O podróży dookoła świata marzy wiele osób. Niewiele jednak ostatecznie się na taką przygodę decyduje. Spora część obawia się, że nie będzie w stanie się do takiego wyzwania odpowiednio przygotować. O czym więc warto pamiętać w przypadku podróży dookoła świata? Jak zaplanować taką wyprawę i czy koniecznie trzeba ruszać w nią samodzielnie? Sprawdź nasze odpowiedzi!

 

Co dają podróże dookoła świata?

Wyprawa dookoła świata to z pewnością niezwykłe przeżycie. To czas zupełnej zmiany codziennego życia dla większości osób. Oczywiście może ona trwać krócej lub dłużej, ale minimum to miesiąc przeznaczony na podróżowanie. Niektórzy znacznie bardziej jednak wydłużają czas na samodzielną podróż dookoła świata. Wiele tutaj zależy od twoich możliwości czasowych, a także zasobności portfela. Nie ma bowiem co ukrywać, że taka wyprawa bywa kosztowna i żeby w nią ruszyć, trzeba dysponować określonymi środkami. 

W tak długiej podróży nie masz oczywiście i tak szans odwiedzić wszystkich krajów świata, natomiast z pewnością możesz postawić stopę na każdym z kontynentów. Czas trwania podróży wiele tutaj warunkuje, ale nawet przy miesięcznej podróży masz szansę zobaczyć niepowtarzalne miejsca, odwiedzić wyjątkowe regiony świata, poznać nowe kultury. Ciekawym doświadczeniem jest jednak nie tylko poznanie każdej z nich, ale i przechodzenie od jednej rzeczywistości do drugiej w dość krótkim czasie. Układający się w ten sposób w pamięci kalejdoskop obrazów, doświadczeń, emocji jest absolutnie niepowtarzalnym doświadczeniem i jednym z powodów, dla których ludzie decydują się na tego typu wyprawę. 

 

Ile kosztuje podróż dookoła świata? 

Rejs dookoła świata, transport samochodem, loty samolotem — możliwości podróżowania po świecie jest dużo, choć najczęściej i najchętniej wybierana jest przede wszystkim ostatnia opcja. O tym, ile kosztuje podróż dokoła świata, decyduje wiele czynników. To, czym ma się odbyć podróż dookoła świata - jaka trasa? Jak długo? Ile przelotów bierzesz pod uwagę?  To wszystko ma znaczenie. Wpływ na cenę będzie miało także to, ile chcesz zwiedzać, jak chce się żywić, gdzie chcesz nocować. Czynników różnicujących cenę jest w tym przypadku naprawdę sporo. 

Znajdziesz takich podróżników, którzy twierdzą, że zaplanować podróż dookoła świata można za około 20 000 złotych. To oczywiście opcja możliwie krótkiego (miesięcznego) wyjazdu, noclegów i wyżywienia w opcji niskobudżetowej, wyjazdu oczywiście samodzielnie organizowanego. Im większe masz wymagania, im więcej chcesz zobaczyć, im dłużej zwiedzać, tym cena rośnie. Taka wyprawa może kosztować nawet 100 000 zł. Zanim więc zaczniesz planować, warto zastanowić się, czego oczekujesz od takiego wyjazdu, a następnie przełożyć te wymagania/oczekiwania na koszty z nimi związane. Pomyśl:

  • na jak długo chcesz wyjechać, 
  • które kontynenty/kraje zwiedzić, 
  • ile przelotów planujesz, 
  • w jakich miejscach chcesz spać, 
  • jaki będzie twój budżet na wyżywienie — czy zamierzasz iść w street food, małe lokalne knajpki czy modne restauracje, 
  • gdzie chcesz spać, jaki standard pokoju cię interesuje.

 

Samodzielna wycieczka dookoła świata czy wyjazd z biurem?

Podróży dookoła świata nie musisz organizować samodzielnie. Bez problemu znajdziesz biuro podróży, które oferuje tego typu wyjazd. W przypadku wyjazdu z biurem trzeba liczyć się z podstawowym kosztem na poziomie min. 30 000 zł, natomiast może to być także wyższa kwota. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. Wyjazdy tego typu najczęściej proponowane są na miesiąc. Koszty nie obejmują często wyżywienia, a także biletów wstępu do różnego rodzaju atrakcji. Jeśli marzy ci się dość intensywne zwiedzanie miasta, regionu, nurkowanie oraz inne atrakcje — musisz pamiętać o dodatkowych kosztach. Wyjazd z biurem jest oczywiście droższy, zostawia mniej wolności, ale zwalnia z konieczności samodzielnego planowania, organizacji całej wyprawy, co daje wielu osobom większe poczucie bezpieczeństwa. 

 

Podróż dookoła świata — jak się do tego przygotować?

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, pamiętaj, że w pierwszej kolejności musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest ubezpieczenie przy tego typu wyjeździe. Planujesz sporty ekstremalne? Sprawdź także ubezpieczenie nurkowe - czym jest? Warto zadbać o odpowiedni poziom ochrony, ponieważ nawet mały wypadek na trasie bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia może ci popsuć cały wyjazd. Koniecznie sprawdź także, jak wygląda kwestia szczepień w przypadku wyjazdów do krajów, które cię interesują. Szczególnie ważne są destynacje egzotyczne. Jeśli planujesz samodzielny wyjazd, zainteresuj się biletem RTW,  to bilety lotnicze połączone w jeden, który obejmuje zwiedzanie różnych kontynentów. Oczywiście są tutaj pewne ograniczenia, natomiast tego typu bilet jest znacznie korzystniejszy niż osobne wykupowanie każdego przelotu. Wycieczki dookoła świata to także kwestia bagażu — warto zacząć myśleć o odpowiednim sprzęcie, który ułatwi ci podróżowanie i zwiedzanie świata. To ważne przede wszystkim przy samodzielnych wyprawach, gdzie nie zawsze możesz liczyć na wygodny transport. 

 

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu