dachu. Jedną z podstawowych przestrzeni jest przystosowany do zwiedzania magazyn studyjny, w którym wybrane zabytki prezentowane są przy użyciu podkonstrukcji stalowej z systemem elektrycznych wciągarek łańcuchowych i specjalnymi zawiesiami. Miejsce spełnia zasadę otwartości, czyli uczestnictwa zwiedzających w codziennych pracach Muzeum.
Zabytki – skarby z Bałtyku
W magazynie studyjnym prezentowane są elementy konstrukcyjne oraz zabytki wydobyte z wraków eksplorowanych przez Dział Badań Podwodnych NMM, m.in. szesnastometrowa stępka, nadstępka, fragment burty, kotwica oraz część ładunku z XV-wiecznego wraka, zwanego "Miedziowcem". Imponujące wrażenie robi ściana magazynu z kolekcją dłubanek, łodzi i kajaków ze zbiorów muzealnych. W magazynie eksponowane są też zabytkowe jachty: "Opty" - to jacht, na którym Leonid Teliga opłynął, jako pierwszy Polak samotnie, kulę ziemską, "Dal" - pierwszy polski jacht, którym Andrzej Bohomolec, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski popłynęli do Stanów Zjednoczonych i spawana "Kumka IV" z 1937 roku - zabytek polskiej myśli technicznej.
Jedna z przestrzeni Magazynu Studyjnego jest wyposażona w częściowo przeszklone, przesuwne regały, gdzie eksponowane są muzealia o mniejszych rozmiarach – fragmenty ładunku i wyposażenia statków. Poprzez aplikacje mobilne i stanowiska komputerowe można dowiedzieć się więcej o miejscu znalezienia zabytku oraz jego historii i budowie.
Godziny otwarcia:
7.05.2018 - 29.06.2018
- wtorek - niedziela 10.00-16.00
Uprzejmie informujemy, że w dniach 18-24 czerwca 2018 roku Centrum Konserwacji Wraków Statków będzie zamknięte dla zwiedzających.
30.06.2018 - 2.09.2018
- poniedziałek - niedziela 10.00-16.00
3.09.2018 - 31.12.2018
- wtorek - niedziela 10.00-16.00
Cennik:
Ceny biletów:
Normalny - 6 zł
- Ulgowy - 4 zł
- Opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) – 1 zł
- Sobota - wstęp wolny
Karnet (karnet do 2 obiektów w Tczewie: Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków):
Oprowadzanie z przewodnikiem:
- W języku polskim (grupa do 30 osób) - 30 zł
- W języku angielskim (grupa do 30 osób) - 35 zł
Lokalizacja
Paderewskiego 24, 83-110 Tczew
Opinie
comments powered by Disqus