newsletter visiton obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Muzeum Ikon w Supraślu

Miasto
0.00 (0 votes)
Kontakt ul. Klasztorna 1
16-030 Supraśl

kom.: 509 336 829
e-mail: muzeum.ikon@muzeum.bialystok.pl

Opis

Muzeum Ikon w Supraślu to Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, poświęcone jest w całości sztuce sakralnej prawosławia, a przede wszystkim ikon.

Dysponuje jedną z najbogatszych w kraju kolekcji ikon. Tworzą je przedstawienia na desce, jak też ikony odlewane w metalu. Najstarsze wizerunki pochodzą z XVII w., przy czym przeważająca część zbioru datowana jest na XVIII, XIX i początek XX w. Absolutnym unikatem są szesnastowieczne freski ocalałe ze zburzonej i obecnie odbudowanej cerkwi Zwiastowania NMP, znajdującej się na terenie monasteru supraskiego.

Muzeum Ikon w Supraślu zajmuje północną część XVII-wiecznego Pałacu Archimandrytów, wchodzącego w skład Monasteru Zwiastowania NMP. Jest pierwszą tego typu placówką w kraju. Niekonwencjonalna scenografia wnętrz, pełna nieoczekiwanych rozwiązań i multimedialnie przekazywanych treści, pobudza percepcję odbiorców i skłania do aktywnego zwiedzania. Prezentacja ok 350 ikon, daje możliwość szerokiego zapoznania się z różnorodnością tematyki przedstawień, stylów i technik wykonania. Zastosowanie nowoczesnych technologii powoduje, iż Muzeum jest atrakcyjne nawet dla najbardziej wybrednego odbiorcy.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Lokalizacja

Supraśl, Podlaskie
ul. Klasztorna 1 , 16-030 Supraśl

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu