Po wielu miesiącach zimy wiele osób wyczekuje upragnionego słońca i związanych z tym kąpieli słonecznych. Choć w ostatnich latach sporo mówi się o niekoniecznie pozytywnym działaniu opalenizny na skórę, nadal nie brakuje pasjonatów wygrzewania się w ciepłych promieniach. Na szczęście przyjemność i bezpieczeństwo można bardzo sprawnie połączyć. Wystarczy tylko sięgnąć po właściwe kosmetyki do opalania. Jakie produkty sprawdzą się najlepiej w tej roli? Czy lepszym rozwiązaniem będą balsamy czy olejki? Podpowiadamy, czym się sugerować.

1. Kosmetyki do opalania a typ skóry

2. SPF, czyli bezpieczne opalanie. Kosmetyki i ich dopasowanie

3. Dodatkowe działanie kosmetyków do opalania

 

Jak działają kosmetyki do opalania? Ich celem jest zabezpieczenie ciała i twarzy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto wiedzieć, że promieniowanie UVA towarzyszy nam przez cały rok, niezależnie od pogody i choć nie powoduje oparzeń, może uszkadzać skórę i sprzyjać rozwojowi nowotworów. Z kolei promieniowanie UVB przenika głównie do warstwy naskórka, powodując oparzenia, przebarwienia i rumień. Kremy z filtrem chronią ciało przed takim właśnie efektem.

 

Kosmetyki do opalania a typ skóry

Znajomość własnego fototypu skóry pomaga w dobraniu odpowiednich kosmetyków do opalania. Fototyp określa się na podstawie odcienia skóry, koloru włosów i oczu oraz reakcji skóry na słońce. W oparciu o ilość melaniny w skórze, można sklasyfikować fototyp, co umożliwia ocenę ryzyka uszkodzeń i chorób skóry związanych z ekspozycją na słońce. System ten wyróżnia 6 fototypów skóry: celtycki, północnoeuropejski, środkowoeuropejski, południowoeuropejski, afrykański i afroamerykański. 

Jaśniejsza skóra, zawierająca mniej melaniny, jest bardziej narażona na poparzenia i choroby związane z opalaniem, dlatego jej posiadacze powinni używać kosmetyków z najwyższą ochroną przeciwsłoneczną.

 

SPF, czyli bezpieczne opalanie. Kosmetyki i ich dopasowanie

Każdy krem do twarzy z filtrem powinien mieć na opakowaniu oznaczenie SPF (Sun Protection Factor), które wskazuje na skuteczność ochrony przed promieniowaniem UVB. Przy wyborze produktu należy uwzględnić rodzaj skóry, kolor cery oraz intensywność nasłonecznienia.

Ile SPF dla skóry wrażliwej? Jeśli skóra szybko reaguje rumieniem, należy wybrać krem z filtrem pod makijaż o wysokim lub bardzo wysokim SPF, najlepiej SPF 50+. Jaki SPF dla skóry normalnej o oliwkowej karnacji? Zazwyczaj wystarczający będzie krem z filtrem SPF 30.

 

Dodatkowe działanie kosmetyków do opalania

Kosmetyki do opalania z filtrem oferują znacznie więcej niż tylko ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Krem do opalania SPF 50+ może również nawilżać, ujędrniać i regenerować skórę. Popularne są produkty, które przyspieszają i utrwalają opaleniznę. Wodoodporne wersje są szczególnie polecane osobom aktywnym oraz miłośnikom kąpieli wodnych.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu