Lotnisko Wilamowo

Miasto
Kontakt 11-400 Kętrzyn

Opis

Początki lotniska sięgają 1935 roku, kiedy to powstało lotnisko sportowe.

Jednak prawdziwa rozbudowa nastąpiła wraz z budową Wilczego Szańca. Wtedy to właśnie lotnisko Wilamowo zyskało status lotniska wojskowego służącego do obsługi pasażersko-towarowej kwatery Hitlera oraz stanowiącego zewnętrzny system ochrony Wilczego Szańca.

Z lotniska korzystał sam Hitler oraz jego niedoszły zabójca, pułkownik Claus von Stauffenberg, który po nieudanym zamachu odleciał z Wilamowa do Berlina.

6 października 1954 roku z Lotniska Wilamowo wystartował samolot z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, który jako więzień stanu został przewieziony z miejsca dotychczasowego zesłania Stoczka Klasztornego do Prudnika.

Od 1998 roku lotnisko jest własnością prywatną, użytkowaną przez Aeroklub Krainy Jezior. Obecnie lotnisko służy do obsługi małych samolotów sportowych i turystycznych. Aeroklub oferuje szkolenia dla skoczków spadochronowych, pilotów szybowcowych, motolotniarzy i pilotów samolotowych. Organizowany na lotnisku Festyn Lotniczy zyskał ogromną popularność zarówno w kraju jak i za granicą. Co roku na przełomie lipca i sierpnia dziesiątki tysięcy turystów przyjeżdża na lotnisko aby być świadkiem wspaniałego widowiska.

 

Źródło: Punkt Informacji Turystycznej w Kętrzynie http://www.it.ketrzyn.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kętrzyn, Warmińsko-Mazurskie
Kętrzyn, 11-400 Kętrzyn
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu