obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Sanktuarium Św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim

Miasto
Kontakt ul. POW 2
97-200 Tomaszów Mazowiecki

tel.: 44 724 56 63

Opis

Najstarszy murowany kościół katolicki w mieście. Wybudowany w latach 1862 – 1864 wg projektu Henryka Marconiego – profesora Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie.

W późniejszych latach przebudowywany. Świątynia w stylu neorenesansowym. Układ trzynawowy, bazylikowy, z dwiema wieżami od frontu. W głównym ołtarzu znajduje się dębowy krzyż z postacią Jezusa Chrystusa wykonaną z białego marmuru szydłowieckiego. Na uwagę zasługują obrazy Wojciecha Gersona (św. Antoni i św. Stanisław Biskup). W 2016 r. przywieziono z bazyliki św. Antoniego z Padwy relikwie I stopnia św. Antoniego i umieszczono w nawie bocznej kościoła.

Więcej informacji na stronie: http://parafia-antoniego.pl . 

 

 

Źródło: Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Fot. D. Kwapisiewicz

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Tomaszów Mazowiecki, Łódzkie
POW 2, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Noclegi Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów Mazowiecki to miasto w województwie łódzkim. Miasto to znajduje się po obu stronach Pilicy i w związku z tym podlega pod dwa regiony historyczno-kulturowe. Większa część miasta znajduje się na lewym brzegu rzeki i podlega pod Mazowsze, natomiast ta część, która znajduje się po prawej stronie rzeki należy do Małopolski. Pierwsza osada na terenie tego miasta powstała w 1789 roku.

Będąc w tym mieście warto odwiedzić trzy kościoły. Pierwszym z nich jest kościół św. Antoniego Padewskiego. Kolejnym kościołem jest klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy. Trzecią ciekawą świątynią jest kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela.

W mieście tym znajduje się również Pałac Ostrowskich – założycieli miasta. Został on zbudowany w 1812 roku, następnie kilkukrotnie przebudowany. W chwili obecnej znajduje się w nim Muzeum Regionalne im. Antoniego hr. Ostrowskiego.

W okolicach Tomaszowa Mazowieckiego można znaleźć wiele atrakcji turystycznych. Do ciekawszych na pewno należy Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach, gdzie na chwilę obecną znajduje się 20 żubrów. W bliskiej odległości znajduje się Zalew Sulejowski, sztuczne jezioro powstałe w 1973 roku poprzez spiętrzenie wód Pilicy zaporą w Smardzewicach. Jest to świetne miejsce do wypoczynku oraz uprawiania żeglarstwa.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu