Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Miasto
Kontakt ul. Chramcówki 15
34-500 Zakopane

tel.: 18 200 06 60
fax.: 18 206 82 97
e-mail: teatr@witkacy.pl

Opis

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - instytucja Województwa Małopolskiego- działa w Zakopanem – mieście u podnóża Tatr, najpiękniejszych gór Polski.

To wyjątkowe miejsce stworzyliśmy sami – w zabytkowym budynku dawnego sanatorium młodzi absolwenci szkoły teatralnej 24 lutego 1985 roku otworzyli Teatr. Odbyło się to w setną rocznicę urodzin naszego Patrona - Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. Ten owiany legendą artysta o niezwykłej osobowości to dramaturg, malarz, pisarz i filozof z początku XX wieku – człowiek sztuki znany na całym świecie.

Stworzyliśmy teatr otwarty – awangardowy w swym wyrazie, prowokujący, który zgodnie z myślą Witkacego stał się „schroniskiem” dla wszystkich ludzi, który ciągle czują potrzebę, pragną kontaktu z prawdziwą sztuką – kulturą. Odbywają się u nas nie tylko przedstawienia teatralne – ale także koncerty muzyczne, pokazy filmowe, wystawy plastyczne – jesteśmy prawdziwym centrum sztuki.

To, co nas wyróżnia, to co przyciąga do naszego teatru, to co od samego początku jest dla nas najważniejsze - to bliski kontakt, spotkanie aktora z widzem – publiczność traktujemy jak naszych mile oczekiwanych i serdecznie witanych Gości, a każde przedstawienie to próba nawiązania rozmowy - dialogu z naszymi widzami.

Wyjątkowość naszego Teatru tworzy także Zespół – grupa niezwykłych osobowości aktorskich, złączona wspólnym myśleniem o istocie Teatru, podejmujących wspólne decyzje artystyczne .

Nasze najważniejsze przedstawienia dotyczą tego, co uniwersalne, ważne, istotne dziś i zawsze: osamotnienie człowieka w świecie opuszczonym przez Boga, w którym dewaluują się wszelkie wartości; problem zaniku komunikacji międzyludzkiej; człowiek stojący w obliczu ważnych wyborów. Interesuje nas rola, jaką ma do odegrania jednostka – indywiduum w świecie zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości – procesie nieustających zmian społecznych i mentalnościowych. Chcemy dawać świadectwo prawdzie naszych czasów, pozostając teatrem artystycznym. Nasz Teatr znany jest z niezwykle odważnych, nowatorskich interpretacji dzieł literatury światowej – m. in.: „Np Edyp” wg Sofoklesa, „Doktor Faustus” Ch. Marlowe’a, „Jak wam się podoba” i „Makbet” W. Shakespeare’a, „Czarownice z Salem” A. Millera, „Mistrz i Małgorzata” M. Bułhakowa, „Caligula” i „Dżuma” A. Camusa, „Czarodziejska Góra” T. Manna, „Kto się boi Virginii Woolf?” E. Albee. Dramaty i teksty naszego Patrona – Witkacego są stale obecne w naszym repertuarze – zrealizowaliśmy do tej pory jego najważniejsze utwory: „Sonata Belzebuba” (spektakl Sonata b”), „Matka” (spektakl „Katzenjammer”), „Wariat i zakonnica”, „Kurka Wodna”, „Bezimienne dzieło”.

Nawiązując do tradycji awangardy przełomu XIX i XX wieku proponujemy widzom przedstawienia, w których poprzez inteligentną rozrywkę prowokujemy do refleksji.

Nasze spektakle są niezwykle atrakcyjne w warstwie wizualnej – staramy się zaskakiwać widzów układem przestrzeni, wizją plastyczną. Dowolnie aranżujemy naszą scenę, ale tworzymy wykorzystując miejsca nieteatralne – przedstawienia grane były w jadącym pociągu („”OL 12-Steg, Wien” na podstawie „Szalonej lokomotywy” lub tak niecodziennych miejscach jak schronisko w Tatrach w Morskim Oku, w kolejce linowej i na szczycie

Kasprowego Wierchu.

Choć nasza siedziba mieści się w Zakopanem dużo podróżujemy – gramy nasze spektakle w wielu miastach w Polsce i za granicą. – braliśmy udział w wielu prestiżowych festiwalach, konkursach teatralnych, które przyniosły nam liczne nagrody i wyróżnienia. Jesteśmy często zapraszani, by uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach m. in: braliśmy udział w prezentacji największej areny sportowej Polski – Stadionu Narodowego w Warszawie.

W 2012 roku ukończyliśmy remont naszej siedziby dzięki funduszom europejskim i dysponujemy jedną z najnowocześniejszych scen teatralnych w Europie.

Cieszy nas nieustające zainteresowanie naszej publiczności - nie tylko z Polski, ale i zza granicy przybywają widzowie, których przyciąga – jak mówią - magia naszego Teatru. Staramy się propagować sylwetkę i twórczość Patrona naszego teatru- zwłaszcza teraz- w Roku Witkiewiczów.

Nadal chcemy zaskakiwać, bawić, rozśmieszać, wzruszać – a więc płaczcie – śmiejcie się i myślcie razem z nami. Życzymy cudownych snów na jawie z Zakopiańskim Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Cennik:

  • Bilet na każdy z naszych spektaklów posiada inną cenę. Ceny wahają się od 25 zł do 85 zł
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Zakopane, Małopolskie
Chramcówki 15, 34-500 Zakopane
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu