Płyta Epitafijna Wolfa von Bornstedt z Ogardów

Miasto
Kontakt Ogardy 23
66-500 Strzelce Krajeńskie

Opis

W kościele parafialnym p.w. św. Stanisława Kostki w Ogardach eksponowana jest na południowej ścianie piaskowcowa płyta epitafijna Wolfa von Bornstedt.

Płyta zawiera inskrypcję dedykowaną zmarłemu. Zabytkowa płyta poświęcona jest jednemu z dawnych właścicieli dóbr ziemskich w Ogardach. Wolf von Bornstedt urodził się w 1561 roku. Jego ojcem był Melchior von Bornstedt, a matką Perpetua von Rowedel z Krzęcina. Po raz pierwszy wzmiankowany został w 1571 roku jako małoletni właściciel dóbr ziemskich w Ogardach, Wołogoszczy, Ługach i Gilowie. Z dokumentu z 1572 roku wynika z kolei, że posiadał 5,5 łana w Ogardach oraz opuszczone pola w pobliskich Pielicach. W 1573 roku Bornstedtowie oprócz ziemi posiadali też udziały w tartaku wybudowanym wraz z von Brandami koło Ogardzkiego Młyna. W 1608 roku odnotowano w Ogardach Wolfa oraz Hansa von Bornstedta, w ich siedzibach (dworach), a także ich kuzyna Asmusa von Bornstedta z Długiego. Data śmierci Wolfa von Bornstedta, wobec braku przekazów archiwalnych i uszkodzenia inskrypcji umieszczonej na płycie, pozostaje nieznana. Należy przypuszczać, że płyta epitafijna została wykonana wkrótce po jego śmierci, w 1 połowie XVII wieku. Rodzina von Bornstedt należała do najbardziej zamożnych i utytułowanych na terenie powiatu strzeleckiego. Do najstarszych znanych przedstawicieli tego rodu należał Henryk von Bornstedt, wzmiankowany w 1444 roku. Ciesząc się poparciem krzyżackim zgromadził okoliczne dobra, w tym m.in. majątki ziemskie w Ogardach i Ługach. Również w czasach Hohenzollernów pomnażał majętności i doszedł do godności wójta Nowej Marchii. W 1499 roku elektorowi w Strzelcach złożyli hołd przedstawiciele rodu von Bornstedt z Dobiegniewa, otrzymując list lenny obejmujący liczne dobra, w tym Ogardy. Bornstedtowie razem z innmi szlachcicami posiadali Ogardy co najmniej do 1718 roku. Płyta epitafijna Wolfa von Bornstedt posiada kształt prostokąta o wymiarach: 176 x 86 x 12 cm i wykonana została w piaskowcu. Zapewne płyta pochodzi z importu, ponieważ materiał ten nie występuje na tych terenach. Na licu płyty znajduje się starannie rytowana inskrypcja memoratywana w języku niemieckim oraz cytat pochodzący z Pisma Świętego (List św. Pawła do Koryntian). Płyta do 1964 roku znajdowała się w kościele i umieszczona była według relacji mieszkańców w posadzce, pośrodku nawy. Następnie, po pożarze świątyni, została przełamana i złożona na terenie działki kościelnej.

Stan zachowania zabytku pozostawiał jeszcze do niedawna wiele do życzenia. Płyta była przełamana w trzech częściach, z licznymi ubytkami oraz z zatartym, częściowo uszkodzonym tekstem inskrypcji. Obiekt był ponadto poddany długotrwałemu wpływowi kwasów humusowych, przez co został silnie zasolony, a także miejscami zabrudzony mazistymi substancjami olejowymi. W trakcie prac konserwatorskich przeprowadzono odsolenie kamienia, oczyszczenie, scalenie przełamanych elementów oraz uzupełnienie ubytków. Podczas konserwacji ujawniono wcześniej nieznaną inskrypcję IESVS CHRISTVS umieszczoną z boku płyty i dedykowaną osobie Zbawiciela.

Płyta epitafijna Wolfa von Bornstedt z Ogardów stanowi jeden z najstarszych tego typu zabytków na terenie północnej części województwa lubuskiego. Podobna płyta, poświęcona również przedstawicielowi rodu von Bornstedt, zmarłemu w 1641 roku, zachowała się w kościele pw. Chrystusa Króla w Dobiegniewie. Konserwacja płyty została przeprowadzona przez pana dr Henryka Zyzika ze Szczecina dzięki staraniom podjętym przez Parafię Rzymsko-Katolicką p.w. św. Stanisława Kostki w Ogardach oraz Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich. Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez udziału i życzliwości mieszkańców Ogardów.

 

Źródło: Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich

Udogodnienia

Informacje dodatkowe

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Strzelce Krajeńskie, Lubuskie
Ogardy 23, 66-500 Strzelce Krajeńskie

Noclegi Lubuskie

Co łączy Rio de Janeiro z województwem lubuskim? Otóż ważna postać – statuetka Jezusa. Oba te regiony mogą poszczycić się pomnikami Odkupiciela rozmiarów niespotykanych nigdzie indziej na świecie.

Żeby zobaczyć ten monument nie trzeba więc jechać do Rio, mamy go bowiem, rzecz by można, na wyciągnięcie ręki. Poza słynnym pomnikiem, ma też do zaoferowania wiele innych atrakcji turystycznych: liczne zabytki, Park Dinozaurów, rezerwat przyrody „Nietoperek”, a dla spragnionych ogromnych emocji – Przystanek Woodstock w Kostrzynie Nad Odrą – najsłynniejszy festiwal w Polsce.

Jakikolwiek nie byłby powód przyjazdu w te rejony warto zadbać o dobry nocleg - taki, który pomoże wypocząć przed zwiedzaniem, rodzinnym wypadem lub szaleństwem na koncertach.

VisitON wyciąga pomocną dłoń i pomaga znaleźć komfortowe noclegi Lubuskie blisko kluczowych miejsc. Dla nastawionych na relaks mamy w swojej ofercie hotele SPA w Gorzowie Wielkopolskim lub w Zielonej Górze czy rodzinne apartamenty w pobliżu parków rozrywki.

Również biznesmeni mogą znaleźć tu sale czy hotele na organizację wyjazdu firmowego czy konferencji w Lubuskim. To destynacja czasem trochę niedoceniane, nieco na uboczu, choć oferta turystyczna z pewnością zachwyci niejednego - Lubuskie posiada bowiem ogromne możliwości! Przekonajcie się sami!

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu