Baszta Więzienna w Strzelcach Krajeńskich

Miasto
Kontakt Nowa Brama
66-500 Strzelce Krajeńskie

Opis

Baszta Więzienna, nazywana też w różnych okresach czasu Basztą Czarownic lub Basztą Prochową.

Znajduje się w ramach zespołu fortyfikacji miejskich po północno zachodniej stronie średniowiecznego miasta. Budowla wzniesiona została pod koniec XIII wieku jako baszta łupinowa, na planie czworoboku, otwarta od strony miasta, a następnie, zapewne w drugiej połowie XIV wieku, przebudowana i nadbudowana. Obiekt założony jest na planie czworobocznym, zbliżonym do kwadratu. Baszta w dolnej partii posiada formę prostopadłościenną, przechodząc powyżej za pomocą narożnych tromp - w formę spłaszczonego walca. W zwieńczeniu znajduje się wąska platforma widokowa oraz stożkowy, ceramiczny hełm z chorągiewką pogodową z datą roczną „1729”, odnoszącą się do jednego z remontów budowli. W elewacji północnej umieszczono dekorację złożoną z trzech odcinkowo zamkniętych blend. Dostęp do wnętrza znajduje się w przyziemiu od strony ulicy przymurnej, gdzie zamontowano w okresie nowożytnym drzwi klepkowe. Budowla była też skomunikowana poprzez drewniany ganek umieszczony na murze obronnym. Wnętrze baszty podzielone zostało na trzy kondygnacje skomunikowane pierwotnie drabinami lub stromymi, drewnianymi schodami. W obrębie każdej z nich znajduje się po jednym pomieszczeniu doświetlonym wąskimi oknami. W XVII wieku w baszcie mieściło się więzienie, zlokalizowane w przyziemiu budowli, a następnie magazyn prochu. W latach 1900-1910 budowla przeszła kompleksowy remont polegający na uzupełnieniu ubytków cegieł, przemurowaniu zniszczonych fragmentów i spoinowaniu. Podobny zakres prac przeprowadzono w 1980 roku. Ostatnie prace przy basz - cie przeprowadzono w 2013 roku, przywracając jej oryginalne rozwiązania architektoniczne i dawny blask.

NOWA BRAMA

W sąsiedztwie Baszty Więziennej, po jej zachodniej stronie, znajduje się tzw. Nowa Brama, zamknięta odcinkiem łuku. Jej początki sięgają 1783 roku, gdy to obok baszty wybito w murze przejazd nazywany Bramą Pożarową. Kiedy w 1821 roku przystosowano ją do ruchu kołowego, otrzymała miano Nowej Bramy. Zapewniała ona komunikację między ogrodami zakładanymi w miejscu splantowanych wałów i fosy, budynkami gospodarczymi a ulicą Wieżową (Turmstrasse), prowadzącą do kwartału kościelnego i dalej do rynku. W ościeżach bramy zachowały się metalowe zawiasy do mocowania wierzei bramnych.

TAJEMNICE BASZTY WIĘZIENNEJ

W obrębie baszty znajdują się ceramiczne cegły zawierające inskrypcję, odciski rąk ludzkich, a także łap zwierzęcych. Nic w tym szczególnego, skoro dawniej cegły były formowane ręcznie, a przed wypałem składowano je na wolnym powietrzu. Interesująca jest zwłaszcza cegła z gotyckim napisem, być może pozostawionym przez średniowiecznego mistrza budowlanego. Do najbardziej atrakcyjnych należy natomiast cegła z wyraźnym odciskiem łapy zwierzęcej. Według specjalistów jest to ślad pozostawiony przez rysia. Zwierzęta te mieszkały dawniej w okolicznych lasach, ale też nie stroniły od siedzib ludzkich. Cegły z odciskami można obejrzeć wewnątrz baszty, ponieważ w ostatnim czasie odtworzono drewniane schody i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa możliwe jest zwiedzanie budowli.

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Strzelce Krajeńskie, Lubuskie
Nowa Brama, 66-500 Strzelce Krajeńskie

Noclegi Lubuskie

Co łączy Rio de Janeiro z województwem lubuskim? Otóż ważna postać – statuetka Jezusa. Oba te regiony mogą poszczycić się pomnikami Odkupiciela rozmiarów niespotykanych nigdzie indziej na świecie.

Żeby zobaczyć ten monument nie trzeba więc jechać do Rio, mamy go bowiem, rzecz by można, na wyciągnięcie ręki. Poza słynnym pomnikiem, ma też do zaoferowania wiele innych atrakcji turystycznych: liczne zabytki, Park Dinozaurów, rezerwat przyrody „Nietoperek”, a dla spragnionych ogromnych emocji – Przystanek Woodstock w Kostrzynie Nad Odrą – najsłynniejszy festiwal w Polsce.

Jakikolwiek nie byłby powód przyjazdu w te rejony warto zadbać o dobry nocleg - taki, który pomoże wypocząć przed zwiedzaniem, rodzinnym wypadem lub szaleństwem na koncertach.

VisitON wyciąga pomocną dłoń i pomaga znaleźć komfortowe noclegi Lubuskie blisko kluczowych miejsc. Dla nastawionych na relaks mamy w swojej ofercie hotele SPA w Gorzowie Wielkopolskim lub w Zielonej Górze czy rodzinne apartamenty w pobliżu parków rozrywki.

Również biznesmeni mogą znaleźć tu sale czy hotele na organizację wyjazdu firmowego czy konferencji w Lubuskim. To destynacja czasem trochę niedoceniane, nieco na uboczu, choć oferta turystyczna z pewnością zachwyci niejednego - Lubuskie posiada bowiem ogromne możliwości! Przekonajcie się sami!

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu