obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Brama Klasztorna w Toruniu

Miasto
Kontakt Ducha Św.
87-100 Toruń

Opis

Ta najbardziej okazała z zachowanych bram miejskich zbudowana została w stylu gotyckim w pierwszej połowie XIV w.

Przez stulecia stanowiła bardzo ważny punkt broniący dostępu do miasta od strony Wisły. Jej nazwa pochodzi od znajdującego się tu niegdyś klasztoru sióstr benedyktynek.

Przyglądając się dzisiaj tej szerokiej na 18 metrów budowli, można się przekonać jak duże wyzwanie mogło stanowić jej zdobycie. Nieprzyjaciel chcąc wedrzeć się tędy do miasta musiał pokonać najpierw masywną bronę, za którą znajdował się kaszownik, czyli otwór przez który na głowy atakujących lano wrzątek.

Dalej umieszczono bardzo masywne, drewniane wrota dodatkowo wzmacniane poprzecznymi ryglami, niezwykle trudne do rozbicia. Z biegiem lat brama utraciła swe militarne znaczenie, a w wieku XIX zaczęła pełnić funkcje mieszkalne.

 

Źrodło: Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu http://www.visittorun.com/  .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Toruń, Kujawsko-Pomorskie
Ducha Św. , 87-100 Toruń

Noclegi Toruń

Toruń jest przepięknym miastem z tradycjami, malowniczo położony nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Rozwój tego miasta i jego okolic związany był z Krzyżakami, którzy wznosili tutaj swe warownie i ogrody. Od wieków przeplatały się tutaj wpływy polskie i niemieckie, religie – katolicka i protestancka, co wpłynęło na historię, kulturę oraz wspaniałe zabytki miasta.

Miasto to słynie ze swych pierników, ale każdemu znany jest także fakt, iż narodził się tutaj sławny astronom Mikołaj Kopernik, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Do miasta tego jak magnes przyciąga magiczna Starówka, wchodząca w skład zespołu staromiejskiego, który w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Na uwagę odwiedzających zasługują tutaj także gotyckie kościoły takie jak katedra św. Janów czy kościół św. Jakuba, pozostałości murów miejskich ze słynną Krzywą Wieżą czy zamek w Toruniu. Jednakże niemal każda kamienica na starówce jest piękna i bogata w historię.

Toruń to niekwestionowany lider pod względem turystyki w regionie. Co roku miasto odwiedza ponad 2 miliony turystów, którzy zatrzymują się w hotelach oraz pensjonatach w Toruniu. W mieście tym znajduje się największa liczba obiektów noclegowych spośród wszystkich miast w województwie. Swoją działalność prowadzi tutaj 40 obiektów, w tym aż 23 hotele. Znajduje się tutaj również największa liczba hoteli 4-gwiazdkowych (5 obiektów), jak i 3-gwiazdkowych (9 razem z Ciechocinkiem).

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu