obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Dwór Artusa

Miasto
Kontakt Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń

tel.: 56 655 49 39

Opis

Historia toruńskiego Dworu Artusa sięga roku 1389. Nazwa tej znakomitej budowli nawiązuje do postaci legendarnego króla Artura oraz rycerzy okrągłego stołu. Dwór był  siedzibą  bractwa św. Jerzego. Jego szeregi zasilali najzamożniejsi mieszczanie, którzy właśnie tu mieli miejsce swych spotkań.

W Dworze Artusa obradowały sejmiki pruskie, a w roku 1466 podpisano tu II pokój toruński kończący polsko-krzyżacką wojnę trzynastoletnią. Pierwotny budynek nie dotrwał jednak do naszych czasów, rozebrany został w 1802 r. ze względu na zły stan techniczny.

W jego miejscu wzniesiono teatr, by w 1891 r. zastąpić go neorenesansowym budynkiem oglądanym współcześnie. Uwagę przykuwają liczne architektoniczne detale zdobiące jego fasadę. Obecnie mieści się tu Centrum Kultury.

Źrodło: Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu http://www.visittorun.com/

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Toruń, Kujawsko-Pomorskie
Rynek Staromiejski 6, 87-100 Toruń

Noclegi Toruń

Toruń jest przepięknym miastem z tradycjami, malowniczo położony nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Rozwój tego miasta i jego okolic związany był z Krzyżakami, którzy wznosili tutaj swe warownie i ogrody. Od wieków przeplatały się tutaj wpływy polskie i niemieckie, religie – katolicka i protestancka, co wpłynęło na historię, kulturę oraz wspaniałe zabytki miasta.

Miasto to słynie ze swych pierników, ale każdemu znany jest także fakt, iż narodził się tutaj sławny astronom Mikołaj Kopernik, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Do miasta tego jak magnes przyciąga magiczna Starówka, wchodząca w skład zespołu staromiejskiego, który w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Na uwagę odwiedzających zasługują tutaj także gotyckie kościoły takie jak katedra św. Janów czy kościół św. Jakuba, pozostałości murów miejskich ze słynną Krzywą Wieżą czy zamek w Toruniu. Jednakże niemal każda kamienica na starówce jest piękna i bogata w historię.

Toruń to niekwestionowany lider pod względem turystyki w regionie. Co roku miasto odwiedza ponad 2 miliony turystów, którzy zatrzymują się w hotelach oraz pensjonatach w Toruniu. W mieście tym znajduje się największa liczba obiektów noclegowych spośród wszystkich miast w województwie. Swoją działalność prowadzi tutaj 40 obiektów, w tym aż 23 hotele. Znajduje się tutaj również największa liczba hoteli 4-gwiazdkowych (5 obiektów), jak i 3-gwiazdkowych (9 razem z Ciechocinkiem).

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu