Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła

Miasto
Kontakt Tomaszów Mazowiecki
97-200 Tomaszów Mazowiecki

Opis

Rezerwat został utworzony w 1961 roku dla ochrony malowniczych źródeł krasowych i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków.

Jego sercem są silnie pulsujące wywierzyska, posiadające wyjątkową barwę. Jest ona wynikiem zjawiska optycznego - czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, przepuszcza zaś odbite od białego, piaszczystego dna fale niebieskie i zielone, które obserwujemy. Odcień Niebieskich Źródeł jest w związku z tym zależny od pory roku, dnia oraz pogody. Przez teren rezerwatu została poprowadzona przyrodnicza ścieżka dydaktyczna, obejmująca 5 przystanków.

Rezerwat dostępny jest 24h, 7 dni w tygodniu, wstęp bezpłatny.

 

 

Źródło: Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Fot. D. Kwapisiewicz

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Tomaszów Mazowiecki, Łódzkie
Tomaszów Mazowiecki, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Noclegi Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów Mazowiecki to miasto w województwie łódzkim. Miasto to znajduje się po obu stronach Pilicy i w związku z tym podlega pod dwa regiony historyczno-kulturowe. Większa część miasta znajduje się na lewym brzegu rzeki i podlega pod Mazowsze, natomiast ta część, która znajduje się po prawej stronie rzeki należy do Małopolski. Pierwsza osada na terenie tego miasta powstała w 1789 roku.

Będąc w tym mieście warto odwiedzić trzy kościoły. Pierwszym z nich jest kościół św. Antoniego Padewskiego. Kolejnym kościołem jest klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy. Trzecią ciekawą świątynią jest kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela.

W mieście tym znajduje się również Pałac Ostrowskich – założycieli miasta. Został on zbudowany w 1812 roku, następnie kilkukrotnie przebudowany. W chwili obecnej znajduje się w nim Muzeum Regionalne im. Antoniego hr. Ostrowskiego.

W okolicach Tomaszowa Mazowieckiego można znaleźć wiele atrakcji turystycznych. Do ciekawszych na pewno należy Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach, gdzie na chwilę obecną znajduje się 20 żubrów. W bliskiej odległości znajduje się Zalew Sulejowski, sztuczne jezioro powstałe w 1973 roku poprzez spiętrzenie wód Pilicy zaporą w Smardzewicach. Jest to świetne miejsce do wypoczynku oraz uprawiania żeglarstwa.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu