obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku

Miasto
Kontakt ul. Jana Pawła II 7
46-325 Kluczbork

Opis

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła nastąpiło 6 listopada 1983r.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa poświęcono 28 czerwca 1987r. Konsekratorem był biskup Jan Bagiński. Projekt kościoła został sporządzony przez państwa Krystynę i Jacka Kucharzewskich - pracowników Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego w Opolu, natomiast jego budowę poprowadził inż. Paweł Kupka z Suchego Boru. 
Kościół NSPJ otrzymał tytuł Mister Architektury Opolszczyzny w 1988roku. 

Nowoczesny kompleks tworzą: Kościół, część mieszkalna i kancelaryjna, aula wraz z łącznikiem, część społeczna: zakrystia i salki dla grup parafialnych oraz Dom Katechetyczny: salki katechetyczne, kuchnia , biblioteka i pomieszczenia Caritas. Bryła kościoła osadzona jest na tzw. odwróconym kwadracie, który poszerzony jest o dwie trójkątne kaplice. Na osi głównej na wprost drzwi wejściowych usytuowany jest ołtarz główny, tabernakulum oraz figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. Figura Chrystusa to nie statyczny monolit, lecz zjawiskowa postać zawieszona w przestrzeni, zstępująca ku nam w pełni majestatu. Rzeźba ma otwarte wnętrze symbolizujące to co mówił do swoich uczniów Chrystus: "Chodź do mnie wszyscy" Tabernakulum otoczone jest białym marmurowym kręgiem, wewnątrz którego wpisane są jakby wskazówki kompasu. Menza ołtarza jest okrągła o średnicy 2m i jest wykonana z białego marmuru, osadzonego na mosiężnej rzeźbie przypominającej krzak gorejący.

Chrzcielnica została wykonana wg projektu śląskiego artysty plastyka - pana Zygmunta Brachmańskiego (który również zaprojektował całe prezbiterium i wykonał figurę Serce Pana Jezusa). Zbudowana jest z bloków granitu oraz mosiężnego naczynia w kształcie kuli. Figura Matki Bożej stanęła w kościele 13 października 2002r. Została przywieziona z Portugalii. Wykonana jest z drzewa cedrowego , a jej wysokość sięga 1,4m. w kościele znajduje się również kaplica Matki Bożej, której wnętrze zaprojektował artysta plastyk Katowic - pan Zygmunt Brachmański. Artysta ten zaprojektował również 14 stacji drogi krzyżowej znajdującej się w kościele.

 

 

Źródło: Opolskie Centrum Informacji Turystycznej http://www.visitopolskie.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kluczbork, Opolskie
Jana Pawła II 7, 46-325 Kluczbork

Noclegi Opolskie

Województwo opolskie to najmniejsze polskie województwo. A nie od dziś wiadomo, że małe jest piękne. Potwierdzają to wszystkie wspaniałe zabytki architektury, których w tym rejonie jest około dwudziestu tysięcy!

Zamek w Mosznie, Katedra w Nysie czy Wenecja Opolska to tylko kilka cudów Opolszczyzny, które możemy zwiedzić podczas wycieczki czy wakacji. Na rodziny z dziećmi też czekają trakcje: zoo w Opolu czy Jura Park Krasiejów - mimo małej powierzchni jest co oglądać!

A pomiędzy atrakcjami wypocząć w gościnnych miejscach noclegowych. VisitOn pomoże wybrać te najlepsze hotele w Opolu lub tanie noclegi Opole, dostosowane do potrzeb i budżetu. W sercu miasta czy blisko natury - nawet w tak małym województwie możemy znaleźć tu liczne pensjonaty, dworki, apartamenty i hotele. Idealne na rodzinny wyjazd, szalony weekend w hotelu z przyjaciółmi lub nocleg  opole przed ważnym spotkaniem.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu