Wyjazdy rekreacyjne wcale nie muszą ograniczać się do wczasów typu all-inclusive. Czasami to bardziej podróż z plecakiem lub wypoczynek na campingu lub glampingu. Opcji jest wiele, więc każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie – również miłośnicy intensywniejszych doznań. Intrygującą propozycją dla nich może okazać się choćby survival w wydaniu turystycznym. Czy nowoczesny survival można połączyć z wyjazdami rekreacyjnymi? Czym wyróżnia się taka forma aktywności i komu jest dedykowana? O tym przeczytacie poniżej.
Survival – co to takiego?
Survival, inaczej sztuka przetrwania, to wszelkie umiejętności i wiedza, dzięki którym można poradzić sobie i przetrwać w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach, zazwyczaj poza domem, z dala od cywilizacji. Każdy survivalowiec powinien umieć rozpalić ogień, przygotować schronienie, zdobyć pożywienie czy uzdatnić wodę do picia. Przydatne niejednokrotnie okazuje się doświadczenie z zakresu nawigacji bez urządzeń typu GPS, samoobrony oraz pierwszej pomocy.
Wyjazdy survivalowe mogą przybierać mocno zróżnicowane formy, w zależności od tego, jakie umiejętności chce się podczas nich doskonalić. Dużą sympatią cieszą się choćby:
-
survival zielony (radzenie sobie np. w lesie),
-
survival militarny (zdobywanie umiejętności z kamuflażu, podchodów),
-
survival rekonstrukcyjny (wykorzystywanie narzędzi i wiedzy znanych w konkretnej epoce i kulturze).
Część z tego typu eskapad niekoniecznie musi być nastawiona wyłącznie na przetrwanie za wszelką cenę. Niektóre stają się ciekawą propozycją turystyczną, pozwalającą na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, budowanie tężyzny fizycznej, zdobywanie kompetencji przydatnych w codziennym życiu czy używanie rozmaitych narzędzi, w tym zestawów EDC, które oferuje na przykładpreppers sklep: Karaluch.com.pl.
Polska turystyka survivalowa – gdzie można ją uprawiać?
Wyjazdy survivalowe zazwyczaj odbywają się w miejscach trudno dostępnych, z dala od ludzkich siedlisk. Mogą to być nawet tak ekstremalne obszary, jak dżungle czy pustynie.
W przypadku polskiego survivalu bardziej mamy jednak do czynienia z odmianami leśnymi lub stawiającymi na górskie odludzia, gdzie również trzeba wykazać się sporymi umiejętnościami, adaptacją do zmieniających się warunków, by poradzić sobie poza utartymi szlakami.
Z czego wynika popularność turystyki survivalowej?
Dlaczego survival? Ponieważ to nie tylko ciekawa przygoda i zastrzyk adrenaliny. To także sposób na aktywne spędzanie czasu na łonie natury, poznawanie terenu i zdobywanie wiedzy na temat jego historii. Dodatkowo, można popracować nad kondycją fizyczną, pozyskać istotne umiejętności, by poradzić sobie w nieznanym terenie.
W końcu, dzięki takiej eskapadzie zdobywa się lub ćwiczy kompetencje miękkie, jak radzenie sobie pod presją czasu czy w stresie, zarządzanie grupą, delegowanie obowiązków. Trudno się zatem dziwić, że na takie wyjazdy decydują się nie tylko osoby prywatne, ale też właściciele firm, pragnący zapewnić wartościową integrację swoim pracownikom.
Co trzeba zabrać ze sobą na wyjazd – ekwipunek survivalowca
Plecak survivalowca ma być lekki i poręczny – musi zawierać wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy, by poradzić sobie w trudnych warunkach. Lista przedmiotów może się różnić w zależności od specyfiki wyjazdu. Zawsze jednak warto mieć przy sobie narzędzie typu multitool lub nóż – niezbędne do przygotowania schronienia, gotowania, rozmaitych napraw. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w latarkę (czołową lub kieszonkową) z dodatkowym źródłem zasilania (np. powerbank, akumulatory, baterie), mapę i kompas, a także podstawową apteczkę. Najlepiej mieć ze sobą racje żywnościowe oraz zestaw do uzdatniania wody. Dzięki temu da się przetrwać nawet w szczególnie trudnych warunkach.
Nowoczesny survival jako sposób na wypoczynek – podsumowanie
Obecnie survival to nie ekstremalne wyzwanie dla osób lubiących mocne wrażenia. To także sposób na ciekawy wyjazd, poszerzenie horyzontów oraz nauczenie się, co zrobić, żeby poradzić sobie w każdej sytuacji. Nic więc dziwnego, że taka forma aktywności zdobywa coraz większe grono sympatyków, którzy pragną zmierzać innymi ścieżkami niż pozostali oraz zależy im na tym, by zdobyć cenną wiedzę, która może uratować życie im i ich bliskim.