Baszta Lubawska w Nowym Mieście Lubawskim

Miasto
Kontakt ul. 19 Stycznia
13-300 Nowe Miasto Lubawskie

Opis

Baszta Lubawska jest jedną z dwóch dobrze zachowanych gotyckich baszt bramnych w mieście.

Najważniejszym elementem systemu obronnego miasta była właśnie Baszta Lubawska. Pierwotnie miała ona bliźniaczą basztę, pomiędzy nimi była podwójna brama wjazdowa. Basztę południową niestety rozebrano. Na ścianie południowej Baszty Lubawskiej, na wysokości pierwszego piętra, znajduje się otwór (obecnie zamurowany) po starym wejściu na mury. Na ścianach północnej i południowej widać ślady dawnych murów obronnych. Od bramy, ponad podwójną fosą przerzucony był most zakończony dwiema okrągłymi basztami ze zwodzonym mostem pomiędzy nimi.

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Nowym Mieście Lubawskim http://www.itnowemiasto.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Nowe Miasto Lubawskie, Warmińsko-Mazurskie
19 Stycznia, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie

Noclegi Nowe Miasto Lubawskie i okolice

Nowe Miasto Lubawskie to urocze miasteczko położone na wzniesieniach Garbu Lubawskiego, o charakterystycznym dla ziemi chełmińskiej wyglądzie. Szczególną wartość przedstawia gotycka, bogato wyposażona, bazylika pw. Św. Tomasza. Zobaczymy tu zapierający dech w piersiach późnobarokowy ołtarz główny, gotycką mosiężną płytę nagrobną wójta Bratiana Kunona von Liebensteina, a także renesansowy nagrobek wojewody chełmińskiego Mikołaja Działyńskiego. Skarbem kościoła jest również unikatowa chorągiew żałobna wojewody chełmińskiego Pawła Jana Działyńskiego. W bazylice znajduje się także słynąca łaskami figura Najświętszej Maryi Panny, która trafiła tu po pożarze kościoła w Łąkach Bratiańskich. Ze średniowiecznych obwarowań miejskich zachowały się fragmenty murów oraz dwie bramy miejskie – Brama Lubawska i Brama Kurzętnicka. Na rynku zachował się budynek dawnego kościoła ewangelickiego, w którym przez długie lata funkcjonowało kino. W mieście zwraca uwagę kilka zabytkowych kamienic, starych domów z XIX w. oraz budynek dawnego spichlerza.

 

Kurzętnik

Kurzętnik to urokliwa miejscowość położona w dolinie rzeki Drwęcy. Na wzgórzu ponad zabudowaniami wznoszą się ruiny dawnego gotyckiego zamku kapituły chełmińskiej. Ze szczytu  tzw. Góry Zamkowej rozciąga się przepiękny widok na wijącą się poniżej rzekę oraz okoliczne wzgórza. Kurzętnik sprawia wrażenie miasteczka podgórskiego ze względu na znaczne różnice wysokości nad poziomem morza. Tuż obok ruin zamku znajduje się obserwatorium astronomiczne Astrobaza, któremu patronuje znana piosenkarka i celebrytka Dorota „Doda” Rabczewska. Warto przespacerować się spokojnymi uliczkami dawnego miasta, które do dziś zachowało swój dawny, średniowieczny układ.  Można także zajrzeć do kościoła pw. Św. Marii Magdaleny, który został zbudowany w XIV w. Wewnątrz zachowały się piękne, barokowe ołtarze, także unikalne malowidła i konfesjonały, które przeniesiono tu z nieistniejącego już klasztoru w Łąkach Bratiańskich.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu