Dnia 13 sierpnia 2013 roku już po raz trzeci w Uniejowie odbyła się kolejna edycja Festiwalu Lawendy. Święto organizuje czterogwiazdkowy hotel SPA Lawendowe Termy w Uniejowie, którego ogród zdobi 4 tysiące sadzonek lawend.

Impreza ma na celu promocję niezwykłych właściwości tej aromatycznej rośliny. Poza lawendowymi delikatesami, można było zakupić wyroby rękodzielnicze z suszem lawendowym, bukiety, herbaty lawendowe, świece oraz kosmetyki. Na stoiskach plantatorzy lawendy dzielili się wiedzą związaną z pielęgnacją tej pięknej, ale nieco kapryśnej w  uprawie rośliny.

W godzinach popołudniowych odbyła się destylacja olejku lawendowego w  gigantycznej destylarce. Destylacja była prowadzona na bazie uniejowskiej lawendy oraz wody termalnej.

Osoby zainteresowane medycyną naturalną wysłuchały wykładu pszczelarza Lawendowej Barci Pod Lasem „O zaletach apiterapii”, podczas którego odbyła się degustacja miodu z  lawendą.

Tego dnia zaplanowano również warsztaty układania bukietów z lawendy. Uczestnicy wykonywali unikatową pamiątkę w glinie z motywami roślinnymi a zestresowani zapoznali się z metodami psychicznego odprężenia oraz technikami redukcji napięcia z  ciała. Udział w warsztatach był bezpłatny.

Atrakcjom towarzyszyły wystawa fotografii z lawendowego pleneru Doroty Góreckiej, która popularność zdobyła dzięki cyklom fotografii o tematyce ofeliowej ("Ophelia's madness" "Black water" ), publikowanymi w magazynach fotograficznych w Polsce, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Chinach i USA.

Dla kochających nowe smaki restauracja Lawendowych Term przygotowała lawendową kolację, podczas której można było wysłuchać koncertu fortepianowego Tomasza Walczaka. Wybitnego kompozytora, aranżera i pianisty, który wystąpił z repertuarem francuskim.

Na zakończenie festiwalu rozlosowana została nagroda specjalna: pobyt w Lawendowych Termach – dla Gości, którzy tego dnia odwiedzili festiwal ubrani w kolorze lawendy.

Monika Tokarek-Bartczak

 

4
5
9
10
11
17
18
19
20
21
22
25
27
30
31
32
33
34
35
36
38
39
41

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Medical Spa Hotel Lawendowe Termy****

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu