Gdzie zostawić psa, kiedy planujesz dłuższy wyjazd? To pytanie spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi psa. Niestety nie zawsze możemy naszych pupili wszędzie ze sobą zabrać. Gdzie w takim razie zostawić psiaka, jak zorganizować mu opiekę?

Co zrobić z psem, gdy wyjeżdżamy?

Przede wszystkim warto przygotować psa na czas naszej nieobecności. Koniecznie trzeba zaopatrzyć go w niezbędną karmę, zabawki, akcesoria do higieny, szczególnie jeśli chcemy zlecić opiekę nad nim znajomym lub rodzinie. Pies czuje, że planujemy go zostawić, dlatego warto w okresie bezpośrednio poprzedzającym wyjazd poświęcić mu więcej uwagi, czasu na wspólną zabawę. To ułatwi rozstanie zarówno nam, jak i psu. Trzeba jednak oczywiście przede wszystkim pomyśleć, kto i w jaki sposób zajmie się naszym pupilem.

Gdzie oddać psa? Do przyjaciół? Rodziny?

Naszym psem może się zająć ktoś z bliskich nam osób. Szczególnie jeśli pies zna tę osobę, lubi ją i akceptuje, to rozwiązanie może okazać się najłagodniejszym i bezpiecznym. Przede wszystkim jednak warto pomyśleć o tym, gdzie pies zostanie. Jeśli chcemy, aby został w naszym domu, najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby ktoś na te kilka czy kilkanaście dni, gdy nas nie będzie, się do nas po prostu wprowadził. Pies nie będzie się musiał aklimatyzować w nowym miejscu, a jednocześnie nie będzie sam (co psy znoszą generalnie dużo gorzej niż np. koty). Jeśli zaś planujemy przewieść psa do rodziny lub znajomych, zastanówmy się najpierw, czy panują tam warunki odpowiednie dla naszego psa: małe mieszkanie lub konieczność dogadania się z innymi psami mogą nie sprzyjać komfortowi pobytu i generować wiele problemów. Warto nad tym pomyśleć, zanim zapakujemy psa do samochodu.

Pomyśl o psim hotelu, zamiast zabierać psa do schroniska

Zostawienie pupila pod opieką rodziny lub przyjaciół nie zawsze jest możliwe. Niestety u części osób przechodzi wtedy przez myśl schronisko. To jednak absolutna ostateczność, ponieważ wiąże się ona właściwie z oddaniem psa. Jest natomiast rozwiązanie, dzięki któremu można psu zapewnić komfortową opiekę, nie angażując w to najbliższych. Mowa oczywiście o hotelu dla psa, czyli miejscu oferującemu kompleksową opiekę nad zwierzęciem na czas kilku-kilkunastu dni, w zależności od twoich potrzeb. Oczywiście za taki pobyt trzeba zapłacić, natomiast jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne i komfortowe. Warto jednak uważnie spojrzeć na ofertę dostępnych miejsc i sprawdzić:

  • jakimi rodzajami miejsc dysponuje hotel: obiekt z kojcami, boksami, osobnymi pomieszczeniami dla każdego psa lub  dom, w którym zwierzęta biegają luzem (tutaj wiele zależy od charakteru twojego pupila);
  • opiekunów — czy są życzliwi, chcą i znajdują czas dla swoich podopiecznych, nie tylko na karmienie czy higienę, ale i na zabawę;
  • poziom higieny i bezpieczeństwa (posprzątany wybieg, ogrzewany i monitorowany budynek, odpowiednie zabezpieczenia itd.)
  • jakimi opiniami cieszy się hotel — inni właściciele mogą ci wiele podpowiedzieć.

Jeżeli szukasz sprawdzonego hotelu dla zwierząt, sprawdź tę listę: https://apetete.pl/hotel-dla-zwierzat

Psa do takiego wyjazdu warto także odpowiednio przygotować. Warto udać się do weterynarza i poprosić o sprawdzenie, książeczka zdrowia psa lub jego paszport nie wymagają uzupełnienia o szczepienie lub odrobaczanie. Ważne, aby do hotelu oddać psa odpowiednio przebadanego, przekazać wszystkie informacje dotyczące jego zdrowia, potrzeb, ważnych nawyków. W dobrym hotelu opieka często stoi na naprawdę wysokim poziomie, a psy są szczęśliwe i bezpieczne.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu