Wakacyjny wyjazd pociechy już się zbliża? Czas zatem zastanowić się, jakie przedmioty dziecko powinno ze sobą zabrać. Samodzielny wyjazd bez rodziców to wyzwanie, do którego warto dobrze się przygotować. Jak spakować syna albo córkę na kolonię? Podpowiadamy!

 

Dokumenty, pieniądze i cenne przedmioty

Wyjeżdżając na kolonię, dziecko musi mieć przy sobie najpotrzebniejsze dokumenty. Dobrze jest je przechować w plastikowej teczce, by były chronione przed zamoknięciem. Na pewno przyda się legitymacja szkolna. W przypadku wyjazdu zagranicznego potrzebny może być paszport. Natomiast rodzic musi mieć na zbiórce wyjazdowej wypełnioną kartę kwalifikacyjną.

Jak spakować dziecko na kolonię, jeżeli chodzi o gotówkę? Przede wszystkim dobrze jest ją rozdzielić. Część zasobów można spakować do walizki czy torby, a inną część – do podręcznej torebki albo plecaczka. Wówczas uniknie się ryzyka utraty bądź zgubienia całości pieniędzy.

Gdy młody człowiek wyjeżdża z dala od domu, zwykle rodzice chcą mieć z nim kontakt. Jednak dawanie na turnus drogiego smartfona niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Pociecha powinna beztrosko spędzać czas, a nie pilnować się, by nie uszkodzić sprzętu. Podobnie jeśli chodzi o inne przedmioty, np. aparat fotograficzny czy smartwatch. W razie możliwości warto dać dziecku „zapasowy”, ale działający telefon, by móc się z nim komunikować.

 

Jak spakować dziecko na kolonię pod kątem pogody i wygody?

Przygotowanie ubrań na wyjazd bywa wyzwaniem. Ponadto inny zestaw odzieży będzie potrzebny na kolonię w górach, a inny – na tę nadmorską. Parę wskazówek jest jednak uniwersalnych. Na pewno warto pamiętać o:

  • odpowiednim zapasie bielizny i skarpetek,
  • wygodnym obuwiu (na wyjazdach jest sporo aktywności!),
  • ochronie głowy przed słońcem (czapka/kapelusz),
  • ciepłych spodniach,
  • bluzach lub sweterkach na chłodniejsze dni,
  • kurtce, najlepiej nienamakającej,
  • klapkach pod prysznic i do chodzenia w ośrodku.

W przypadku wyjazdu w góry lub obozów militarnych potrzebne będą także odpowiednie buty w typie traperów. Na turnusy nadmorskie przyda się natomiast kostium kąpielowy. Sprawdźcie, dokąd jeszcze możecie pojechać z Vogue Travel: https://voguetravel.pl/.

 

Przekąski – pakować czy nie?

Wyjazdy kolonijne obejmują wyżywienie dla dzieci. Są to zwykle 3 posiłki. Czy zatem warto dawać dodatkowe jedzenie? Gdy dziecko lubi określone przekąski i nie szkodzą mu one, można spakować ich niewielki zapas. Ważne, aby było to suche, niepsujące się i niebrudzące jedzenie. Sprawdzą się np. słone paluszki, cukierki i żelki. Można też pokusić się o zdrowe, zbożowe batoniki. Podczas kolonii będzie przewidziany czas na ewentualne zakupy pod okiem opiekuna. Nie ma zatem sensu wypychać połowy walizki jedzeniem.

 

O czym jeszcze warto pomyśleć?

Gdy pociecha musi zażywać określone lekarstwo, trzeba pamiętać o jego spakowaniu i zawarciu takiej informacji w karcie kwalifikacyjnej. Leki przyjmowane na stałe są przechowywane w bezpiecznym miejscu – rodzice nie muszą się martwić, że dziecko je zgubi.

Niektóre osoby mogą nieco obawiać się wyjazdu – zwłaszcza gdy jest to ich pierwsza kolonia w życiu. Wówczas przyda się ulubiona maskotka, z którą córka czy syn lubi zasypiać. Poczucie bezpieczeństwa może też zapewnić domowa poduszeczka, np. jasiek w ładnej poszewce.

Pakowanie dziecka na kolonijny wyjazd warto uczynić wspólnym zajęciem. Wówczas będzie wiadomo, gdzie co jest, a to ułatwi odnalezienie potrzebnych rzeczy już na miejscu. Wiesz już, co koniecznie trzeba spakować. Pytanie brzmi teraz: w co spakować dziecko na kolonię? O tym poczytasz w jednym z naszych wpisów: https://voguetravel.pl/blog/2022/01/13/w-co-spakowac-dziecko-na-oboz-lub-kolonie. Zapraszamy do lektury!

 

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu