obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Pałac Ostrowskich w Tomaszowie Mazowieckim

Miasto
Kontakt ul. POW 11/15
97-200 Tomaszów Mazowiecki

Opis

Wybudowany w 1812 roku na polecenie hrabiego Ostrowskiego – założyciela miasta. Pałac początkowo był jego letnią rezydencją.

Pierwotnie budynek parterowy z wieżą, później został rozbudowany i wielokrotnie przebudowywany. W 1950 r. pałac zaadaptowano na potrzeby muzealne. Obecnie nosi miano Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. W placówce znajdują się następujące działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, numizmatyczny, przyrodniczy, oświatowy i sztuki. W dawnej wozowni - niemiecki transporter opancerzony ROSI, SdKfz 251D wydobyty z dna Pilicy w 1996 r. Pojazd został wyremontowany i jest cyklicznie uruchamiany.

Szczegóły, godziny otwarcia i cennik na stronie: www.muzeumtomaszow.pl . 

 

 

Źródło: Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Fot. D. Kwapisiewicz

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Tomaszów Mazowiecki, Łódzkie
POW 11/15, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

Noclegi Tomaszów Mazowiecki

Tomaszów Mazowiecki to miasto w województwie łódzkim. Miasto to znajduje się po obu stronach Pilicy i w związku z tym podlega pod dwa regiony historyczno-kulturowe. Większa część miasta znajduje się na lewym brzegu rzeki i podlega pod Mazowsze, natomiast ta część, która znajduje się po prawej stronie rzeki należy do Małopolski. Pierwsza osada na terenie tego miasta powstała w 1789 roku.

Będąc w tym mieście warto odwiedzić trzy kościoły. Pierwszym z nich jest kościół św. Antoniego Padewskiego. Kolejnym kościołem jest klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy. Trzecią ciekawą świątynią jest kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela.

W mieście tym znajduje się również Pałac Ostrowskich – założycieli miasta. Został on zbudowany w 1812 roku, następnie kilkukrotnie przebudowany. W chwili obecnej znajduje się w nim Muzeum Regionalne im. Antoniego hr. Ostrowskiego.

W okolicach Tomaszowa Mazowieckiego można znaleźć wiele atrakcji turystycznych. Do ciekawszych na pewno należy Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach, gdzie na chwilę obecną znajduje się 20 żubrów. W bliskiej odległości znajduje się Zalew Sulejowski, sztuczne jezioro powstałe w 1973 roku poprzez spiętrzenie wód Pilicy zaporą w Smardzewicach. Jest to świetne miejsce do wypoczynku oraz uprawiania żeglarstwa.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu