Centrum Edukacyjne SZKLANY DOM - Dworek Stefana Żeromskiego

Miasto
Kontakt Ciekoty 76
26-001 Masłów

tel.: 41 311 21 28
e-mail: szklanydom@maslow.pl

Opis

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” – Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach to interdyscyplinarne miejsce stanowiące bramę w Góry Świętokrzyskie.

W ofercie swojej odnoszące się do idei wielkiego pisarza, społecznika i regionalisty Stefana Żeromskiego. Stefan Żeromski (1864 – 1925) spędził w Ciekotach lata dzieciństwa i młodości (1871-1883), wraz ze śmiercią ojca wygasła dzierżawa ciekockiego majątku i Stefan opuścił ukochane „miejsce w duszy”. W 2010 roku zrekonstruowano Dwór Żeromskich w Ciekotach, a dzięki wielkiemu zaangażowaniu Kazimiery Zapałowej - honorowego kustosza Dworku Stefana Żeromskiego, także materialnemu oraz darczyńcom, w 2016 roku prace przy urządzaniu odtworzonej siedziby Żeromskich zostały ukończone. Można powiedzieć że symbolicznie spełniło się marzenie pisarza o powrocie do Ciekot.

Na Żeromszczyźnie odbywają się ciekawe imprezy o charakterze zarówno kulturalnym, jak i turystycznym. Cykliczne spotkania literackie „O Żeromskim od A do Ż”, promocje książek i płyt, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawy, pokazy filmowe, festiwale, rajdy piesze i rowerowe, spływ kajakowy, spektakle teatralne, majówki przy odtworzonej – z inicjatywy kustosz Kazimiery Zapałowej – kapliczce nad stawem, wielkosobotnie święcenie pokarmów przed dworem to tylko niewielka część odbywających się w „Szklanym Domu” wydarzeń. Szczególnie uroczysty charakter mają Imieniny Stefana – 2 września każdego roku.

GODZINY OTWARCIA

WTOREK – SOBOTA

  • maj – październik: 10.00 – 17.00
  • listopad – kwiecień: 10.00 – 16.00

NIEDZIELA

  • maj – październik: 11.00 – 17.00
  • listopad – kwiecień: nieczynne

PONIEDZIAŁEK i ŚWIĘTA

  • nieczynne

Zwiedzanie Dworku Stefana Żeromskiego z przewodnikiem dla turystów indywidualnych odbywa się co godzina.

Pierwsze wejście 10.30, a ostatnie 16.30.

Ceny biletów:

  • Normalny – 6 zł
  • Ulgowy – 3 zł * / 4 zł **

* grupy powyżej 15 osób

** dzieci i młodzież ucząca się, emeryci / renciści, pracownicy muzeów, niepełnosprawni I stopnia i przewodnicy osoby niepełnosprawnej I stopnia.

Honorujemy Kartę Dużej Rodziny (rodzice bilet ulgowy, dzieci gratis).

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Masłów, Świętokrzyskie
Ciekoty 76, 26-001 Masłów

Noclegi Świętokrzyskie

W województwie Świętokrzyskim znajdziemy jedne z najstarszych pasm górskich w Polsce - Góry Świętokrzyskie (a jakże!).

Ale to województwo ma dużo więcej do zaoferowania: park narodowy, jaskinia Raj, Bałtowski Park Jurajski, cudowne panoramy Kielc czy Sandomierza... Zarówno miłośnicy przyrody jak i rodziny z dziećmi znajdą tutaj mnóstwo atrakcji i miejsc do odwiedzenia. A po dniu pełnym wrażeń nadejdzie czas, aby odpocząć w zarezerwowanym miejscu noclegowym. Gdzie? To zależy od Waszych preferencji: urokliwe pensjonaty, prywatne kwatery blisko tętniącego życiem miasta czy hotele z basenem - wybór jest ogromny.

Warto zadbać, aby miejsce noclegowe pozwoliło wypocząć przed kolejnym dniem i było uzupełnieniem fantastycznej wycieczki, którą pozostanie w pamięci na długo. Noclegi w Kielcach czy przy Łysej Górze są doskonałą bazą wypadową do wielu atrakcji regionu

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu