obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Rynek Staromiejski w Toruniu

Miasto
Kontakt Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń

Opis

Ten prawie kwadratowy plac od stuleci pozostaje głównym punktem na mapie Torunia.

Dawniej handlowano tutaj towarami, jeszcze w okresie międzywojennym, to właśnie tutaj w dni targowe, rynek zapełniał się handlującymi osobami, organizowano turnieje i parady, ogłaszano wyroki, a nawet wykonywano publiczne egzekucje.

Centralne miejsce na rynku zajmuje monumentalny Ratusz. Uwagę przykuwa także neorenesansowy Dwór Artusa - miejsce licznych koncertów i wystaw oraz barokowa Kamienica Pod Gwiazdą - obecnie Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu. Zachodnią pierzeję rynku zamykają kościół Ducha Św. i neogotycki gmach poczty. Ponad 150 lat temu na staromiejskim rynku stanął pomnik słynnego toruńczyka - Mikołaja Kopernika; swoje miejsce znalazł tutaj również posąg grającego na skrzypcach flisaka, nawiązujący do starej toruńskiej legendy.

Dzisiaj, tak jak przed wiekami rynek stanowi centralne miejsce spotkań, to właśnie tutaj z reguły zaczyna się zwiedzanie Torunia, to również tutaj mieszkańcy miasta umawiają się na spotkania, z reguły w pobliżu pomnika Mikołaja Kopernika.

 

Źrodło: Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu http://www.visittorun.com/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Toruń, Kujawsko-Pomorskie
Rynek Staromiejski 1, 87-100 Toruń

Noclegi Toruń

Toruń jest przepięknym miastem z tradycjami, malowniczo położony nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Rozwój tego miasta i jego okolic związany był z Krzyżakami, którzy wznosili tutaj swe warownie i ogrody. Od wieków przeplatały się tutaj wpływy polskie i niemieckie, religie – katolicka i protestancka, co wpłynęło na historię, kulturę oraz wspaniałe zabytki miasta.

Miasto to słynie ze swych pierników, ale każdemu znany jest także fakt, iż narodził się tutaj sławny astronom Mikołaj Kopernik, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Do miasta tego jak magnes przyciąga magiczna Starówka, wchodząca w skład zespołu staromiejskiego, który w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Na uwagę odwiedzających zasługują tutaj także gotyckie kościoły takie jak katedra św. Janów czy kościół św. Jakuba, pozostałości murów miejskich ze słynną Krzywą Wieżą czy zamek w Toruniu. Jednakże niemal każda kamienica na starówce jest piękna i bogata w historię.

Toruń to niekwestionowany lider pod względem turystyki w regionie. Co roku miasto odwiedza ponad 2 miliony turystów, którzy zatrzymują się w hotelach oraz pensjonatach w Toruniu. W mieście tym znajduje się największa liczba obiektów noclegowych spośród wszystkich miast w województwie. Swoją działalność prowadzi tutaj 40 obiektów, w tym aż 23 hotele. Znajduje się tutaj również największa liczba hoteli 4-gwiazdkowych (5 obiektów), jak i 3-gwiazdkowych (9 razem z Ciechocinkiem).

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu