obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Ratusz w Siemianowicach Śląskich

Miasto
Kontakt ul. Jana Pawła II 10
41-100 Siemianowice Śląskie

Opis

Ratusz w Siemianowicach zbudowany został w 1904 r.

Autorem projektu był Johannes Seiffert - budowniczy gminy. Był to budynek symetryczny, narożny, usytuowany na rogu Neuer Marktplatz ( Nowy Plac Targowy) przy nowowytyczonych ulicach - Friedrichstraße (obecnie Krasińskiego) i Hohenzollernstraße (obecnie Jana Pawła II ). Budynek jest zbudowany w stylu eklektycznym z elementami neorenesansu i neobaroku. Od północy przylega do niego ciąg budynków ulicy Krasińskiego. Wejście główne do budynku znajduje się obecnie od strony ulicy Krasińskiego. Narożny półkolisty wykusz, który przyjął formę wieżyczki, przechodzi przez trzy kondygnacje (zaczyna się od drugiej). Pod hełmem wieżyczki - zwieńczenia wykusza umieszczono wykonany w tynku herb Siemianowic. Herb jest przedstawiony w starej wersji - rybak w prawej ręce trzyma kufel.

Po połączeniu gmin Huta Laura i Siemianowice w 1923 r. urzędników z budynku magistratu Huty Laura przy ul. Sobieskiego 2 przeniesiono do gmachu przy ulicy 3 Maja (późn.Hibnera, ob. Jana Pawła II). W latach 1923-1925 rozbudowano ratusz, dobudowując stylistycznie jednorodną część w ciągu zabudowy ulicy Krasińskiego, mieszczącą obecną salę posiedzeń Rady Miejskiej. W sali posiedzeń rady zaprojektowano pośrodku trzy duże okna: środkowe zwieńczone półkoliście, dwa boczne mniejsze, o kształcie prostokąta. Do środkowego okna zamówiono witraż w znanej krakowskiej pracowni Żeleńskich w 1925 r. Witraż przedstawia orła na dwóch skrzyżowanych lancach, zrywającego się do lotu. Witraże do okien bocznych wykonała siemianowicka pracownia witraży Fryderyka Romańczyka, z orłem śląskim w lewym i herbem Siemianowic w prawym oknie.

W roku 1950 - w miarę zwiększania się liczby urzędników - postanowiono zaadaptować poddasze na pomieszczenia biurowe. Przebudowę zaprojektował inżynier Teodor Okoń. W tym czasie Dyrekcja Budowy Osiedli Robotniczych w Katowicach zaplanowała budowę trzech domów dla robotników. Każdy z projektowanych budynków miał mieć wysokość 5 kondygnacji. Dwa budynki miały przylegać do ratusza - jeden od strony ulicy Krasińskiego (ten został zbudowany dla pracowników Wojskowych Zakładów Mechanicznych), a drugi od strony obecnej ulicy Jana Pawła II. Do tej budowy i przebudowy wschodniego skrzydła ratusza nie doszło. W roku 1995 architekt Michał Lesikiewicz zaprojektował nowoczesny wystrój tej sali - niskie stoliki ze szklanymi blatami w formie łuku odcinkowego i głębokie, niskie fotele. Oświetlenie sali zamocowane jest na dwóch różnych niesymetrycznych kratownicach i w suficie podwieszanym, umieszczonym centralnie.

Budynek ratusza jest obiektem zabytkowym, wpisanym w 1987 r. do rejestru zabytków Województwa Katowickiego (ob. Śląskiego).

 

 

Źródło: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie http://www.siemianowice.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Siemianowice Śląskie, Śląskie
Jana Pawła II 10, 41-100 Siemianowice Śląskie

Noclegi Śląsk

Województwo śląskie jest niesamowicie różnorodne. Z jednej strony mamy fantastyczne górskie miejscowości takie jak Wisła, Istebna, Brenna czy Ustroń, a z drugiej zagłębie miejskich aglomeracji i wielkich miast: Zawiercie, Częstochowa, Gliwice... Możemy na przykład wstać w Katowicach i po przejechaniu mniej niż sto kilometrów podziwiać góry w Ustroniu - stąd właśnie wpisując w wyszukiwarkę „noclegi śląsk” możemy mieć bardzo różne wyniki.

Również urlop na Śląsku kusi możliwościami: mnóstwo typowo miejskich rozrywek lub górskie letnie wycieczki zamienne na szaleństwo na stokach zimą (a co za tym idzie, noclegi w górach są wręcz obowiązkowe). Wśród tak licznych atrakcji musimy też znaleźć czas na wypoczynek. Czy to w miłym pensjonacie, luksusowy hotel w górach czy docenianym uzdrowisku - to zależy tylko od preferencji.

Visiton.pl pomoże znaleźć takie miejsce, które zaspokoi oczekiwania - blisko tętniącego życiem miasta, na uboczy górskiej wsi lub przy samym stoku narciarskim. Miejsce, które dopełni urlop w górach czy miejski wypad pełen atrakcji. Noclegi? Śląsk nie ma przed nami tajemnic :)

Przeglądaj hotele w Katowicach, noclegi w Wiśle lub pensjonaty na długi weekend w Górach. VisitON ma to wszystko. Sprawdź nas i rezerwuj rozsądnie!

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu