Atrakcje w Szymbarku
Opis
Zamek w Szymbarku
Zamek w Szymbarku był drugim co do wielkości (po Malborku) zamkiem na terenie Państwa Zakonu Krzyżackiego. Jego charakterystycznym elementem było 10 (z 12 pierwotnie planowanych) wież, a każda z nich miała inny kształt. Zamek do 1525 roku należał do kapituły pomezańskiej. Następnie przeszedł na własność Albrechta von Hohenzollerna, ostatniego wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, wtedy już świeckiego księcia Prus Książęcych. Zamek kilkukrotnie zmieniał właścicieli, by finalnie w 1699 roku trafić w ręce rodu Finckensteinów, jednego z najbogatszych rodów ówczesnych Prus. Finckensteinowie byli właścicielami Szymbarka aż do 1945 roku.
Stworzyli tu przepiękną siedzibę rodową, otoczoną rozległym parkiem krajobrazowym położonym nad Jeziorem Szymbarskim i rzeką Osą. Park przecinały przepiękne aleje drzew. Obecnie dawny park porasta kilkadziesiąt pomników przyrody – są to głównie dęby i lipy. We wsi zobaczymy również zachowane do dziś zabudowania byłego folwarku (w drugiej połowie XIX wieku majątek Finckensteinów liczył ok. 14 000 ha) oraz młyn z 1924 roku.
W trójkącie między miejscowościami Szymbark – Gardzień – Kamieniec zachowały się najstarsze aleje drzew Pojezierza Iławskiego, dziś chronione programem Natura 2000 „Aleje Pojezierza Iławskiego”. Najczęściej aleje tworzą lipy i dęby, w których schronienie znajduje wyjątkowy gatunek chrząszcza – pachnica dębowa. Najpopularniejszą z alei jest ponad 200-letnia sosnowa tzw. Aleja Napoleona. Podobno przechadzał się nią sam Napoleon Bonaparte i towarzysząca mu Maria Walewska w czasie, kiedy cesarz miał swoją siedzibę w pobliskim pałacu w Kamieńcu (kwiecień-czerwiec 1807). Zniszczony po wojnie przez Armię Czerwoną zamek w latach 90-tych XX wieku stał się miejscem akcji filmu „Król Olch” z Johnem Malkovichem w roli głównej. Mimo ruiny zamek w Szymbarku również dziś zachwyca swoją monumentalnością i przepięknym położeniem.
Szymbark leży ok. 10 km na północ od Iławy w kierunku na Kwidzyn.
Multimedialne Muzeum Państwa Zakonu Krzyżackiego w Prusach
Muzeum w Działdowie odrywa wszystkie tajemnice Krzyżaków. W ciekawy sposób przedstawiono tutaj dzieje Państwa Zakonu Krzyżackiego, wykorzystując w tym celu najnowsze technologie. Muzeum w Działdowie zostało w 2014 roku uznane przez magazyn National Geographic za jeden z 7 nowych cudów Polski. Warto tu wybrać się z dziećmi, które dzięki niestandardowym formom prezentacji na pewno nie zaznają tu nudy.
pl. Mickiewicza 43, Działdowo, tel. 23 697 76 30, www.muzeum.dzialdowo.pl, wstęp bezpłatny, czynne wtorek - piątek: godz. 10.00 – 17.00, sobota: godz. 10.00 – 16.00, w poniedziałki, niedziele i święta muzeum jest nieczynne.
Góra Dylewska
Góra Dylewska (312 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie województwa warmińsko-mazurskiego. Ze znajdującej się tu wieży widokowej przy dobrej pogodzie roztacza się piękny widok na okolicę. Góra Dylewska położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Możemy stąd wyruszyć oznakowaną ścieżką edukacyjną na spacer do Jeziora Francuskiego, rezerwatu przyrody chroniącego wierzbę borówkolistną. Tuż u zbocza góry znajduje się także lapidarium geologiczne, gdzie wyeksponowano okazałe głazy reprezentujące materiał geologiczny występujący na terenie Wzgórz Dylewskich.
Wysoka Wieś, parking znajduje się tuż przy wieży widokowej.
Lokalizacja
Szymbark 1, 14-241 Szymbark
Opinie
comments powered by Disqus