Muzeum Zamkowe w Malborku
82-200 Malbork
tel.: 55 647 08 00 (-02)
tel./fax.: 55 647 08 03
e-mail: sekretariat@zamek.malbork.pl
Opis
Jest placówką wielodziałową o profilu historyczno-artystycznym podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od stycznia 2018 roku posiada dwa oddziały: Zamek w Kwidzynie i Zamek w Sztumie.
Siedzibą malborskiego Muzeum jest ceglany, średniowieczny w swym rodowodzie zamek, malowniczo usytuowany nad brzegiem Nogatu. Był on niegdyś stołeczną rezydencją wielkich mistrzów Zakonu Niemieckiego, który na tereny dzisiejszej Polski sprowadził w latach dwudziestych XIII wieku książę Konrad Mazowiecki. Po wykupieniu warowni przez króla Kazimierza Jagiellończyka w dobie Wojny Trzynastoletniej, na przestrzeni ponad trzystu lat, od 1457 do 1772 roku, znajdowała się ona w granicach Prus Królewskich. Na zamku mieściły się wówczas urzędy wysokich urzędników prowincji, jeden z ważniejszych arsenałów Rzeczypospolitej. Czasowo rezydowali tu królowie polscy. Po pierwszym rozbiorze Rzeczypospolitej, za rządów pruskich, warownię przebudowano na koszary i magazyn wojskowy. Po Kongresie Wiedeńskim uznana za cenny zabytek architektury i pomnik historii narodu pruskiego, a później cesarstwa niemieckiego, została poddana pracom konserwatorskim. W czasach romantycznych prowadzonych pod nadzorem wybitnego pruskiego architekta, malarza i teoretyka sztuki Karla Friedricha Schinkla. Następnie od lat osiemdziesiątych XIX stulecia do lat czterdziestych XX wieku pod okiem Conrada Emmanuela Steinbrechta i Bernharda Schmida. Zniszczona w styczniu 1945 roku odbudowywana była przez kolejne dekady przez polskich konserwatorów. W roku 1997 zamek malborski wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, stanowiąc ważki zabytek kształtowania się myśli konserwatorskiej w Europie.
Muzeum prowadzi badania naukowe, działalność wydawniczą, wystawienniczą i edukacyjną. Gromadzi zabytki archeologiczne, dokumenty archiwalne i ikonograficzne, dzieła sztuki i przedmioty z zakresu rzemiosła artystycznego związane z historią zespołu zamkowego, Pomorza i kulturą obszaru nadbałtyckiego. W jego odrestaurowanych wnętrzach można oglądać wystawy stałe i czasowe. W przyziemiu Zamku Średniego znajduje się ekspozycja Bursztynowe konteksty, na której prezentowane są w szerokim spektrum dzieje „złota północy”, od czasów prehistorycznych po współczesność. Na podstryszu natomiast usytuowane są wystawy: Zbrojownia malborska. Oręż europejski od XI do XIX wieku oraz Orient Uzbrojenie Perskie, Indoperskie i Tureckie, będące interesującą przygodą dla miłośników dawnej broni. W pomieszczeniach nad dawną Infirmerią znajduje się wieloczęściowa ekspozycja opowiadająca o burzliwym, ponad trzystuletnim okresie władztwa polskiego w Malborku i w pokrzyżackim zamku. W skrzydle zachodnim uwagę przykuwają swymi wyrafinowanymi sklepieniami wnętrza Wielkiego Refektarza i Pałacu Wielkich Mistrzów, perły architektury gotyckiej na północ od Alp. Na Zamku Wysokim znajduje się wystawa Święci Orędownicy. Gotycka rzeźba na zamku w Malborkuwprowadzająca w świat dawnej pobożności religijnej Zakonu i symboli wiary chrześcijańskiej. Od początku 2016 roku, od zakończenia prac konserwatorskich, dostępny jest kościół Najświętszej Marii Panny i kaplica grobowa wielkich mistrzów pw. św. Anny, którym przywrócono dawny blask. W wieży sanitarno-obronnej zw. Gdaniskiem znajdują się drewniane latryny, stanowiąc nie lada atrakcję dla młodszych i starszych turystów.
Zapraszamy do odwiedzenia malborskiego zamku i jego dwóch oddziałów, by przeżyć podróż w odległe czasy!
Godziny otwarcia Muzeum Zamkowego w Malborku różnią się z zależności od sezonu: letniego i zimowego
Więcej na stronie: http://zamek.malbork.pl/godziny-otwarcia
Godziny otwarcia Muzeum Zamkowego w Malborku w sezonie letnim w roku 2018
- Poniedziałek: 9.00 - 20.00 (tylko tereny)
- Wtorek – niedziela: 9.00.00 - 19.00 (wystawy); do 20.00 (tereny)
Lokalizacja
Starościńska 1, 82-200 Malbork
Opinie
comments powered by Disqus