Domki na Mazurach Kurka Wodna

Poza Miastem
Domki na Mazurach Kurka Wodna
Kontakt Faszcze 24
11-730 Mikołajki
tel. 509979614 lub 510157814

Opis

Oferujemy Państwu tradycyjną polską gościnność i odpoczynek w pięknym regionie Polski.

Wychowaliśmy się pod błękitem mazurskiego nieba, nad brzegami lśniących jezior, w cieniu pachnącego igliwiem lasu. Umiłowaliśmy sobie ten kawałek ziemi i postanowiliśmy tu założyć rodzinę i tu spędzić życie. Pochylając się z szacunkiem przed tymi, którzy tu byli przed nami, twórzmy nową historię tej pięknej ziemi. 

KURKA WODNA to miejsce:

- dla tych, którzy szukają spokoju, pragną się wyciszyć, uciec od zgiełku cywilizacji. Przeszkodzić może im tylko… cykanie świerszcza  w trawie.

- dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas. Nad jeziorem położonym 200 m od naszych domków jest plaża wiejska z pomostem, możliwość skorzystania z łódki, kajaku, roweru wodnego. Codziennie rozgrywane są mecze siatkówki plażowej. Wieczorami można pobiegać z miejscowymi biegaczami po uroczych leśnych dróżkach. Można wsiąść na rower i ruszyć w poszukiwaniu przygody ku niezwykłym miejscom , które skrywa  Kraina Tysiąca Jezior. Odbywa się tu wiele imprez – festynów wiejskich o niepowtarzalnym charakterze, na których można poznać kulturę i  zwyczaje  tutejszych mieszkańców.

-  dla ciekawych świata, tych, którzy chcą poznać historię, kulturę tego regionu. Same Faszcze mają ciekawą historię a i w okolicy jest wiele interesujących  historycznie miejsc: Mikołajki (5km), Mrągowo (16km), Święta Lipka ( 30 km), Kętrzyn  (30 km),  Gierłoż (30km), Ryn ( 15 km), Giżycko (35 km), Wojnowo (20 km).

-  dla miłośników przyrody. W starym lesie odkryjesz wiele pomników przyrody. Kilkusetletnie dęby czy sosny szumią opowieści sprzed wielu, wielu lat. W ich cieniu spotkasz wiele unikalnych gatunków roślin i zwierząt a wśród nich nasza duma – żółw błotny.

-  dla pasjonatów wędkowania - niezależnie od pory roku.  Okoliczne jeziora kryją wiele gatunków ryb: szczupak, okoń, lin, leszcz, płoć, karaś, krasnopiórka,  o których  niepowtarzalnym smaku decyduje czystość wody  w której żyją.  Dwa najbliżej położone jeziora Głębokie i Inulec  zostały wykluczone z gospodarki rybackiej i udostępnione wyłącznie wędkarzom .

 

Udogodnienia

Informacje dodatkowe

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Mikołajki, Warmińsko-Mazurskie
Faszcze 24, 11-730

Noclegi w Mikołajkach

Jedna z najpiękniej położonych miejscowości w Polsce. Mikołajki, bo to o nich mowa, otoczona jest przez wielkie zbiorniki wodne co czyni je istnym rajem dla amatorów sportów wodnych, spośród których dominuje oczwiście żegluga. Miasto swoją nazwę zawdzięcza św. Mikołajowi i położone jest pomiędzy dwoma dużymi jeziorami - Tatły i Mikołajskie. Nieco dalej, przy północno-wschodnich rogatkach znajduje się Łuknajno, nieopodal m. in. majestatyczne Śniardwy, Warnołty, Bełdany, Głębokie i Tałtowisko. Nie na darmo więc Mikołajki nazywane są powszechnie "Mazurską Wenecją" i dla wielu równiez stanowią one żeglarską stolicę Polski. Gdy sezon żeglarski w pełni, do miasta zjeżdżają wszyscy pasjonaci sportów wodnych, co sprawia, że z małej nadwodnej miejscowości, Mikołajki wraz z turystami rosną kilkukrotnie pod względem ludności.

Jednak Mikołajki to nie tylko woda i sporty wodne, to również wyjątkową przyroda będąca ogromnym atutem położonego nieopodal miasta Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Głównym zadaniem Parku jest ochrona niezwykłego krajobrazu Wielkich Jezior Mazurskich oraz ich unikatowej fauny i flory. To cel bardzo ambitny, ponieważ zbiorniki wodne, w tym ok. 60 jezior i będąca jednym z ciekawszych w Europie szlaków kajakowych rzeka Krutyń, stanowią niemal 1/3 powierzchni Parku, a jego mieszkańcami są w dużej mierze gatunki objęte ścisłą ochroną. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się 10 rezerwatów  chroniących. Najbardziej znanym jest położony w pobliżu Mikołajek Rezerwat przyrody Jeziora Łuknajno. Jest to miejsce wyjątkowe w dużej mierze dzięki obecności łabędzi niemych oraz ponad 170 gatunków różnorodnego ptactwa, które oczarowane ogromnymi powierzchniami wodnymi stworzyły sobie na jego terenie jedyne w swoim rodzaju siedlisko ornitologiczne. Wizyta w Rezerwacie przyrody Jeziora Łuknajno jest wspaniała odskocznią od chaosu dnia codziennego, dlatego warto ją odbyć podczas pobytu w Mazurskiej Wenecji.

Na terenie Mikołajek znaleźć można wiele zabytków przypominających o burzliwej historii ziem mazurskich. Jednym z nich jest wzniesiony w latach 1841-1842 neoklasycystyczny Kościół Ewangelicko-Augsburski świętej Trójcy projektu Karola Fryderyka Schinkla, którego wiele prac można podziwiać we współczesnym Berlinie.  Nieopodal Kościoła znajduje się założone przez ks. Władysława Pilcha-Pilchowskiego pierwsze i jedno z dwóch w kraju Muzeum Reformacji Polskiej. W zbiorach placówki znajdują się unikalne zbiory zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do 1945 r. Są to nie tylko starodruki, ale i zdjęcia, księgi parafialne, tablice z nazwiskami mieszkańców miasta czy napisana w języku polskim Biblia z 1726 r. Inną wartą odwiedzenia świątynią mikołajską jest neogotycki Kościół Matki Boskiej Różańcowej. Budynek został wzniesiony w roku 1910 i od tego czasu pełnił najrozmaitsze funkcje, od kościoła ewangelickiego, po remizę czy stajnię, by ostatecznie stać się  parafią rzymskokatolicką. W 1991 r., na pamiątkę IV pielgrzymki Jana Pawła II do kraju, dobudowano do kościoła wierzę na której zawieszono dwa dzwony: Ave Maria i Jan Paweł II.

Turyści, których interesują noclegi Mikołajki mogą skorzystać z wyszukiwarki miejsc na wypoczynek w mieście lub w najbliższym obszarze dookoła. Amatorzy zwiedzania koniecznie muszą odwiedzić Obserwatorium Regionalne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz wejść na wieżę Kościoła św. Mikołaja z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na niezwykła panoramę miasta. Punktem obowiązkowym w ich wędrówce jest złożenie hołdu Królowi Sielaw, którego w mieście można odnaleźć  w dwóch postaciach. Jedną z nich jest drewniana, trzymetrowa rzeźba ryby w koronie, która od przełomu czerwca i lipca aż do późnej jesieni jest uwiązana do filaru mostu drogowego na Jeziorze Mikołajskim, drugą znajdująca się na Placu Wolności fontanna będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Mikołajek. Zdobycie przychylności monarchy nie tylko na poprawę losu, ale i przyczyni się do szybkiego powrotu w urokliwe, niepowtarzalne i gościnne mikołajskie strony.

Na koniec warto wspomniec, że dzięki swojej wyjątkowej lokalizacji, w samym mieście jak i dookoła, wybudowało się całe mnóstwo hoteli, pensjonatów i innych obiektów noclegowych. Przeglądaj noclegi Mikołajki w naszym portalu i poznaj tą wyjątkową część Mazur. Od 1-2 pokoi do wielkich obiektów oferujących kilkadziesiąt a czasem kilkaset miejsc noclegowych dla przyjazdnych. Nie ma więc obawy, że podróżując po wschodnich mazurach zabraknie dla nas miejsca na wypoczynek. Wręcz przeciwnie - możemy spodziewać się oferty noclegowej w każdym standardzie i na każdą kieszeń.

Łuknajno - królestwo łabędzia niemego

Jezioro Łuknajno pod Mikołajkami to jedna z ważniejszych w Europie ostoi ptactwa. W 1947 roku utworzono tu ornitologiczny rezerwat przyrody. W latach późniejszym objęto Jezioro  Łuknajno również ochroną międzynarodową, wpisując je na tzw. listę ramsarską, chroniącą obszary błotne i podmokłe. Powstał tu także rezerwat biosfery w ramach programu UNESCO „człowiek i biosfera”. To płytkie, zarastające i trudno dostępne jezioro jest jedną z największych kolonii łabędzia niemego w Europie, liczącą nawet 2000 osobników. Oczywiście oprócz łabędzi niemych zobaczymy tu także wiele innych gatunków ptaków – żurawie, gęsi, bieliki, błotniaki stawowe, perkozy i inne. Przy brzegach jeziora znajdują się trzy wieże widokowe, z których możemy podglądać ptaki. Warto zabrać ze sobą lornetkę. Szczególny gwar i ruch na jeziorze panuje w okresie wiosennych przylotów i jesiennych odlotów, wtedy jezioro robi największe wrażenie. Z wieży widokowej położonej na terenie folwarku Łuknajno możemy oglądać także Śniardwy, z którym Jezioro Łuknajno połączone jest ciekiem wodnym.

Rzeka Krutynia

Krutynia to rzeka legenda, najpiękniejszy szlak kajakowy na Mazurach. Szlak od długości ponad 100 km przebiega przez Puszczę Piska, Mazurski Park Krajobrazowy, piękne mazurskie jeziora. Szlakiem Krutyni pływał, m.in. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Spływ kajakowy można zacząć już w Sorkwitach nad Jeziorem Lampackim. W roku 2009 szlak kajakowy rzeki Krutyni został nagrodzony Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej na Turystyczny Produkt Roku 2009. W mazurskiej wiosce Krutyń, położonej w sercu Puszczy Piskiej, można udać się na spływ Krutynią specjalnymi łodziami-pychówkami, sterowanymi przez flisaków. Tego rodzaju spływy mają swoją długą tradycję sięgającą okresu międzywojennego.

Popielno

Popielno w Puszczy Piskiej to jedyne miejsce w Europie, gdzie na wolności żyją koniki polskie. Koniki polskie to rasa koni wywodząca się bezpośrednio z dzikich tarpanów, które dawniej zamieszkiwały tereny Europy Środkowej. Pierwsze koniki trafiły do Popielna w 1949 roku. Obecnie teren rezerwatu liczy 1600 ha i obejmuje półwysep między czterema jeziorami – Bełdanami, Mikołajskim, Śniardwami i Warnołtami. Oprócz koników żyjących na wolności, Polska Akademia Nauk prowadzi w Popielnie hodowlę stajenną tych zwierząt. Hoduje się tu także bobry, jelenie oraz bydło rasy polskiej czerwonej. Położone w centrum Puszczy Piskiej i otoczone jeziorami Popielno to przepiękne miejsce. Panujące tu warunki sprzyjają zwierzętom, które faktycznie czują się tu jak u siebie. Nierzadko dziko żyjące koniki można spotkać przy drodze prowadzącej do Popielna. W Popielnie funkcjonuje też muzeum przyrodnicze z ciekawą kolekcją poroży jeleni szlachetnych oraz zabytkowych zaprzęgów konnych i sań.

Wierzba

Prom pasażersko-samochodowy łączący miejscowość Wierzbę z zachodnim brzegiem Jeziora Bełdany to jedyna tego typu przeprawa na Mazurach. Umożliwia on szybsze dotarcie z Popielna do Mikołajek, Kamienia i Iznoty. Przeprawa na długości ok. 400 m trawa kilkanaście minut. Prom czynny jest od czerwca do końca września.

Prom pasażersko-samochodowy łączący miejscowość Wierzbę z zachodnim brzegiem Jeziora Bełdany to jedyna tego typu przeprawa na Mazurach. Umożliwia on szybsze dotarcie z Popielna do Mikołajek, Kamienia i Iznoty. Przeprawa na długości ok. 400 m trawa kilkanaście minut. Prom czynny jest od czerwca do końca września.

Wypoczywaj w krainie tysiąca jezior. Przeglądaj noclegi Mikołajki na każdą kieszeń i o każdej porze roku z VisitON a wygodna wyszukiwarka atrakcji pozwoli Ci na kompleksowe zaplanowanie wolnego czasu.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu