Coraz wyższe koszty wakacyjnych podróży motywują nas do poszukiwania alternatywnego sposobu na spędzenie tak długo wyczekiwanego urlopu. Niektórzy stawiają na namioty, inni natomiast skłaniają się ku prawdziwej przygodzie, jaką są wakacje w kamperze. Jak przygotować się do takiej podróży i czego należy się wystrzegać?

 

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na wakacje pojazdem typu kamper?

Wakacje w kamperze to jeden z najgorętszych pomysłów na spędzenie urlopu w tym sezonie. W przeszłości tylko zapaleni podróżnicy żyjący w zgodzie ze stylem podróżowania vanlife decydowali się na taką formę spędzania wolnego czasu. Teraz jednak, w obliczu niezwykle wysokich cen hoteli, wycieczek all inclusive i innych kwater, to rozwiązanie jawi się jako jedno z najbardziej oszczędnych.

Jednak nie tylko o finanse tutaj chodzi. Wyjazd kamperem to dla podróżujących ogromna wolność i niezależność, której próżno szukać w wycieczkach autokarowych. To właśnie z kamperem możemy wybrać nocleg dokładnie tam, gdzie jest najlepszy widok. To z kamperem będziemy w stanie przedostać się w rejony, do których nie dojeżdża komunikacja miejska. Kamper pozwoli nam na ominięcie konkretnego punktu podróży lub pozostanie w nim jeden dzień dłużej, jeśli widoki przekroczyły nasze oczekiwania. Warto jednak pamiętać, że wyjazd kamperem to także potrzeba odpowiedniej organizacji.

 

Jak przygotować się do takiej podróży?

Podróż kamperem to z reguły domena podróżników, którzy pragną wyjechać poza granice kraju i zwiedzić inny skrawek Europy. Nie ma w tym nic złego, o ile odpowiednio przygotujemy siebie i pojazd do takiej podróży. Kamper to w najprostszych słowach dom na kółkach. Jednak wciąż główną jego cechą jest mobilność, dlatego przede wszystkim, przed wyruszeniem w drogę należy zadbać o wszelkie kwestie techniczne. Czy kamper jest w odpowiednim stanie? Czy wszystkie oleje są na optymalnym poziomie? Czy opony letnie lub zimowe, które obecnie są na wyposażeniu, pozwolą nam na sprawne przemierzenie trudnego terenu? Jeśli nie znamy się na kwestiach technicznych, warto postawić na przegląd u specjalistów, którzy zweryfikują gotowość pojazdu do długiej trasy.

Kolejna kwestia to pakowanie całego ekwipunku. Oprócz oczywistych rzeczy do zabrania, uwzględniając też zapasowe koło i oponę musimy także w liście uwzględnić wszystkie elementy, które pozwolą nam spokojnie zamieszkać we wnętrzu pojazdu. A zatem nie tylko śpiwory, materace, ale także naczynia kuchenne, leżaki kempingowe i zapas środków czystości.

 

Największe wyzwania podczas podróży dużym samochodem mieszkalnym

A na co powinniśmy uważać, wybierając się na wakacje kamperem? Przede wszystkim na ograniczoną przestrzeń, która z czasem może doskwierać naszym pasażerom. Nie oszukujmy się - kamper to nie przestronny, kilkudziesięciometrowy pokój. Jeśli więc planujemy długi, kilkutygodniowy wyjazd, zadbajmy także o to, by co jakiś czas zatrzymać się na polu namiotowym lub kempingu, z którego będziemy mogli wyjść i odpocząć na większej przestrzeni.

Jeśli po raz pierwszy wybieramy się kamperem na wakacje, warto wziąć pod uwagę również małe komplikacje związane z parkowaniem. W przypadku małych, zatłoczonych centrów miast, możemy mieć nie lada problem z zaparkowaniem tak dużego pojazdu. Jeśli więc nie mamy w tym doświadczenia, zawczasu zapoznajmy się z ofertą pobliskich parkingów przyjmujących także kampery.

Jeśli dokładnie przemyślimy sobie wszystkie te kwestie, istnieje spora szansa, że wypad kamperem na wakacje będzie najlepszą podróżą w naszym życiu.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu