Kościół drewniany pw. św. Marii Magdaleny

Miasto
Kontakt Władysława Orkana 8,
34-700 Rabka-Zdrój

Opis

Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny znajduje się przy ul. Orkana, nieopodal dawnej świątyni parafialnej, a obecnie Muzeum im. Władysława Orkana.

W skład zespołu obiektów wpisanego do rejestru zabytków wchodzi kościół, cmentarz przykościelny, ogrodzenie z pseudobastionami i budynek gospodarczy znajdujący się w linii ogrodzenia. Do budowy kościoła przystąpiono gdy poprzedni, drewniany kościół (obecnie muzeum) stał się niewystarczający dla potrzeb powiększającej się parafii. Przygotowania do budowy nowej świątyni sięgają  roku 1895, kiedy to nowym właścicielem Rabki został dr Kazimierz Kaden. Sprawą budowy zajął się proboszcz rabczańskiej parafii ks. Jakub Zych, rodem z Chochołowa. 

Projekt budowli i jej otoczenia zlecono już w 1888 roku architektowi Sławomirowi Nałęcz-Odrzywolskiemu. Zaprojektował on świątynię w stylu neogotyckim, której budowa trwał w latach 1902-1908. Podczas pierwszej wojny światowej kościół  nie ucierpiał, lecz w 1917 roku zmarł ks. Zych nie doczekawszy jego konsekracji. Świątynię pw. św. Marii Magdaleny konsekrował w 1923 roku ks. bp Anatol Nowak. W 1929 r. malarz Adam Giebułtowski ozdobił wnętrze kościoła piękną eklektyczno-secesyjną polichromią.

Świątynia wzniesiona została z cegły na planie krzyża łacińskiego. Od strony zachodniej znajduje się wieża i przedsionek ozdobiony tympanonem z rzeźbiarskim przedstawieniem nawrócenia św. Marii Magdaleny. W ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy, wysuwane za pomocą specjalnego mechanizmu - wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem - Pani Rabczańskiej oraz przedstawienie patronki świątyni św. Marii Magdaleny. Świątynię otacza mur, w którym umieszczono stacje Drogi Krzyżowej. Za kościołem, od strony wschodniej w 2010 roku powstał Ogród Różańcowy im. Jana Pawła II.

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Rabka Zdrój, Małopolskie
Władysława Orkana 8, 34-700
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu