obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Galeria "Zamek" w Reszlu

Miasto
Kontakt ul. Podzamcze 3
11-440 Reszel

tel.: 89 751 18 00
e-mail: galeriareszel@muzeum.olsztyn.pl

Opis

GALERIA mieści się w południowym skrzydle zamku biskupów warmińskich.

Dwie duże (400 m2 każda) sale wystawowe są miejscem ekspozycji. Gotycki zamek w Reszlu jest czteroskrzydłową budowlą wzniesioną z cegły na planie kwadratu. Zbudowany został w miejscu dawnej strażnicy drewnianej, w południowo-wschodniej części miasta, w zakolu rzeki Izery. Budowę rozpoczął biskup Jan z Miśni w 1350 roku, a ukończył biskup Henryk Sorbom około 1401 roku. W 1505 roku zamek otoczony został murami obronnymi. Po przyłączeniu Warmii do Polski (1466 rok) zamek stracił swoje pierwotne znaczenie obronne i w drugiej połowie XVI wieku przekształcony został w letnią rezydencję biskupów. Do 1772 roku mieściło się tu także centrum administracyjne okręgu reszelskiego.

W latach 1823 – 1945 rozległe wnętrze dzisiejszej galerii pełniło funkcję kościoła ewangelickiego. W latach 1976 – 1985 przeprowadzono generalny remont, podczas którego oddano monumentalną powierzchnię pod nową działalność – Galerię Sztuki Współczesnej i udostępniono ją zwiedzającym.

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” patronowało Zamkowi w Reszlu w latach 1958 – 1990. Wtedy też, miały tam miejsce liczne plenery i imprezy artystyczne. Zamek stał się siedzibą Ośrodka Kultury prowadzonego przez Barbarę i Andrzeja Hulanickich, gdzie przez wiele lat funkcjonowała pracownia tkactwa. Przez kolejne lata Zamek zarządzany był przez Bolesława Marschalla - rzeźbiarza i jego żonę Jolantę.


Na początku lat osiemdziesiątych, pod egidą SSK „Pojezierze”, we współpracy z zawieszonym wówczas Związkiem Polskich Artystów Plastyków, odbyły się dwa plenery malarskie, powołano również Galerię „Zamek”. Niezależną inicjatywą były ekspozycje z weneckiego biennale, które odbywały się w latach 1985 - 1989. Wśród artystów wystawiających swoje prace byli Andrzej Fogtt i Bożenna Biskupska (1985), Bronisław Chromy, Franciszek Starowieyski, Andrzej Kreutz – Majewski i Tadeusz Malkiewicz (1987), Izabela Gustowska, Władysław Jackiewicz i Antoni Porczak (1989).

Franciszek Starowieyski swoją długoletnią pracą artystyczną, trwale wpisał się w historii kulturalnej Galerii „Zamek” i miasta Reszel, gdzie odbyły się łącznie trzy jego wystawy: w 1987 roku – zbiorowa, w 1992 –indywidualna prezentująca malarstwo i w 2003 – wystawa retrospektywna prezentująca plakaty z kolekcji Piotra Dąbrowskiego i Agnieszki Kulon oraz z Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W 2007 roku Starowieyski otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Reszel, zaś w 2008 roku na Zamku odlano jego dłoń i wmurowano w jedną ze ścian znajdujących się na dziedzińcu Zamku, gdzie pośmiertnie (2009) dodano napis: „Tu w latach 1986 – 2009 tworzył wybitny artysta Franciszek Starowieyski”.

Na stałe, w reszelskiej galerii pozostaje jego wielkoformatowy obraz – monumentalny Teatr Rysowania Pielgrzymka do Świętego Półkonia (składający się z 13 części o ogólnych wymiarach 4 x 25,35 m), który był prezentowany w Wenecji w 1986 roku, a od 1989 roku jest własnością Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Galeria „Zamek” w Reszlu poprzez swoją wieloletnią działalność kulturalną stała się swoistym ośrodkiem sztuki współczesnej w regionie, gdzie swoje prace prezentowali liczni artyści polscy i zagraniczni. Wspominany już Franciszek Starowieyski, Natalia LL, Edward Dwurnik, Paweł Althamer, profesorowie z kręgu warszawskiej ASP. Pokazywane tutaj są również zbiory Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W Galerii mają niejednokrotnie miejsce wydarzenia teatralne, performance i spotkania artystyczne, między innymi międzynarodowe „Dni Sztuki” propagujące polsko – niemiecką współpracę artystyczną.

 

 

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Warmii i Mazur http://muzeum.olsztyn.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Reszel, Warmińsko-Mazurskie
Podzamcze 3, 11-440 Reszel

Noclegi i atrakcje Reszel

Lokowany w 1337 na prawie chełmińskim Reszel to dawny gród pruskich Bartów zdobyty podczas podbojów krzyżackich jeszcze w trzynastym wieku. Dawna pruska nazwa Resl, Rossel zachowała się do naszych czasów bez istotnych zmian – funkcjonowała w czasach pruskich, biskupich, pod zaborem i dziś. Jeszcze w trzynastym wieku Krzyżacy przekazali drewniany gród wraz z osadą biskupowi warmińskiemu Anzelmowi. W drugiej połowie czternastego wieku zaczęto Reszel dynamicznie rozbudowywać. Powstał wtedy ratusz, rozbudowano kościół św. Piotra i Pawła, wybudowano kościół Augustianów. Mury, baszty i bramy miejskie zaś powstawały już od nadania praw  miejskich tj. roku 1337. Na krawędzi głębokiego parowu Sajny między rokiem 1350 a 1401 powstał zamek biskupi, który od połowy piętnastego wieku miał już tylko charakter biskupiej rezydencji.

Dziś Reszel wpisany jest na międzynarodową listę miast zabytkowych ICOMOS pod patronatem UNESCO. Miasto wręcz usiane jest zabytkami wysokiej wartości. Przez rzekę przerzucono w czternastym wieku dwa murowane gotyckie mosty, po których do dziś odbywa się ruch kołowy. Zachował się średniowieczny układ miasta z rynkiem i wychodzącymi z jego narożników uliczkami. Większość budynków mieszkalnych najstarszej części pochodzi z czasów po pożarze miasta na początku XIX wieku. Z roku 1815 jest ratusz, spichlerze z XVII i XIX wieku. Gotycki kościół św. Piotra i Pawła jest dominującą budowlą (wysokość wieży ponad 50m – wspaniały punkt widokowy). We wnętrzu zobaczymy XV-wieczne sklepienia, XIX-wieczny ołtarz główny fundowany przez biskupa Józefa Hohenzollerna, wspaniałe organy z 1829 roku. Zamek biskupi to obiekt 3-skrzydłowy zamknięty w czworobok murem z gankami. Pomieszczenia biskupie znajdowały się w skrzydle południowym( skrzydło to po  I rozbiorze w 1772 mieściło zbór ewangelicki, dziś mieści galerię sztuki – oddział Muzeum Warmii i Mazur). Wieża zamkowa jest  świetnym punktem widokowym. Na poszczególnych jej piętrach zobaczyć można narzędzia tortur, fragmenty średniowiecznych drewnianych rur wodociągowych. Z wieży wejdziemy także na ganek obronny, z którego zobaczymy gdanisko (średniowieczną wieżę ustępową). Najstarszym budynkiem mieszkalnym Reszla jest wielokrotnie przebudowywana i zmieniana stylowo plebania parafii św. Piotra i Pawła. Budynek tylną ścianą opiera się o mur miejski, a pochodzi z 1444 roku. W XVIII wieku proboszczem był tu Marcin Krasicki – brat biskupa Ignacego Krasickiego. Z tego powodu ten chyba najbardziej znany biskup Warmii był częstym bywalcem Reszla. Urokliwie ulokowane kawiarenki, park miejski usytuowanydolinie Sajny, czas zatrzymany w starych kamieniczkach – to wszystko można znaleźć w tym niewielkim mieście z bogatą historią.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu