Muzeum Powstań Śląskich

Miasto
Kontakt ul. Wiktora Polaka 1
41-600 Świętochłowice

tel.: 32 245 23 88
e-mail: biuro@mpsl.pl

Opis

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zostało otwarte 17 października 2014 r.

Mieści się w budynku dawnej komendy Policji w Świętochłowicach przy ulicy Wiktora Polaka 1. W zrewitalizowanym obiekcie wg projektu braci Zillmannów znajduje się stała ekspozycja Muzeum Powstań Śląskich mająca nowoczesny, multimedialny charakter.

Pomieszczenia nawiązują swą stylistyką do miejsc, w których ważyły się losy Górnego Śląska. Zobaczyć można zarówno fragment lobby niemieckiego Reichstagu, jak i Salę Lustrzaną Pałacu Wersalskiego. Na ścianach znajdują się plansze merytoryczne z faktami prezentowanego okresu.

Zwiedzanie rozpoczyna się od projekcji filmu „Franek”, który pokazuje losy dwóch rodzin – polskiej Franka i niemieckiej Karla na tle wydarzeń Powstań Śląskich i plebiscytu.

Ścieżką wiodącą jest prezentacja filmowa o Powstaniach Śląskich „w pigułce”, podzielona na sześć krótkich aktów, z których każdy następny, wyświetlany jest w kolejnym pomieszczeniu. Elementem łączącym części w jedną całość jest postać narratora, przedstawiającego widzom główne postacie i fakty, zabierającym ich zarówno w szeregi walczących powstańców, jak i w zacisze gabinetów, gdzie podejmowane były ważne decyzje

Rozszerzeniem ścieżki wiodącej są rozmieszczone w salach materiały dodatkowe, posegregowane tematycznie i prezentowane w formie plansz merytorycznych, prezentacji, aplikacji interaktywnych oraz atrakcje niemultimedialne, jak zagadki „czy wiesz, że?”, możliwość odbicia odznaki powstańczej czy przeglądnięcia szuflady z eksponatami.

Dla najmłodszych odbiorców przygotowano ścieżkę edukacyjną, składającą  się z grafik,  w przystępny sposób prezentującą historię Powstań Śląskich.

Muzeum posiada też ofertę edukacyjną „Zrozumieć powstania”:

1. Lekcje muzealne dla uczniów wszystkich typów szkół:

- Walka o polski Śląsk 1919-1921

- Życie codzienne w śląskich miastach na początku XX w.

- Gewery i handgranaty, czyli o wyposażeniu Powstańców Śląskich słów kilka…

- Propaganda w okresie plebiscytu.

2. Urodziny dla dzieci:

- Zwiedzanie z Frankiem

- Kakauszale w Muzeum

- Tramwajem przez Śląsk

3. Warsztaty edukacyjne z grą planszową „Gramy w Powstania”

4. Ferie z historią i wakacyjne wycieczki po mieście.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Świętochłowice , Śląskie
Wiktora Polaka 1 , 41-600 Świętochłowice

Noclegi Śląsk

Województwo śląskie jest niesamowicie różnorodne. Z jednej strony mamy fantastyczne górskie miejscowości takie jak Wisła, Istebna, Brenna czy Ustroń, a z drugiej zagłębie miejskich aglomeracji i wielkich miast: Zawiercie, Częstochowa, Gliwice... Możemy na przykład wstać w Katowicach i po przejechaniu mniej niż sto kilometrów podziwiać góry w Ustroniu - stąd właśnie wpisując w wyszukiwarkę „noclegi śląsk” możemy mieć bardzo różne wyniki.

Również urlop na Śląsku kusi możliwościami: mnóstwo typowo miejskich rozrywek lub górskie letnie wycieczki zamienne na szaleństwo na stokach zimą (a co za tym idzie, noclegi w górach są wręcz obowiązkowe). Wśród tak licznych atrakcji musimy też znaleźć czas na wypoczynek. Czy to w miłym pensjonacie, luksusowy hotel w górach czy docenianym uzdrowisku - to zależy tylko od preferencji.

Visiton.pl pomoże znaleźć takie miejsce, które zaspokoi oczekiwania - blisko tętniącego życiem miasta, na uboczy górskiej wsi lub przy samym stoku narciarskim. Miejsce, które dopełni urlop w górach czy miejski wypad pełen atrakcji. Noclegi? Śląsk nie ma przed nami tajemnic :)

Przeglądaj hotele w Katowicach, noclegi w Wiśle lub pensjonaty na długi weekend w Górach. VisitON ma to wszystko. Sprawdź nas i rezerwuj rozsądnie!

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu