Hiking to rodzaj aktywności, który można uprawiać o każdej porze roku – również zimą. Podczas chłodniejszych miesięcy należy pamiętać o odpowiednim ubiorze i butach, które zapewnią komfort, wygodę i przyczepność. Warto zaopatrzyć się przy tym w specjalne obuwie do hikingu. Szukając modelu zimowego, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Czym warto kierować się przy jego wyborze?

 

Dlaczego warto wybrać buty hikingowe?

Hiking to aktywność polegająca na wędrowaniu w średnio wymagającym terenie – nie tylko w górach, lecz także w innych miejscach, np. w lesie. Obejmuje piesze wycieczki, które trwają nie dłużej niż jeden dzień. Komfort podczas hikingu zapewniają dedykowane mu buty, które wyróżniają się dużą wytrzymałością i dobrą amortyzacją. Są lekkie i posiadają agresywny bieżnik, który gwarantuje odpowiednią przyczepność. Dzięki nim wędrówki są wygodne i bezpieczne. 

Na rynku dostępnych jest wiele modeli takiego obuwia – dostarcza je m.in. marka Merrell. Buty męskie tej marki można znaleźć na stronie https://merrell.pl/meskie/aktywnosc/hiking-meskie. Modele damskie również znajdują się w ofercie. Buty hikingowe mają niewątpliwie wiele zalet. Jeżeli lubi wędrować się zimą, należy jednak postawić na odpowiedni model, który sprawdzi się nawet w niesprzyjających warunkach.

 

Nieprzemakalność i „oddychająca” konstrukcja

Przemoczone, zimne stopy to jedna z najgorszych rzeczy, które mogą się przytrafić podczas pieszej wyprawy. Niestety, zimą o to łatwo, czy to z powodu śniegu leżącego na trasie czy opadów deszczu. Dlatego też zimowe buty hikingowe powinny być wytrzymałe oraz wodoodporne. Najlepiej więc wybrać obuwie z wierzchnią warstwą wykonaną ze specjalnej syntetycznej, nieprzemakalnej tkaniny i wyposażone w membranę (najlepiej dodatkowo z uszczelnionymi szwami) – zapobiegnie to przemakaniu i pozwoli na odpowiednie odprowadzanie wilgoci z wnętrza butów. Tego typu model sprawdzi się nawet w niesprzyjających warunkach.

Ważną cechą hikingowych butów zimowych jest też „oddychająca” konstrukcja. Podczas całodniowej wędrówki stopy mogą się spocić, zwłaszcza w grubszej skarpetce. Aby temu zapobiec, warto nie tylko zdecydować się na wybór specjalnych skarpet, lecz także obuwie z podszewką z oddychającej siateczki. Warto też przyjrzeć się butom, które są wyposażone w dodatkową wkładkę eliminującą pot i brzydkie zapachy.

 

Wysoka cholewka i ocieplenie

Zimowe buty powinny oczywiście zapewniać komfort termiczny. Warto więc wybrać model hikingowy z ociepleniem, np. w postaci polarowej wyściółki oraz syntetycznej izolacji. Zapewni to komfort podczas wypraw w niskich temperaturach.

W trakcie zimy najlepiej wybrać buty hikingowe z wysoką cholewką. Chronią one kostkę i zapobiegają dostawaniu się do wnętrza obuwia śniegu lub deszczu.

 

Inne, ważne cechy zimowych butów hikingowych

Dobre, zimowe buty hikingowe powinny mieć też odpowiedni system sznurowania, który zapewnia bezpieczne i wygodne wiązanie nawet w rękawiczkach. Oprócz tego warto sprawdzić, czy obuwie hikingowe ma specjalną podeszwę zewnętrzną, która jest odpowiednio przystosowywana do pieszych wycieczek w trakcie zimy – jej obecność będzie dodatkową zaletą.

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu