Buty rowerowe, to coraz częstszy wybór dla miłośników turystyki rowerowej. Popularność obuwia dostosowanego do jazdy na rowerze sprawiła, że z łatwością znajdziemy modele dopasowane zarówno do rowerów typu gravel, jak i szosowych, czy crossowych. Dla fanów MTB w ofercie specjalistycznych sklepów znajdziemy szeroki wybór butów dostosowanych do enduro, downhill, freeride, czy XC. Co więcej, z łatwością także dobierzemy obuwie na warunki pogodowe, w których najczęściej korzystamy z naszego roweru.

 

Buty szosowe, czy buty MTB - jakie wybrać buty na rower?

Zanim zaczniemy wybierać obuwie o odpowiednich podeszwach, musimy także dowiedzieć się, w jakie pedały wyposażony jest nasz rower. Dla zatrzaskowych wybierzemy specjalistyczne buty na rower SPD, czyli Shimano Pedaling Dynamics, który to system został opatentowany w 1990, a nazwa odnosi się zarówno do naszego obuwia, jak i do pedałów zamontowanych w rowerze. Dwa elementy, na które składa się SPD to mechanizm zatrzaskowy znajdujący się na pedałach naszego pojazdu oraz metalowe bloki zamontowane na podeszwach. System znacznie zwiększa efektywność pedałowania, więc sprawdzi się w turystyce rowerowej na długich trasach, pomagając nam również pokonywać górskie podjazdy. Należy jednak pamiętać, że ze względu na metalowe bloki, które mają te buty na rower, to chodzenie w nich zwłaszcza po śliskich nawierzchniach jest praktycznie niemożliwe.

Buty MTB można spokojnie podzielić na te, które odznaczają się maksymalną wydajnością pedałowania, czyli buty szosowe i wyścigowe i mają one bardzo twarde podeszwy. Buty turystyczne SPD są bardziej miękkie, dzięki czemu można w nich zejść z roweru, ale mniej będziemy w nich czuć nasz rower. Jeśli jeździmy enduro, możemy wybrać buty na rower, które są dobrze zabudowane, dzięki czemu sprawdzą się podczas jazdy w terenie, a średnia twardość podeszwy połączy w sobie możliwość kontroli pojazdu wraz z dużym komfortem dla stóp.

Dobrze dobrane pedały zatrzaskowe i odpowiednie obuwie SPD do posiadanego roweru pozwalają uzyskać większe osiągi podczas wybranego przez nas modelu jazdy. Wygodne buty szosowe wyścigowe będą niezwykle lekkie i równocześnie wyposażone w bardzo twardą podeszwę, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad naszym rowerem i odpowiednią moc do pokonania wszelkiego rodzaju podjazdów.

 

Czy buty rowerowe muszą być drogie?

Z całą pewnością nie! Buty na rower przede wszystkim powinny być dostosowane do stylu naszej jazdy oraz do używanych pedałów zatrzaskowych albo platformowych. Przy wyborze odpowiedniego obuwia powinniśmy kierować się głównie naszą wygodą podczas jazdy. Dlatego na długie trasy komfortowe buty na rower to te wyposażone w sztywne podeszwy, a jeśli chcemy jeździć też z dużymi prędkościami do większą przyczepność i wydajność zapewnią nam modele dopasowane do pedałów zatrzaskowych.

 

Buty trekkingowe, czy turystyczne? Wybierz buty rowerowe dla siebie!

Buty rowerowe są przeznaczone nie tylko dla zapalonych kolarzy, czy miłośników jazdy terenowej. Jeśli zaczynam naszą przygodę z jazdą na dłuższych dystansach lub po prostu planujemy wycieczki, to powinniśmy przede wszystkim dobrać odpowiedni model pojazdu do naszych potrzeb, a następnie wybrać wygodne obuwie. Używanie zwykłych butów sportowych jest bardzo dobrym pomysłem na sam początek, ponieważ najpierw nauczymy się panować nad rowerem i pozwolą nam one w każdej chwili zejść z pojazdu, dzięki czemu możemy wygodnie poruszać się po mieście.

Szeroki wybór obuwia sprawia, że z łatwością znajdziemy model dopasowany do naszej stopy, do ulubionej pory roku oraz na najczęściej wybierane trasy. Odpowiednio dopasowane buty na rower wyposażone w gładką lub sztywną podeszwę sprawiają, że jazda turystyczna, sportowa i wyczynowa jest niezwykle wygodna i przede wszystkim bezpieczna.

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu