Wakacyjny wyjazd może być niezapomniany ze względu na różnorodne okoliczności. Niestety raz na jakiś czas ktoś zamiast pamiątek przywozi ze swojej podróży przykre wspomnienia związane np. z wypadkiem czy chorobą. Przebieg całej sprawy będzie wyglądał inaczej w zależności od tego, czy wakacje są zorganizowane przez profesjonalne biuro, czy załatwiłeś wszystko we własnym zakresie.

 

Jadąc na wakacje z biurem podróży możesz liczyć na wsparcie

Firmy, które od lat organizują wycieczki w różne części globu, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wiele zagrożeń czeka na niczego nieświadomych turystów. Osoby, które wybierają się na zagraniczne wczasy z pośrednikiem, będą na bieżąco instruowane przez firmę w razie jakichkolwiek komplikacji. Czy jednak samo ubezpieczenie z biura podróży można uznać za wystarczające podczas wakacji? Ten temat został poruszony w poniższym artykule: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-z-biura-podrozy-nie-wystarczy.

 

Nie lekceważ objawów choroby

Twój organizm może reagować na różne sposoby na nagłą zmianę klimatu. Jeśli poczujesz, że coś jest nie tak, a to uczucie nie będzie mijać, zgłoś się do najbliższej placówki medycznej. Podstawą w takim przypadku jest karta eKUZ bądź ubezpieczenie podróżne. Bez nich koszt leczenia nawet drobnych urazów w obcym kraju może okazać się niebotyczny. Więcej na temat eKUZ w porównaniu z polisą turystyczną przeczytasz pod adresem https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ekuz-a-ubezpieczenie-turystyczne.

Jednym z poważniejszych zagrożeń czyhających w co niektórych dalekich krajach są tamtejsze wirusy. Mogą być one przenoszone przez owady lub np. znajdować się w wodzie pitnej. Pamiętaj, aby przed wyjazdem wykonać niezbędne szczepienia. Jeżeli cierpisz zaś na poważne, przewlekłe choroby, zaopatrz się w dokumentację medyczną, aby móc w razie czego przedstawić ją obcojęzycznemu lekarzowi.

 

Co robić w przypadku wypadku drogowego za granicą?

Obrażenia odniesione w trakcie stłuczek drogowych potrafią być na tyle poważne, że niezbędne okazuje się natychmiastowe wezwanie pomocy. 911 i 112 to numery alarmowe używane w większości krajów. Zanim udasz się w podróż, sprawdź dokładnie, w jaki sposób wzywa się pomoc w docelowym państwie. W przypadku wyjazdu autem nie wolno Ci również zapominać o spakowaniu akcesoriów samochodowych i w pełni wyposażonej apteczki. Poważny problem stanowi też sama stłuczka. Jeśli do takiej dojdzie, wezwij pomoc i bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia.

 

Co z ubezpieczeniem?

W krajach UE na drogach wystarczy polskie OC, a w niektórych czynnościach medycznych karta eKUZ. Jeżeli wybierasz się dalej, czyli poza Unię Europejską, konieczna okazuje się Zielona Karta i polisa turystyczna. Sprawdź dokładnie warunki swojej umowy, zanim udasz się na wakacje do obcego kraju. Szczególnie istotne w takim przypadku jest zapewnienie noclegu na czas naprawy oraz zastępczego auta.

Jeśli wiesz, że wina zdarzenia drogowego nie leży po Twojej stronie, zrób zdjęcia obrażeń oraz uszkodzeń, zbierz dane od ewentualnych świadków, zachowaj rachunki i zdobądź kopie raportów medycznych. Wnioskując o odszkodowanie, pamiętaj o uwzględnieniu wszystkich wydatków, które zostały poniesione w trakcie nieszczęśliwego zdarzenia.

Wypadek miał miejsce na pokładzie samolotu, w busie albo na promie? Jak najprędzej powiadom odpowiednie służby, aby po skontaktowaniu się z prawnikiem móc dochodzić swoich praw i ubiegać się o odszkodowanie. A co z chorobą? Jak się zachować w razie jej wystąpienia? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/choroba-a-wyjazd-za-granice-co-warto-wiedziec.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu