Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Miasto
Kontakt Aleja Lipowa 35
99-416 Nieborów

tel./fax.: 46 838 56 35
e-mail: kancelaria@nieborow.art.pl

Opis

Do końca XVII wieku dobra nieborowskie pozostawały we władaniu rodziny Nieborowskich, herbu Prawda.

Wielka kariera i rozkwit majątku rozpoczął się od czasu kiedy trafił on w ręce prymasa Michała Stefana kardynała Radziejowskiego. Na jego zlecenie królewski architekt, pochodzenia holenderskiego Tylman z Gameren zaprojektował i zbudował w latach 1695-97 barokowy pałac.

Kolejni właściciele dokonywali zmian w architekturze wnętrz zgodnie z własnymi gustami i aktualnie obowiązującą modą. Na szczególną uwagę zasługuje tu działalność hetmana wielkiego litewskiego Michała Kazimierza Ogińskiego.

W 1774 roku właścicielem dóbr nieborowskich został książę Michał Hieronim Radziwiłł, późniejszy wojewoda wileński i jeden z najbogatszych magnatów polsko-litewskich. W pałacu nieborowskim książę-wojewoda zgromadził wielką kolekcję obrazów mistrzów europejskich, holenderskich, francuskich, niemieckich, włoskich i hiszpańskich oraz portrety osobistości polskich i obcych, gabinet kilkunastu tysięcy rycin, księgozbiór unikatowych starodruków (od XVI wieku), zespoły mebli polskich i francuskich,zbiory rękodzieła artystycznego i sztuki zdobniczej: sreber, brązów, porcelany, szkła i tkanin. Dla niego warszawski architekt Szymon Bogumił Zug zmodernizował w połowie lat 70. XVIII wieku regularny ogród francuski i przebudował w 1784 roku wnętrza pałacu w stylu wczesno-klasycystycznym (Gabinety Żółty i Zielony, Sypialnia Wojewody). Książę wprowadził na folwarku nieborowskim nowoczesne formy organizacji zarządzania dobrami i uprawy ziemi.

Jego małżonka Helena z Przeździeckich, założyła w 1778 roku w pobliżu Nieborowa słynny ogród utrzymany w stylu angielskim, z pawilonami ogrodowymi bogato wyposażonymi w dzieła sztuki, głównie antycznej, który nazwała Arkadią.

W drugiej połowie XIX wieku, Michał Piotr Radziwiłł uruchamia w Nieborowie manufakturę majoliki, której produkty cieszyły się dużym zainteresowaniem, czego dowodem była wystawa w Hotelu Europejskim w Warszawie w 1884 roku.

Po drugiej wojnie światowej z inicjatywy profesora Stanislawa Lorentza, ówczesnego dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, pałac oraz ogrody w Nieborowie i Arkadii zostają otoczone opieką jako oddział Muzeum. Określone jednocześnie zostały zasady funkcjonowania i przeznaczenie doskonale zachowanego pałacu. Niezależnie od zwiedzających pałac służył twórcom, ludziom nauki a także jako miejsce spotkań dyplomatycznych, międzynarodowych konferencji i sumpozjów naukowych, które to funkcje pełni do chwili obecnej.

Położenie geograficzne

Nieborów położony „ miedzy Łodzią a Warszawą” w atrakcyjnym trójkacie turystycznym obejmującą Żelazową Wolę, Niepokalanów i Łowicz, jest popularnym miejsczem rodzinnych wyjazdów warszawiaków i łodzian. Chętnie wpisują go w swój program dla wycieczek zagranicznych biura turystyczne. Tereny otaczające założenie pałacowo-parkowe to Bolimowski Park Krajobrazowy będący sam w sobie sporą atrakcją turystyczną. Dla położonych w sąsiedztwie Nieborowa średnich miejscowości typu Łowicz, Soczaczew, Żyrardów, Skierniewice Muzeum w Nieborowie jest naturalnym zapleczem kulturalno-turystycznym. Efektem tego jest ponad 100 – tysięczna rzesza zwiedzających rocznie.

Zalety miejsca:

Najwżniejszą atrakcją przyciągającą turystów jest oczywiście doskonale zachowany i utrzymany barokowy pałac. Należy jednak wspomnieć o parkach. Nieborowski , projektowany przez Szymona Bogumiła Zuga i romantyczny arkadyjski, w którego projektowaniu oprócz wyżej wymienionego brali udział najwybitniejsi artyści przełomu XVIII/XIX wieku. Są to unikalne w tej części Europy założenia parkowe gdzie udało się zachować pierwotny charakter dawnych założeń projektowych.

Nadal funkcjonuje pracownia majoliki, gdzie recznie wykonywane są według XIX-wiecznych wzorów historyczne malatury. Dla szczególnie dostojnych gości na wcześniejsze zamówienie wytwarzamy kopie ekspozycyjnych obiektów.

Pałac wraz z wyopsażeniem jest jedną z nielicznych rezydencji które po drugiej wojnie światowej zachowały się w tak dobrym stanie – można pomyśleć, że właściciele niedawno opuścili to miejsce.

Dodatkowe atrakcje:

Zgodnie z przyjętym programem Pałac w Nieborowie dysponuje 15 pokojami gościnnymi. Spotykają się tu malarze z lekarzami, pisarze z architektami, historycy sztuki, organizatorzy kultury i politycy. Jest to miejsce międzynarodowych konferencji, sympozjów naukowych, koncertów i szkoleń. Od strony kulinarnej spotkania te zabezpiecza doskonała staropolska kuchnia. Potrawy przyrządzane według dawnych receptur na węglowym palenisku mają niespotykany smak. Całość uzupełnia profesjonalna obsługa i Sala Wenecka, która pełni funkcję reprezentacyjnej jadalni.

Po zakończonym spotkaniu, goście, wieczorem przechodzą do Biblioteki gdzie w klubowych fotelach przy kawie i koniaku obserwują ogień w płonącym zabytkowym kominku.

Turyści, oprócz pałacu i parku mają do dyspozycji malowniczo położoną kawiarnię, która poleca również doskonałe obiady.

Stadnina nieborowska proponuje gościom przejażdżki bryczkami, są również „konie pod siodło”.

Miłośnicy wędkowania mogą wykupić kartę sportowego połowu ryb w naszym stawie.

Zwolennikom tradycyjnego ogniska, proponujemy specjalnie przygotowane miejsce do pieczenia kiełbasek i innych związanych z tym atrakcji.

Chętnym do rajdów, po otaczającej Nieborów Puszczy Bolimowskiej, proponujemy rowery.

Na zakończenie kilka słów na temat pokoi gościnnych. Niepowtarzalna atmosfera wypełnionych dawnymi meblami pomieszczeń długo pozostaje w pamięci naszych gości.

Ważny jest również panujący tu spokój i cisza – w pokojach nie ma telewizorów, radia i telefonów , co jest szczególnie cenione przez naszych bywalców. Jednocześnie sala konferencyjna zapewnia właściwe warunki do pracy.

Zwiedzanie

Nieborów

Muzeum czynne dla zwiedzajacych:

  • od 1 marca do 30 kwietnia, od wtorku do niedzieli: 10.00 - 16.00
  • od 1 maja do 30 czerwca, od poniedziałku do niedzieli: 10.00 - 18.00
  • od 1 lipca do 30 września, od poniedziałku do piątku: 10.00 - 16.00
  • od 1 lipca do 30 września  w soboty, niedziele i święta: 10.00 - 18.00
  • od 1 do 31 października, od wtorku do niedzieli: 10.00 - 16.00

Dniem bezpłatnym od 1 maja do 30 września jest wtorek.

od 1 listopada do końca lutego roku następnego Muzeum zamknięte

Niedziela Wielkanocna - Muzeum zamknięte.

Ostatni zwiedzający wchodzą do wnętrz ekspozycyjnych  30 minut przed zamknięciem.

Parki czynne od 10.00 do zmierzchu przez cały rok.

Muzeum nie prowadzi usług przewodnickich.

Kierownictwo Muzeum zastrzega sobie prawo zamknięcia ekspozycji lub jej części w czasie przewidzianym dla zwiedzajacych.

Parki w Nieborowie i Arkadii pozostaja otwarte.

Park w Arkadii udostępniony jest zwiedzającym od 10:00 do zmierzchu  przez cały rok.

Bilety: 

Nieborów 

  • pałac i park: normalny 15 zł, ulgowy 6 zł
  • do parku: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

Arkadia:

  • normalny 6 zł
  • ulgowy 4 zł
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Nieborów, Łódzkie
Aleja Lipowa 35 , 99-416 Nieborów
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu