Zamek Krzyżacki w Morągu

Miasto
Kontakt Zamkowa 11
14-300 Morąg

Opis

ZAMEK KRZYŻACKI zbudowany w 1280 roku na cyplu północnego brzegu jeziora Morąskiego.

Pełnił funkcję nie tylko administracyjną, ale także zabezpieczał drogi biegnące z zachodu i północy na południe. Prawdopodobnie miał kształt regularnego czworoboku, otoczonego fosą. W XV wieku przez krótki czas stanowił siedzibę wielkiego mistrza Henryka von Plauena, który zmarł tutaj w 1470 roku. Po sekularyzacji Zakonu zamieszkiwali w nim urzędnicy książęcy oraz przedstawiciele Kościoła Kalwińskiego. W XIX wieku zamek częściowo rozebrano i przebudowano. Obecnie jest rekonstruowany przez prywatnego właściciela.

Zamek można zwiedzać w sezonie wakacyjnym w godzinach 9:00-20:00.

 

 

Źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna "Kraina Nieodkrytych Tajemnic" http://www.lot.mazury.pl/ . 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Morąg, Warmińsko-Mazurskie
Zamkowa 11, 14-300 Morąg

Noclegi Morąg

Dzisiejszy około czternastotysięczny Morąg kryje w sobie wiele ciekawych zabytków – świadectw dawnego znaczenia miasta. Około 1280 roku Krzyżacy wznieśli tu swoją warownię, przy której zaczęła powstawać osada. W czternastym wieku wzniesiono zamek – siedzibę prokuratora, kościół, mury obronne i bramy miejskie. Około 1327 roku osada otrzymała prawa miejskie. Drugi pokój toruński nie zmienił przynależności miasta – pozostało w państwie krzyżackim, a od roku 1525 w Prusach Książęcych.

Szczególnie warty uwagi jest oddział Muzeum Warmii i Mazur mieszczący się w dawnym pałacu znamienitej rodziny Dohnów. Była to jedna z wielu posiadłości tego rodu w Prusach – byli jej właścicielami ponad 400 lat. Dziś mieści bogatą kolekcję malarstwa XVI -XVIII- wiecznego, w tym imponujący zbiór portretów holenderskich. W pałacu zapoznamy się także z życiem i twórczością urodzonego w Morągu filozofa doby Oświecenia – Johanna Gotfrieda Herdera.  W centrum przyciąga wzrok średniowieczny ratusz miejski z ustawionymi pod nim armatami z czasów wojny francusko – pruskiej 1870-1871. Warto odwiedzić bogato wyposażony gotycki kościół Świętych Piotra i Pawła. W trzynawowej świątyni oprócz przepięknych sklepień kryształowych w nawach bocznych zobaczymy barokowy ołtarz główny, epitafia i płyty nagrobne, prospekt organowy. Należy zajrzeć do zamku krzyżackiego, z którego zachowało się jedno skrzydło oraz fundamenty pozostałych wraz z fosą. Obecny właściciel warowni odpowiednio zadbał o pozostałości budowli – oferuje teren zamkowy na spotkania plenerowe itp. Można nawet nocować w komnacie zamkowej – o ile ktoś ma silne nerwy i nie przeszkadza mu duch domniemanej dzieciobójczyni skazanej na tortury i ścięcie lub duch zmarłego w Morągu wielkiego mistrza Henryka Reuss von Plauen. Spacerując uliczkami łatwo odróżnimy najstarszą część miasta – zachowała się część murów obronnych i fragmenty dawnej zabudowy.

Muzeum w Morągu, ul. Dąbrowskiego 54, 14-300 Morąg, tel.: (89) 757-28-48, e-mail: morag@muzeum.olsztyn.pl, www.morag.muzeum.olsztyn.pl

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu