Kościół św. Tomasza – Kolegiata i Bazylika Mniejsza w Nowym Mieście Lubawskim

Miasto
Kontakt ul. Kościelna 10
13-300 Nowe Miasto Lubawskie

Opis

Nowomiejska XIV-wieczna świątynia posiada największy w Polsce zespół malowideł ściennych.

Powstawały one w średniowieczu i w latach 1600-1650, fundatorem tych późniejszych był wojewoda chełmiński Paweł Działyński. Malowidła pokrywają ściany prezbiterium, jak też nawy głównej. Przedstawiają różnorodne obrazy o treści moralizatorskiej i historycznej. W drugim przęśle północnej ściany nawy głównej przedstawiono oblężenie miasta przez Szwedów w 1628 roku. Miasto – jak wierzono i co przedstawiono na malowidle - nie zostało zdobyte przez wroga dzięki opiece Matki Boskiej. Trzecie przęsło zawiera scenę z Chrystusem nauczającym w świątyni oraz postacie Mojżesza i Aarona, zaś w czwartym ukazano Chrystusa wręczającego klucze św. Piotrowi, wyobrażonemu jako pasterz wśród owiec, z towarzyszącymi mu po bokach dwiema nierozpoznanymi postaciami, być może prorokami.

Budowę kościoła farnego p.w. Św. Tomasza Apostoła rozpoczęto około 1300 roku razem z budową murów obronnych miasta. Początkowo było to prezbiterium dobudowane do drewnianego kościółka. Od połowy XIV wieku stopniowo wznoszono mury nawy bocznych i dolnej części wieży. Przedłużono też prezbiterium i zamknięto je trójkątnym przęsłem. Kiedy nawy boczne przykryte były już krzyżowymi sklepieniami, zaczęto podnosić mury nawy głównej i wieży. Ostatecznie wieża kościoła osiągnęła wysokość 40 metrów, a wysokość nawy głównej wynosła 17,7 m. Zleceniodawcą budowy był Zakon Krzyżacki, który posiadał prawo patronatu i finansował budowę. Około 1600 roku do południowej nawy bazyliki dobudowano barokową kaplicę Św. Krzyża zwana Kaplicą Działyńskich, zamurowano duże ostrołukowe okno w głównej wieży, powiększono okna w nawach bocznych i zmieniono układ wejść bocznych do świątyni. Ostateczny kształt kościół uzyskał w XVIII wieku. W 1971 roku papież Paweł VI podniósł kościół Św. Tomasza Apostoła do rangi Bazyliki Mniejszej. 

Źródło: Urząd Miejski w Nowym Mieście Lubawskim http://www.itnowemiasto.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Nowe Miasto Lubawskie, Warmińsko-Mazurskie
Kościelna 10, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie

Noclegi Nowe Miasto Lubawskie i okolice

Nowe Miasto Lubawskie to urocze miasteczko położone na wzniesieniach Garbu Lubawskiego, o charakterystycznym dla ziemi chełmińskiej wyglądzie. Szczególną wartość przedstawia gotycka, bogato wyposażona, bazylika pw. Św. Tomasza. Zobaczymy tu zapierający dech w piersiach późnobarokowy ołtarz główny, gotycką mosiężną płytę nagrobną wójta Bratiana Kunona von Liebensteina, a także renesansowy nagrobek wojewody chełmińskiego Mikołaja Działyńskiego. Skarbem kościoła jest również unikatowa chorągiew żałobna wojewody chełmińskiego Pawła Jana Działyńskiego. W bazylice znajduje się także słynąca łaskami figura Najświętszej Maryi Panny, która trafiła tu po pożarze kościoła w Łąkach Bratiańskich. Ze średniowiecznych obwarowań miejskich zachowały się fragmenty murów oraz dwie bramy miejskie – Brama Lubawska i Brama Kurzętnicka. Na rynku zachował się budynek dawnego kościoła ewangelickiego, w którym przez długie lata funkcjonowało kino. W mieście zwraca uwagę kilka zabytkowych kamienic, starych domów z XIX w. oraz budynek dawnego spichlerza.

 

Kurzętnik

Kurzętnik to urokliwa miejscowość położona w dolinie rzeki Drwęcy. Na wzgórzu ponad zabudowaniami wznoszą się ruiny dawnego gotyckiego zamku kapituły chełmińskiej. Ze szczytu  tzw. Góry Zamkowej rozciąga się przepiękny widok na wijącą się poniżej rzekę oraz okoliczne wzgórza. Kurzętnik sprawia wrażenie miasteczka podgórskiego ze względu na znaczne różnice wysokości nad poziomem morza. Tuż obok ruin zamku znajduje się obserwatorium astronomiczne Astrobaza, któremu patronuje znana piosenkarka i celebrytka Dorota „Doda” Rabczewska. Warto przespacerować się spokojnymi uliczkami dawnego miasta, które do dziś zachowało swój dawny, średniowieczny układ.  Można także zajrzeć do kościoła pw. Św. Marii Magdaleny, który został zbudowany w XIV w. Wewnątrz zachowały się piękne, barokowe ołtarze, także unikalne malowidła i konfesjonały, które przeniesiono tu z nieistniejącego już klasztoru w Łąkach Bratiańskich.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu