Kościół drewniany pw. św. Marii Magdaleny

Miasto
Kontakt Władysława Orkana 8,
34-700 Rabka-Zdrój

Opis

Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny znajduje się przy ul. Orkana, nieopodal dawnej świątyni parafialnej, a obecnie Muzeum im. Władysława Orkana.

W skład zespołu obiektów wpisanego do rejestru zabytków wchodzi kościół, cmentarz przykościelny, ogrodzenie z pseudobastionami i budynek gospodarczy znajdujący się w linii ogrodzenia. Do budowy kościoła przystąpiono gdy poprzedni, drewniany kościół (obecnie muzeum) stał się niewystarczający dla potrzeb powiększającej się parafii. Przygotowania do budowy nowej świątyni sięgają  roku 1895, kiedy to nowym właścicielem Rabki został dr Kazimierz Kaden. Sprawą budowy zajął się proboszcz rabczańskiej parafii ks. Jakub Zych, rodem z Chochołowa. 

Projekt budowli i jej otoczenia zlecono już w 1888 roku architektowi Sławomirowi Nałęcz-Odrzywolskiemu. Zaprojektował on świątynię w stylu neogotyckim, której budowa trwał w latach 1902-1908. Podczas pierwszej wojny światowej kościół  nie ucierpiał, lecz w 1917 roku zmarł ks. Zych nie doczekawszy jego konsekracji. Świątynię pw. św. Marii Magdaleny konsekrował w 1923 roku ks. bp Anatol Nowak. W 1929 r. malarz Adam Giebułtowski ozdobił wnętrze kościoła piękną eklektyczno-secesyjną polichromią.

Świątynia wzniesiona została z cegły na planie krzyża łacińskiego. Od strony zachodniej znajduje się wieża i przedsionek ozdobiony tympanonem z rzeźbiarskim przedstawieniem nawrócenia św. Marii Magdaleny. W ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy, wysuwane za pomocą specjalnego mechanizmu - wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem - Pani Rabczańskiej oraz przedstawienie patronki świątyni św. Marii Magdaleny. Świątynię otacza mur, w którym umieszczono stacje Drogi Krzyżowej. Za kościołem, od strony wschodniej w 2010 roku powstał Ogród Różańcowy im. Jana Pawła II.

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Rabka Zdrój, Małopolskie
Władysława Orkana 8, 34-700

Noclegi Rabka Zdrój

Rabka Zdrój znajduje się w województwie małopolskim. Leży ona u zbiegu dwóch ważnych szlaków komunikacyjnych z Krakowa do Zakopanego i z Bielska-Białej do Nowego Sącza. Jest to miejscowość położona w malowniczej kotlinie, którą tworzą wpadające do rzeki Raby potoki Poniczanka i Słona. Naturalnym bogactwem Rabki Zdroju są solanki, które wykorzystuje się w kuracjach pitnych, kąpielowych i wziewnych.

Miejscowość ta oferuje również szeroką gamę zabiegów i porad specjalistycznych. Do dyspozycji turystów – kuracjuszy są liczne sanatoria oraz szpitale uzdrowiskowe. Park Zdrojowy jest sercem uzdrowiska. Został on podzielony na dwie części: strefę słońca i cienia. Pierwsza z nich pełni funkcję spacerowo-reprezentacyjno-wypoczynkową, natomiast druga ma charakter spacerowo-refleksyjny.

W miejscowości tej szczególnie rozwija się turystyka. Atrakcyjne położenie Rabki u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego, sprawia, że jest to doskonały punkt wyjścia na wycieczki górskie. Na miłośników białego szaleństwa czekają tutaj doskonale przygotowane stoki do narciarstwa zjazdowego oraz trasy do narciarstwa biegowego.

W Rabce znajdują się także dla tych najmłodszych turystów. Znajduje się tutaj między innymi Park Rozrywki Rabkoland, gdzie znajduje się karuzele, gokarty, kolejka górska, a także koło młyńskie i wiele innych atrakcji. Na terenie tej miejscowości znajduje się także Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Dom Rekordów i Osobliwości.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu